İLGİNÇ BİR DÖNEM

Değerli arkadaşlar öncelikle herkesin güzel ve kazançlı bir hafta geçirmesi temennisiyle kısaca bazı konulara değinmek istiyorum.
Sayın Egeli'ninde belirttiği gibi sanırım hiçbirimizin yen müdahalesi gibi bir beklentisi yoktu.Kısa vade ,altın ve paralelinde diğer emtialar,kurlar için çok inişli çıkışlı oluşumlara yol açacağa benziyor.
Ons da bir miktar gerileme yaşandı evet ama 1700 lerin altına inmemesi durumunda kısa vade içinde sorun oluşturacak bir durum göremiyorum.Düşerse ne olur en kısa sürede ons yine kendini toparlar ama olan bizlerin sabrına olur üzülürüz,stres yaparız hadi sarı kız deriz nihayetinde yine ons yükselir.Benim kanaatim 1700 lerin aşağısına salınım olmayacağı yönünde.Altının güvenli liman özelliği hala oldukça ön planda ve öyle kalacak.Merkez Bankalarının altın rezervlerini sürekli artırması bunun en büyük göstergesi.
Kur tarafına gelir isek ben birçok kişinin aksine doların dahada aşağı seviyelerde tutunabileceğine inanmıyorum.1,75 in dip olduğu benim kanaatimde sabittir.Yanılırmıyım tabiki herkes gibi yanılma ihtimalim oldukça yüksek ama ben en azından yanılmama ihtimalimi daha yüksek görüyorum.Yıl sonu ihracatın ithalatı karşılama hedefi %64-65 seviyesinde iken gerçekleşme durumu muhtemelen %55 veya ona yakın bir seviyelerde gerçekleşecek.OECD ye bakar isek en yüksek cari açığa sahip ülkelerin başında geliyoruz rakiplerimiz Yunanistan tarzi bir iki ülke!!!%10 ya yakın cari açık kesinlikle sürdürülebilir bir cari açık değildir.Aylık 10 küsür milyar dolar ihracat 20 küsür milyar dolar ithalatla MB istediği kadar müdahaleye devam etsin.Peki Avrupa tarafında bankaların sermaye arttırımı yapmaları istenecek yada bilançolarını küçültmelerini ,bilançoları küçültülürse bizim bankalarımızın kredi muslukları açısından nasıl bir etkisi olacak???Yüksek faiz düşük kur politikası memleketimizin başına neler açtı hepimiz biliyoruz ve büyük krizlerimizin en büyük nedeni hep cari açık olarak ifade edilmedimi?
Ben şu anki durumu patlamaya hazır bir bomba olarak düşünüyorum.Onsun kısa vadede 1800 e çıkmasını bekliyorum.Doları ise açıkcası yükseliş kısmını tahmin edemiyorum.Aklıma sürekli şu soruda geliyor.Kredi rating kuruluşları cari açık problemimiz nedeniyle notta bir sıkıntı oluştururlarsa???
Sonuç olarak daha fazla uzatmayıp lafı şuraya getirmek istiyorum.Kuru belirleyen ana etmen MB müdahaleleri değildir.Bizim için ana etmen TL değeri olup altının ons kısa vadede düşse bile kurda daha fazla iniş beklemediğimden zararımızın büyüyemeyeceğidir.Altının TL karşılığının 90 olması hele hele 80 lere gelmesi bence büyük bir beklentidir.Alım için ben bu kadar iyimser olamıyorum.
Herkese sevgiler ve bol kazançlı günler

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş