Haftalık altın gümüş yorumu Ve Ekonomik Takvim 20 – 24 Mayıs 2013

Altın ve gümüş piyasası ile ilgili olarak Altın24 tarafından hazırlanan 20– 24 Mayıs 2013 tarihli altın ve gümüş analizini yayınlıyoruz : Geçen hafta; ABD ekonomisine artan güvenle Dolar’ın güçlenmesi sonucu düşüş oldu çünkü altın, gümüş gibi Dolar’la işlem gören emtialar için, diğer dövizlerle alım yapanlar açısından daha pahalı olacağı için, bu olumsuz etki yapar...
Üstelik, ABD’deki iş piyasası verilerinin dünyanın en büyük ekonomisinin istikrarlı bir toparlanma içinde olduğunu işaret ederken, Dolar yükseldi ve ABD Merkez Bankası’nın büyümeyi desteklemek amacıyla agresif bir şekilde sürdürdüğü parasal teşvikte geri adım atacağı yönündeki spekülasyonlar arttı... Bu da, Cuma günü, dört yıldaki altının en büyük ard arda yaşadığı düşüşü getirdi...
Devam eden küresel fiziki talebe rağmen, ETF (Exchange Traded Funds –Borsalarda İşlem Gören Fonlar)’deki satışlar düşüşte etkili oldu... Piyasa, düşük fiyat avcılarının yeniden alıma geçmek için volatilitenin azalmasını beklediklerine inanıyor...
Öte yandan, piyasa, SPDR Altın Fonu (dünyanın en büyük fiziki destekli borsada işlem gören altın fonu)’nun hala en büyük hissedarı olan John Paulson’ın havlu atarak altın satışı yapıp yapmayacağını merak ediyor çünkü bu yeni bir panik satış dalgasına sebep olur !
 
Altın: Aylık bazda 1440 seviyesi altında kaldıkҫa, dūşūş bitti demek zor… Haftalıkta ise; 1375 seviyesi altında, Nisan ortasındaki 1321 dip seviyesindeki alıcıları ziyaret etmesi ve 1310-1305 aralığından dönmesi beklenebilir… Direnç 1415 seviyesinde… Haftanın ilk işlem gūnūne de dūşūşle başlaması beklenmeli….

Gümüş: Aylık bazda 23.25 altında kaldıkҫa, dūşūş bitti demek zor… Haftalıkta ise; 21.80 seviyesi üzerinde 23.00 direncini kırarsa, 24.35 hedefi gündeme gelebilir… Öte yanda, 20.00 seviyesindeki destekte bulunan alıcılar testi geçemezse, 19.50 seviyesi gündeme gelir… Haftanın ilk işlem gūnūne de dūşūşle başlaması beklenmeli….

Dolar TL: Aylık bazda; yeni zirvenin olması halinde, 1.8650 direncini kırarak, 1.8800 hedefine ilerler… Haftalıkta ise; 1.8325 seviyesi üzerinde 1.8580 direncini kırabilirse, 1.8775 hedeflenir AMA burada düzeltme düşüşü olması şaşırtmamalı… Destek 1.8250 seviyesinde… Haftanın ilk işlem gūnūne ise düzeltme dūşūşüyle başlaması beklenmeli….

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş