HAFTA ORTASI -EGELİ

Hayırlı günler dileyerek başlayalım.Her zamanki gibi euro dan piyasaya girelim.euroda doların değer kaybetmesiyle suni bir yükseliş görünüyor.reel bir yükseliş olmama sebebi ise açıkça görüldüğü gibi ab birliğindeki negatif durum.yunanistan için uzatmaların oynandığı,ecb nin ab bankalarına kullanın diye açtığı kredilerin merkez bankasında park edilmiş olması(güven sorunu) ve indirilen notlar.buradan hareketle ab için çıkış sadece parasal genişleme olarak görülüyor.zaten abd öncelikle bu hareketi ab den beklemekte.
Gelelim dolar a ,bildiğiniz üzere 1,90 dan beri uyarılarını yaptığım(aman altınzedelere dolar zedeler eklenmesin diye uyarmıştım) ve şimdi 1,84 civarına geriliyen dolar için reel olarak yükselmediği 1,83 lere çekiliş sürmekte.dolar için önümüzdeki dönemde beklenen tehlike parasal genişleme olarak görülebilir.2012 içerisinde ab veya abd bu harekete başvuracaktır.anlık haberler takip ve mb mizin para politikalarını dikkatle izlemenizi rica ederim.Altın ile sonlandırırsak, hindistan rupisinin değer kazanması,çin li kardeşlerimizden beklenen munzam indirimi ve saman alevi niteliğinde de olsa abd (dün notlar kısmında verdiğimiz  new york imalat endeksi yükselişine şait oldunuz)ve asyadaki(kore) büyüme oranları olumlu etki yaratmakta.yaklaşan çin yılbaşısı altın için alımı canlı tutmakta.merkez bankaları kaçınızmaz olarak görülen parasal genişleme gelişmelerine karşın kendilerini oluşacak enflasyon tehlikesinden  korumak için altın rezervlerini artırmakta.
petrol için suudi arabistan fiyatını minimum 100 usd de tutmak için çabalıyor.iranın yarattığı gerginlik fiyatların aşağı salınımını frenliyor ki biliyorsunuz petrol türevi üretilen maddelerde mutlaka bu fiyat yükselişinden etkilecenektir.buda ülke enflasyonları için yükselişin habercisi niteliğindedir.
Arkadaşlarım yatırım her zaman riskler içerir.riskleri minimize etmek için dikkatli analiz etmek ve araştırmak gerekiyor.benim yazılarımı takip eden kardeşlerime bir şeyler aktarmak için gün boyunca okuyor araştırıyor ve sizinle paylaşıyorum.al veya sat demek haddime değil.  Elimizdeki metaları  etkileyebilecek etkenleri aktarmaya  çalışıyorum.yatırım kararınıda siz değerli kardeşlerime bırakıyorum.saygılarımla
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Dünya Bankası büyüme tahminini düşürmüş.

Bu durumun emtia ve petrol fiyatlarında düşüşe sebep olması bekleniyormuş..

Teşekkürler..

Dolar düşüşünü sürdürecek gibi gözüküyor.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş