Çin Altın Alarak Dolara Meydan Okuyor

3 yazı / 0 yeni
Son ileti
Çevrim dışı
Katıldı: 7 Eyl 2011
Çin Altın Alarak Dolara Meydan Okuyor

 

Çin Altın Alarak Dolara Meydan Okuyor
 

Çin Altın Alarak Dolara Meydan Okuyor

 

Wikileaks kaynaklarına göre Çin, doların rezerv para birimi hegemonyasını altın alarak zayıflatmaya çalışıyor.
Son yayınlanan Wikileaks haberine göre Çin, doların rezerv para birimi üstünlüğüne son vermek için yüklü miktardaki rezervlerinin bir kısmını dolardan altına çevirmeye başladı.
Chinese Radio International’a dayandırılan haberde “Amerika ve Avrupa altının uluslararası rezerv birimi olma işlevini zayıflatmayı planlıyor. Başka ülkelerin de dolar veya euro yerine rezerv olarak altına yönelmesini istemiyorlar. Çin’in altın rezervlerini arttırması ise diğer ülkelere örnek olup onları da altına yönlendirecektir” deniyor.
Haberin başlığı ise “Çin altın rezervlerini arttırarak bir taşla iki kuş vurmayı planlıyor” şeklinde. Çin bankacılık yetkililerinin son değerlendirmeleriyle birlikte bakacak olursak Çin’in hamlelerinin doların uluslararası rezerv özelliğinin sona erdirmeyi amaçladığı görülüyor.
Geçtiğimiz hafta Avrupalı yetkililer, Çin’in, para birimi yuanı 2015 yılına kadar tamamıyla konvertibl yapmayı planladığını ifade ettiler. Çin merkez bankası başkanı Zhou Xiaochuan, denizaşırı yuan piyasasının tahmin ettiklerinden daha hızlı büyüme gösterdiğini fakat yuanı tamamıyla konvertibl yapmak için belirli bir ajandaları olmadığını söylüyor. Şu an yuan, devlet kısıtlamaları nedeniyle diğer para birimlerine kolaylıkla çevrilemiyor.
Çin’in altın rezervleri ise diğer büyük ekonomilere göre küçük sayılabilir. Dünya Altın Konseyi’nin verilerine göre Çin elindeki 1054 ton altın ile dünya sıralamasında 6. sırada bulunuyor.
Doların İkilemi
Altın alımları ve yuanın uluslararası piyasalarda serbestçe dolaşması Amerikan dolarının rezerv para olma üstünlüğünü ortadan kaldırabilir. Böyle bir hamlenin önemli sonuçları olacaktır. Öncelikle Amerika’nın borçlanma maliyetleri artacak ve mevcut cari açık ve bütçe açığıyla devam etmesi daha da zorlaşacaktır.
California Üniversitesi’nde ekonomi profesörü ve Uluslararası Ekonomi ve Finans Topluluğunun başkanı olan Josh Aizenman “Amerika, para biriminin uluslararası rezerv olmasına alışmıştı fakat şimdi diğerleri bu durumu değiştirmek istiyor” diyor.
Rezerv para birimi olarak uluslararası işlemlerde Amerikan doları kullanılmaktadır. Örneğin bir Güney Kore firması Şili’den şarap almak isterse ödemeyi dolarla yapacaktır. Böylece iki firmanın da işlerini devam ettirebilmek için dolar satın alması gerekecektir. Bu da dolara olan talebi arttıracaktır. Petrol gibi küresel çapta emtiaların da değerlemesi genellikle dolar üzerinden yapılır.
Rezerv para birimine sahip olmak aynı zamanda Amerika’nın daha düşük faizlerle borçlanabilmesini de sağlamaktadır zira dünya çapında merkez bankaları Amerikan tahvili almaya oldukça isteklidirler. Aizenman El Cezire’ye verdiği röportajda “Harcamalarını para basarak veya bono satarak yapabilen ülkeler aslında bedavaya yemek yiyorlardır” diyor.
Şimdi ise Çin’in bu hamlelerinden sonra Amerika artık yemek masasından yüksek bir hesapla kalkabilir. Eğer dolar, rezerv para birimi statüsünü kaybederse yüksek ticaret açıkları nedeniyle ortalama Amerikalı yemekten sonra mutfağa bulaşıkları yıkamaya gönderilebilir.
Aizenman “Çin son zamanlara kadar bonolar üzerinden dolar biriktirmeye odaklanmıştı. Küresel krizden sonra ise Amerikan doları diğer önemli para birimlerine, özellikle de İsviçre Frank’ı, Kanada Dolar’ı ve Brezilya Real’ine karşı değer kaybetti; bu da Çin’i zor durumda bıraktı” diyor.
Parasal Rezervler
Xinhua haber ajansının bildirdiğine göre 2011 Mart’ı itibariyle Çin elinde 3.04 trilyon dolar rezerv bulundurmaktadır. San Francisco Chronicle’a göre ise Çin elindeki 1.166 trilyon değerinde Amerikan hazine bonosu ve devlet tahviliyle birinci sırada. Dolayısıyla dolarda yaşanacak bir devalüasyon Çin’e büyük zararlar verecektir.
“Eğer bankaya 100 dolar borcunuz varsa bu sizin probleminizdir. Fakat bankaya 100 milyon dolar borcunuz varsa bu bankanın problemidir” Amerikalı sanayici Jean Paul Getty’nin bu sözü Çin’in şu anki açmazını özetliyor diyebiliriz.
Aizenman ise “Çin bir anda dolar rezervinin büyük bir kısmını kendine zarar vermeden satabilecek bir pozisyonda değil. Artık Çin’in rezervlerini çeşitlendirmesi için çok geç” diyor.
Dolayısıyla çözüm belli: Altın al. Herkes öyle yapıyor gibi görünüyor. Bu parlak ve pratik olarak neredeyse kullanışsız olan cevherin fiyatı 2005’ten beri 500 dolardan 1900 dolara çıktı, yani nerdeyse yüzde 300 arttı.
Washington’daki bir düşünce kuruluşu olan Ekonomik ve Politik araştırmalar merkezi eş-direktörü Mark Weisbrot “Altının değeri dünya ekonomisindeki belirsizlikler yüzünden yükseldi “ diyor. “Normalde altının değeri yüksek enflasyon zamanlarında artar. Altın enflasyon arttıkça değeri artan bir tasarruf aracıdır. Fakat bu yeni durumda altın fiyatının artmasının nedeni kimsenin parasını nereye yatırabileceklerini bilmemelerinden kaynaklanıyor. “
Wikileaks haberine göre Çin Avrupa ve Amerika’yı altının değer artışını frenlemekle itham ediyor. Fakat ne Weisbrot ne de Aizenman’a göre böyle bir politika uygulanıyor, hatta onlara göre böyle bir politikanın uygulanabilmesi mümkün bile değil.
Şu an Çin, para birimi yuan üzerinde ciddi kontroller uyguluyor. Yabancıların ticaret yaparken veya döviz piyasalarında yuan kullanımına sınırlamalar getiriyor. Fakat Çin merkez bankası başkanı Xiaochuan’ın açıklamalarına bakacak olursak, bu durum önümüzdeki beş yıl içerisinde değişebilir diyebiliriz.
Çin, elinde yüksek miktarlarda dolar bulundurarak ve kurunu sabit tutarak parasını değersiz tutuyor. Bu da Çin ihraç mallarını daha ucuz hale getiriyor.
Çin’in Amerikan bonoları alarak Amerikalılara Çin malları edinmek için düşük faiz imkanları yaratma politikası 15 yıldır gayet iyi işlemişe benziyor. Zira 2010 itibariyle Amerika’nın Çin’e karşı 273,1 milyar dolar dış ticaret açığı bulunuyor.
Weisbrot El Cezire’ye yaptığı konuşmasında “Borcumuzu dolar üzerinden ödüyoruz böylelikle para basıp borcumuzu ödeme imkanımız var” diyor. Weisbrot’a göre doların rezerv para statüsü Amerika’nın sınırsız süreyle ticaret açığı verebilmesine imkan sağlayarak ona büyük avantaj kazandırıyor.
Eğer altın yuan veya başka para birimlerinin kombinasyonları rezerv para birimi olarak doların yerini alırsa Amerika bu avantajını kaybedecektir. Beş yıl içinde doların yerini yeni bir para biriminin olması olası görünmüyor. Fakat bu durum sonsuza kadar sürmeyecektir. Weisbrot’a göre “Çin doların çöküşünü isterse doları çökertecektir ve dolar eninde sonunda çökecektir fakat o zamana kadar önümüzde uzun bir süre var”.
Wikileaks’in açıkladığı diğer bir kaynağa göre doların kaderi Amerika ile Çin arasındaki ilişkinin, tarihçi Niall Ferguson’un deyişiyle “ChinAmerica”nın gidişatına bağlı.
Wikileaks kaynağı aynı zamanda “ 1979’da kimse Amerika’nın en önemli ilişkilerinin Çin ile olabileceğini düşünemezdi dolayısıyla bundan 30 yıl sonra Pekin’le ilişkilerimizin ne şekilde olabileceğini şimdiden tahmin edemeyiz” diyor.

Çeviren: Burak Balkan
 
El Cezire, 13 Eylül 2011 "China Buys Gold, Challanges US Dollar"

http://www.ekopolitik.org/public/news.aspx?id=5880&pid=3783

Çevrim dışı
Katıldı: 17 Eyl 2011
?

Altın yorumcusunn yorumlarına nereden bakıyoruz ?

Çevrim dışı
Katıldı: 24 Mar 2009
Ana sayfada son yorumlar

Ana sayfada son yorumlar yayınlanmaktadır. Bunun dışında sol bölümden de tüm yorumları görebilirsiniz.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş