DÜNYADAKİ ALTIN MİKTARININ PİYASADAKİ DURUMU

9 yazı / 0 yeni
Son ileti
Çevrim dışı
Katıldı: 28 Eyl 2012
DÜNYADAKİ ALTIN MİKTARININ PİYASADAKİ DURUMU

Dünyadaki  işlenmiş altın miktarı 173.000 ton, bunun  dünyadaki M.bankalarındaki ve IMF gibi kurumlardaki miktar 29.500 ton gerisi piyasada,zenginlerde ve 
altın madenlerinde bulunmaktadır.Altının maliyeti 1400-1500 dolar arasındadır. altının sert yükselişler beklemiyorum çünkü satoşlar gelecektir .
en fazla 2000 dolar olur, bu seviyede çok ciddi arz fazlası olur, arz ve talep eğrisi yeni denge fiyatı aşağıya çekecektir çünkü talep gelmiyecektir.
dünyada altın için kullanılacak para miktarı aarz edilen altına yetmez ,ons 2000 doları geçmez 1550 doların altına inmez çünkü arz gelmez.
beni okuyan herkeze teşekkür ederim. 

Çevrim dışı
Katıldı: 17 Kas 2011
merhabalar .

Eftal hanım (bey) kusura kalmayın cahilligime bagışlayın ilk hanım efendi olma ihtimali daha fazla diye düşündüm.
 bu tür yazıları 11, 12 ci aylarda baya okudum o zamanda anlam verememiştim. şimdi yazınızı okudugumdada kendime sormak ve kafama takılan sorunu sanada bildirme geregi duydum.
 temuz 636 2007
 mart  1021 2008
 kasım 728 2008
agustos 1920 2012
Bilginize ve tecrübenize saygı duyuyorm.amacım seni eleştirmek degil sadece bilgi almak.
şimdi 2012 ye kadar bu altın imalatçıları zararmı ediyorlardı yenimi kar etmeye başladılar.
benim düşüncem altın dan o zamanda kar ediyorardı bu günde yalnız 2007 önce bu kadar nakit  paraya galiba abd nin ihtiyacı yoktu .
abd nakte ihtiyac duydugu anda şişirme haberlerle ve kaldıraçlarla altının fiyatını yükseltiyor. belirli bir nakte ulaştıgında tekrar  altının geri gelmesini saglıyor. ve bu kısır döngünün bir müddet daha yaşanacagını düşünüyorum yanılıyormuyum.
altınla istedigi gibi oynuyamamış olsaydı Q ların kaçıncısını yaşardık kim bilir.
HAYIRLI AKŞAMLAR.

Çevrim dışı
teşekkür  ediyorum

teşekkür  ediyorum ilginize
beni isimden dolayı bayan düşünmüşünüz ben beyim
tabiiki kar ettiler benim anlatmak istediğim şu; bir fabrikada 2007 deki üretiminden stokta kalmış olsa,2012 de satış yaparken işletme çalışır sermayesini etkilememek için 2012 maliyeti ne ise karınıda koyarak 2012 güncel fiyatlardan satar ,yerine aynı miktardaki hammadeyi yerine koyamaz.yazımda 1400-1500 dolar güncel maliyeti almak zorundaydım bence tabiki 2007 deki maliyet daha farklı ama o güncel maliyetle piyasa işlem yapmayacığını düşünmek daha doğru olacaktır.diğer düşüncelerinize kısmen katılıyom bence abd herzaman borçlarını ödemk için paraya ihtiyacı var bir senede 2.3 tirilyon dolar deniyo, birde şu var dünyanın kasası kumarda herzeman kasa kazanır.abd parada basar,altında satar,bonoda verir kimse almam sein bononu demez.anlattığınız kısır döngüye aynen katılıyorum çok doğru analiz, hoşçakalın MESUT bey

Çevrim dışı
Katıldı: 7 Haz 2012
Ons

Onsun yukselisini ya da dususunu sadece Amerika daki parasal genislemeye baglamamak lazim, amerika onsun yukselisinde ya da dususunde en onemli aktorlerden birisi ama tek degil.. Avrupanin durumunu, ispanya nin,yunanistan in, italya nin durumlarini da gozetmeliyiz.. Çekiklerin de parasal genisleme surecleri takip edilmeli..Zira bu hafta onsu hareketlendiren gelismeler avrupadan geldi.. Daha onceki haftalarda ise almanya anayasa mahkemesi karari, esm nin kararlari beklendi.. Ekonomik gelismeleri butun halinde takip etmeliyiz.. Cunku piyasa onsu yukseltmek istiyorsa diger gelismeleri de kullanacaktir, onsu dusurmek istiyorsa da avrupadaki krizi bahane edecektir..

