Halimiz-Ahvalimiz

Grafiğe baktığımızda 1570 dolardan sonra toparlanma eğiliminde gördüğümüz altın için bir çok kesimde düşüş trendine girdiği yönünde düşünceler hakim görünüyor.
Eğer günlük-haftalık kısa vadeli iniş-çıkışları bir kenara bırakıp orta vadede 2-3 aylık süreçte neler yaşayabileceğimize bir bakarsak;
Benim son analizime göre genel öngörüm şu şekildedir.
Düşüş trendine girdiğini söyleyebilmek için önümüzdeki günlerde 1570 ve 1530 desteklerini kırıp 1500 seviyelerini görmeliyiz. Bu durumda 1900 seviyelerinden başlayan net bir düşüş trendini grafik üzerinde çizebiliriz.
Çıkış trendine devam edeceğini söyleyebilmek için ise 1530 ve altı seviyeye inmeden önce çıkışına devam etmeli ve 1760 seviyelerinin üzerine çıkabilmelidir.
son yazımda da yazdığım gibi kısa vadede şu anda yön yukarıya bakıyor. ancak 1760-1800 seviyelerine ulaşana kadarki süreçte her an dibe yolculuk başlayabilir.

Peki yatırımımızı neye göre yapacağız. Altın almak için 1760 dolar ve üstüne çıkmasını mı bekleyeceğiz?  Veya 100 ve üzeri fiyatlardan aldığımız altınları ne yapacağız. Düşüş devam edecekse zararına mı bozduracağız?
İçinde bulunduğumuz süreç hem yıl sonu hem de global ekonomik kaosların olduğu bir dönem olduğu için yukarıdaki 2 sorunun cevapları asıl tartışmamız gereken konulardır diye düşünüyorum.
 
Benim şahsi görüşüm Altının rotasını belirlemeye çalışacağı şu 1-2 aylık süreçte, eğer şu anki seviye bir dipse ve buradan yükselmeye başlayacaksa bu alış fırsatını kaçırmamak, yok eğer trend aşağı yönlüyse ve yeni dipler görülecekse bundan etkilenmemek için kısa vadeli yorumlar ve analizler (ki sitemizde bu işi çok güzel yorumlayan arkadaşlarımız mevcut) çok önem kazanıyor. Doalyısıyla Bu piyasadan anlayan, teknik ve temel analiz yapıp yorumlayabilen dostlarımızın herzamankinden fazla yorumlarına ihtiyacımız olacak. Genel trend yukarıya veya aşağıya devam edecek ama bu trendin içinde daha küçük inişli çıkışlı trendçikler oluşacak. bu trendçikleri doğru yorumlayarak kısa vadeli al-satlar ile belki çok küçük karlar veya küçük zararlar ile pozisyonlar açmak ve kapatmak şu dönemde bir strateji olabilir. Yok ben uğraşamam arkadaş derseniz bende size bu aralar altından uzak dur ne yapacağı belli olmaz derim.
Ben şu anda alım fırsatı bekleyenleri deği yüksekten alıp ne olacak halimiz, daha düşecekmi, yoksa zararımızı kapatabilecekmiyiz diyenleri daha çok düşünüyorum. Çünkü onlar alım fırsatı bekleyenlere göre bir adım gerideler. Ve onlara fikir vermek ve yardımcı olmak şun an çok zor.
Arkadaş zararına bakma sat,daha da düşecek diyemiyorum. Rahat ol çıkacak, zararını kapatacaksın da diyemiyorum. Allah yardımcımzı olsun diyebiliyorum.
Şimdilik diyebileceğim en basit şey 1530-1500 seviyelerine gelmediği sürece çok fazla tedirgin olmasınlar...
pozisyon almak ve yön belirlemek için biraz daha zamana ihtiyacımız var.
 
saygı ve sevgilerimle.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

SAYIN YUME

Kardeşim bende senin gibi çoğunluk tl deyim biraz dolar var valla altında kısa yükselişler bekliyorum ama 1 - 2 lira gramda kazanacağım derken 5-10 lira kaybetme ihtimalinden dolayı tırsıyorum açıkcası tek umut  dolar gevşerse onu beklemek şuan nakit elime zmanında geçse şuan full dolarda olurdum saygılar

Sn. fireman , %100 tl 'de

Sn. fireman ,
%100 tl 'de olanlar için bir yorumunuz var mıdır? Doların düşme ihtimali ne zamandır? Bu rakamlardan girmek çılgınlık mıdır?
Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

Grafikler

Çıkış Beklentisi olan grafikler
http://b1112.hizliresim.com/s/m/16kf4.png
1530 ve altında yeni bir dip görmessek alliot dalgalarını bu şekilde çizmek mümkün. Bu durumda 3 nolu dalganın hedefi 2000 ve üzeri.
 
http://b1112.hizliresim.com/s/m/16kf5.png
harmonik indicator formasyonu tamamlamış, yükselişe geçmiş görünüyor. Hedef 1900-2000
 
Düşüş grafiği.
http://b1112.hizliresim.com/s/m/16kf1.png
Şu anda bu grafiğe yoğunlaşalım. 1620-1680 aralığından 1400 lere uzanan bir düşüş gelme ihtimali var.
bu dönüşü iyi izlemek gerekiyor.
Saygılar

Veriler Bahane. Grafikler Şahane...

Kardeşim tebrikler

mükemmel tespitlerin var ben şahsen 1570 lerle sınırlı kalmayacağını düşünüyorum sebebi ise çok sebebi var hepsini burada konuşmayız keşke fırsatımız olsada yan yana gelebilsek 1 ci sebeb euro/dolar paritesi için artık 1,20 ler hayal değil dolar içinde 1,95 2,00 ler hatta aliağaoğlunun yazısı vardı anlayana 1euro bir dolar olurmu sonra altın grafiğinde son 6 aylık grafikte omuz baş omuz net bir şekilde belirginleşiyor sol omuz bu gidişle (sağ omuz tamamlanmadı) sağ omuzun üstünde kalacak sol omuz 1550 leri gösteriyor şayet burayı kırarsa ben çk sert düşüşler bekliyorum çünkü dikkat edin 2 kez denedi kıramadı çok sağlam destek var neyse hayırlsı olsun diyorum bu dediğim durumun iptal oması için altının 1920 seviyesini geçmesi şarttır bırak 1920 ben 1800 geçeceğine ihtimal vermiyorum 

Tabi birde olayin dolar/TL

Tabi birde olayin dolar/TL tarafi varki durumu 2 bilinmeyenli denklem haline getiriyor.
Turkliramizi dunya parasi haline getirene kadar elimiz mahkum. Uluslar arasi piyasalarda altinin ons fiyati TL uzerinden belirlensin arkadas...isyan ediyorum...
:)

Veriler Bahane. Grafikler Şahane...

Trader

tesekkur ederim ustadim

Veriler Bahane. Grafikler Şahane...

Tebrik ediyorum

Su donemdekı hem rısklerı hemde fırsatları tespit etmek anlamında son derece samımı ve içten bır değerlendırme...

 
 
 

İçeriği paylaş İçeriği paylaş