Altın fiyatları için MÜTHİŞ tahmin

1 yazı / 0 yeni
Çevrim dışı
Katıldı: 7 Eyl 2011
Altın fiyatları için MÜTHİŞ tahmin

Altın fiyatları için MÜTHİŞ tahmin

29 Eylül 2011 Perşembe, 02:00

"Eğer bu gerçekleşirse altının fiyatı 300-400 dolar artar"
ABD’nin 10 yıllık tahvillerindeki reel faizin eksiye düşmesi bekleniyor. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aral, bu faizin yüzde -1’e inmesinin altının ons fiyatını 300-400 dolar artıracağı görüşünde.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Erdal Aral, mali piyasalarda işlem gören yatırım araçlarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Faiz bugün yüzde '0'

Bu kapsamda altını da değerlendiren Aral, altının ons fiyatında temel belirleyici unsurun ABD'nin 10 yıllık tahvillerinin reel faizi olduğunu söyledi. Bu faizlerin son 10 yılda yüzde 3-3,5'ten bugün yüzde '0' seviyesinde geldiğini belirten Aral, önümüzdeki dönemde 'eksi'ye gidiş beklediğini vurguladı. Fed'in son önlemlerinin buna işaret ettiğine dikkati çeken Aral, bu faizin yüzde -1 seviyesine düşmesi halinde altının ons fiyatında 300-400 dolarlık yukarı çıkış bekliyor. Bu da, altının yeniden 1900 doları geçmesi anlamına gelecek.

Türkiye'ye ilgi artar

Küresel krizle ilgili yorumlar da yapan Aral, ABD'nin Avrupa'ya göre bugün daha iyi durumda olduğunu söyledi. Dünyada, krizden çıkış için Türkiye gibi gelişen ekonomilerden beklenti olduğunu da hatırlatan Aral, Türkiye'nin bir fonlama sorunu olmadığını söyledi. Gevşek para politikasının da yabancı yatırımcının ilgisini artıracağını belirten Aral, şöyle devam etti: "Ancak ABD'deki yatırımcıların nabzını tutan önemli bir anket 'tedirginlik' gösteriyor. Kasım ayı onların yatırım kararları açısından önemli olacak."

Global Emtia Fonu satışta

İş Bankası'nın bu ortama yönelik yeni yatırım araçları konusunda da bilgi veren Erdal Aral, yüzde 90'ı kıymetli maden, enerji, endüstriyel metal ve tarım, yüzde 10'u DİBS, ters repodan oluşan Global Emtia Fon Sepeti Fonu kurduklarını söyledi. Aral'a göre yatırımcıları bu fonla dünya finans piyasalarının aktif oyuncuları haline gelecek.
 
İSTANBUL (Bugün)
 
http://www.bugun.com.tr/haber-detay/170702-altin-fiyatlari-icin-muthis-tahmin-haberi.aspx
 

 

İçeriği paylaş İçeriği paylaş