Çevrim dışı
  abd ve avrupadaki parasal

abd ve avrupadaki parasal genişlemeler piyasa satın alınıyo fakat bu genişleme gerçekten oldumu? olduysa şu an bankaların aktiflerini düzeltmekte kulanıldı 
  ben  piyasada olmadığını , ve paralar varsa da şimdilik  piyasaya girmiyeceğni düşünüyorum. maniplasyon yapılmış olabilir. bu maniplasyonla piyasalar şişti zaten
  şu an piyasalar hertürlü maniplasyona ve süpekilasyona açık konuşulanlara mercekle bakmak lazım, zaten olumlu bir veri piyasalar tarafından olumsuz
  algılanabiliniyor.Sonuç olarak dünyada şu oldu ,şu şunu söyledi diyerek pozisyon almamak gerektiğini çok ciddi olarak düşünüyorum.

Çevrim dışı
Katıldı: 17 Kas 2011
CAMBAZA BAK

Bu tür sayfaların engüzel yanı birşeyleri sorup  ögrene bilmek ve  paylaşabilmektir kanımca.
parasal genişleme oldumu gerçekten olduysa paralar nere gitti veya parasal genişleme olmadıysa neden aylarca insanları oyalayıp sonunda  bu açıklamayı yaptılar.
yıllarca emek vermiş okul okumuş bu işlerin mastırını yapmış
bütün yorumculara bakıyosun artak bir akıl yok yuvarlama ve ortalama yorumlar grafik çilere bakıyosun biri bir yere direnç koyarken digeri başka bir yere direnç koyabiliyor. siyasetçiler bir bakıyosun kurtardıkları ülkeleri üç ay sonra tekrar batırıyorlar. güvenç kalmadıgı gibi neyin dogru olduguda tartışılır oldu.
 galiba birileri cambaza bak derken birileride halkın,  küçük yatırımcının ,esnafın birikimlerini boşaltıyor.

Çevrim dışı
CANBAZA BAK

ustadım yorumunuz çok doğru , kazananlarda yok gibi ama adam şukadar kazandım demeyi akıllılık görüyo , bankalarda paralar bedavadan parayı kullanıyo faiz yok vatandaşın parası bankada esir oluyo, bankalar bakıyon 2012 de çok kazandıklarını görüyon altın yatırımcısının elleri öpecekler, bankar altın fonunu bu gidişte çok kulanacatır:)))))))

Çevrim dışı
keriz silkelmesi

abd tahvil faizlerindeki düşüş ve tcmb döviz faizlerindeki düşüş çarpan etkisiyle altına birkaç misli artıracaktır bu saatten sonra altın süpekilasyonla düşer oda anlık olur alrının yönü yükselecektir. fakat satan arkadaşlar bunu göremediler. Yarın 105 görebilir.
 fed bugün yaptığı açıklamada enfilasyon için gerekli önlemleri alırız dedi çokmu kolay buradan  çok sıkıntı yaşanır,resesyondan kurtulmak kolaymı dünyada kıriz tırmanırkan belki ispanya ikiye bölünecek, ispanyada bankalar iyi senaryoya göre 60 milyar evro kötüye göre 270 milyar evro ,devletin kamu borcu / gsyhs oranı
2013 de % 100 bekleniyo diğer dünya ülkeleri durum çok kötü iken  ABD durum düzelmesi sadece kendi elinde değil

Çevrim dışı
Katıldı: 2 Nis 2012
s a arkadaslarım bu yükselişler sadece satış fırsatı

Altındaki bu yükseliş sadece satış fırsatı olarak değerlendirilmeli Altin ne kadarda gitmek istese bu trendi kiramiyor defalarca bugün denedi 1792 takıldı ve kar cebe yakışır kapan kaptı siz 1900 olacakmi 2000 olurmu ons duyup durursunuz arkadaslar yükselişler 1823 geçmediği sürece yükseliyor diyemeyiz 1800 poskolojik ve çok şaglam bir direnç geçemiyor nereden baksanız 1 yıl oldu 1750 gelene kadar çok şükür 1800 yaklaşıyor nasırlar için yazıyorum
Salı Çarşamba 1750 kadar geri çekilecek ama geri çekildiğinde bu geri çekilme sert olacağından 1719-25 lere kadar sarkarsa ve ozaman 1823-50 gelir ve 3 ,5 gün kalır satış gelir 1770-90 lara kadar ama o seneryo ne zaman kimse bilmiyor herkes bekliyor kimsede üzülmesin sadece dikkatli alım kademeli alım yapın

İçeriği paylaş İçeriği paylaş