GENEL GÖRÜNÜM - rocco

Arkadaşlar selam .  Genel durum değerlendirmesi yapacak olursak ; 
1- Ons endeks ilişkisi . Daha önce ana sayfada yapmış olduğum yorumda ons endeks ilişkisindeki sapma konusunu açıklamıştım. AB genelinde yaşanan her olumlu gelişmenin onsu yüksek dolar endeksine rağmen güçlü kıldığını , endeksin yüksek olmasının sebebininde ABD ekonomisinin çok iyi olması ve doların güçlü olması   değilde euronun zayıf olmasından  kaynaklandığını belirtmiştim. Açıkçası onsu hala görmek istediğimiz seviyelerde göremiyoruz ancak endeksin ons üzerindeki etkisinin herzaman bire bir mutlak olmadığı artık netleşmiştir. Bugün için dolar endeksi 81,90 na gerilemiş durumda . Mayıs başında ilk Yunan seçimleri sonrası  81,74 lük bir dolar endeksi onsu 1526 usd seviyelerine kadar düşürmüşken nerdeyse aynı endeks bugün için ons 1638 usd olarak öncekine göre  110 usd lik fark doğurmuştur. ( Sebep ise yukarıda belittiğimiz üzere Avrupa genelindeki gelişmelerdir. )
 
2- AB genelindeki gelişmler . Beklentiler henüz somut hale gelmedi. Mayıs ayındaki çalkantılı döneme ilişkin olarak Yunanistan haricinde henüz somut adım gelmedi. İş icraata döküldüğünde ( Daimi istikrar fonunun ve mali birliğin hayata geçmesi , İspanya ve İtalya'nın tahvil alımlarının sonuçlanması ) onsun daha da artacağı şüphesizdir. Ancak bugün için yükselme beklenti üzerine olmuştur. Bunlardan ilki Yunanistan'ın kemer sıkma programına ilişkin vadenin uzatılacağına dair beklentidir. Yunanistan tasarruf programını ödeme süresini 2 yıl uzatmak istemektektedir. Bu kapsamda Yunanistan bu hafta Hollande ve Merkelle görüşecek. Troyka heyetinin Yunanistan’da kesinti ve reform süreci hakkında eylülde hazırlayacakları nihai rapor öncesi Euro grup başkanı ile de görüşülecek. Yunanistan'a taviz verileceğini seçim süreci boyunca belirtmiştik. İşte o tavizlerden ilki tassarruf programında öngörülen ödeme süresinin uzatılmasıdır. Tabi bu beklenti  Yunanistanın temerrüde düşme riski biraz daha bertaraf edileceği için piyasalarca olumlu karşılanmıştır.İkinci olarak İtalyan başbakanının bir önceki yıla göre krizde düzelme konusunda ilerleme kaydedildiğine dair açıklamasıdır.  Tabi ki de AB krizinde sonra yaklaşmadık bunu verilerle görebiliyoruz ancak şu bir gerçek ki mayıs haziran döneminde oluşturulmuş olan kara bulutlar kısmen de olsa dağılmıştır.  Her ne kadar küçük adımlarla ilerlense de süreç AB için negatiften kısmen pozitife dönmüştür. Bunu bozacak en büyük tehlike Alman Anayasa mahkemesinin istikrar fonu ve mali birlik konusunda vereceği iptal kararı olur ki ozaman tablo değişebilir. Ancak iptal kararı gelmezse karşımıza şu tablo çıkacaktır. İspanya ve İtalya fonlardan alacağı müstakbel yardımın önü açılacaktır. Daha da düşük faizle borçlanma yoluna gidebileceklerdir.  İspanya son olarak kemer sıkma programını 100 milyar euro üzerine taşıyarak alacağı yardımın zemini oluşturmuştur.İşte İtalya ve İspanya konusundaki bu gelişmeler bu iki ülkenin 10 yıllık borçlanma maliyetlerini neredeyse mayıs başında Yunan seçimleri öncesi olduğu seviyelere çekmiştir. İtalyan 10 yıllık borçlanma faizleri % 5,66 , İspanyol 10 yıllık borçlanma maliyetleri de % 6,25 lere gerilemiştir. 
 
3- Asıl hareketlilik eylülün ilk iki haftasında gerçekleşecektir. Bu dönemde çok önemli gelişmler şunlardır. 
     a- Jackson Hole toplantısı , Daha önceki parasal genişlemenin sinyalleri burda verilmişti. Toplantı öncesi parasal genişleme beklentileri ile onsda sınırlı da  olsa artış yaşanacığını düşünenlerdenim. 
     b- AB Merkez bankası toplantısı , İspanya ve İtalyanın tahvil alım programının yönetminin açıklanması beklenmektedir. Son dönemde euronun korunacağı yönünde gelen açıklamalr da dikkate alınırsa faizlerde daha fazla gevşeme olmayacağını düşünüyorum. 
     c- Alman Anayasa Mahkemesinin daimi istikrar fonu ve mali birlik konusundaki kararı , Bence en önemli gelişmedir. 12 eylülde açıklanacağı belirtilmişti. Çok önemlidir çünkü daimi istikrar fonun hayata geçmesi ile 500 milyar euroluk dev bir bütçe oluşturulacak ve ateşi ytükselen ülkelerin tahvillerinin bazı şarlarla alımı ile rahatlama sağlanacaktır. Ayrıca AB genelinde yönetimsel anlamda oluşturulmaya çalışılan mali birlik krizle mücadele konusunda tek elden ve daha hızlı karar alma imkanını sağlayacaktır. Sözün özü AB genelinde sistem değişikliği amaçlanmakta . 
     d- FED toplantısı . Son dönem veriler dikkate alınırsa parasal genişleme kararı çıkmayacağını dünüyorum. Twist 2 nin etkileri kısmen hissedilmeye başladı. Temel verilerin bir ksımında düzelme görüyoruz. Ancak bunların etkisi tıpkı Twist 1 gibi en fazla 3-4 ay süreceğini Twist 2 programının son bulduğu dönem sonrası ABD temel verilerine göre QE beklentisi canlanabileceğini düşünüyorum. Ağustos sonu açıklanacak olan ABD büyüme verisini yakında takip edeceğiz. Son veri % 1,5 gelerek düşüş sürecine devam etmiştir. Ancak bu ay açıklanan perakende satış verisinin beklenenlerden çok iyi gelmesi açıkçası ABD büyüme verisinde % 1,5 üzeri bir rakamı çıkartabilir. Bu da eylül başında açıklanacak olarak işsizlik oranı ve tarım dışı istihdam verisinde ksımi canlanma yaşatacaktır. 
Özetleyecek olursak 13-09-2012 tarihine kadar piyasanın neyi fiyatlandıracağına bakacağız. AB kriznde atılan adımlar mı ? Yoksa yeni bir parsal genişleme beklentisi mi fiyatlanacak ? Benim düşüncem son 3 aylık  piyasaya hareketlerini incelediğimizde piyasaya asıl etki eden gelişmelerin AB deki gelişmlerdir.   Piyasa şu anda AB ye bakmakta ve AB tarafında daha olumlu bir sürece yaklaşıyoruz. Kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değildir. 
 
İyi akşamlar saygılar. 
 
 
 
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş