IMKB / DOLAR / ONS / ENDEKS - rocco

Arkadaşlar  selamlar
Bildiğiniz üzere IMKB 63000 bandını kırıp 66000 bandına dayanmış durumda . Geçen sene yaşanan 70000 zirvesi mayıs ayında gerçekleşmişti. O dönemki endeks hareketi incelendiğinde bu sene olduğu gibi 63000 -64000 bandında sıkışmanın olduğunu 66000 bandının kırılması ile70000 seviyelerine ani çıkışın  yaşandığını görüyoruz. Bunun önemi eğer piyasa benzer bir hareketi gösterecek olursa borsaya girecek para içersinde yabancı yatırımcı da olacağından kur bir miktar daha çekilebilir. Ancak borsada yakında kar satışları ile geri çekilmenin yaşanacağını düşünüyorum , üst sınırlara dayanmış durumda.Geçen sene yaşanan 70000 zirvesi dahi QE 2 nin uygulandığı dönem sonlarında oluşmuştu. Piyasaya anormal para akışı oluşmuştu. Bu bakımdan dolar kurunda ve gram altında çok kısa sürede toparlanma yaşanabilir. 66000 bandını soluksuz kırıp 70000 bandına gitse dahi bunun etkisi günlük olacağını kar satışları ile hızlı bir çekilmenin oluşacağını düşünüyorum. Dolar alımı için uygun seviyelerdeyiz diyebiliriz. Endeksten kaynaklanan bir çekilme olabilir. Bunu da QE 3 beklentisi değilde Avrupa kaynaklı gelişmeler sağlayabilir.
 
İkinci olarak AB genelinde gelen verileriinceleyecek olursak işler biraz daha kötüye gitmiş durumda . Krizde dip noktaya ulaştık geri dönüş başlamıştır diyemiyoruz.
 
BÜYÜME VERİSİ ( GDP ) 
AB Geneli    Şubat mart nisan % -0,,3    Mayıs haziran temmuz  % 0           
Almanya        Şubat -0,2  , Mayıs 0,5 , Ağustos 
İtalya               Şubat -0,7  , Mart -0,7  , Mayıs -0,8  , Haziran -0,8 , Ağustos ( Bu hafta açıklanacak) 
Fransa          Şubat-mart % 0,2  ,  mayıs- haziran % 0 
İspanya      Ocak -şubat -nisan - mayıs % -0,3   temmuz - 0;4 
İngiltere     Ocak -Şubat -0,2  mart -0,3  Nisan -0,2 mayıs haizran -0;3  temmuz -0,7 
 
İŞSİZLİK
AB Geneli    Ocak % 10,4  Mart %10;7 Nisan %10,8 mayıs %10,9  Haziran %11 Temmuz %11,2( işsizlik  )           
Almanya        Ocak - temmuz arası % 6.8 ile % 6,7 arası değişmekte 
İtalya              Ocak %8,9 Mart %9,2 mayuıs % 9,8 temmuz %10,8 
Fransa          Mart % 9,4 haziran % 10 
İspanya       Ocak % 22,9 Nisan % 24 ,4   temmuz %24,6 
İngiltere     Ocak - şubatr -mart %8,4  Nisan %8,3  Mayıs - haziran %8,2 , temmuz % 8,1 
 
ENFLASYON 
AB Geneli    Ocak %2,8 Şubat mart nisan %2,7 Mayıs haizran temmuz %2,4   ( YILLIK )     
Verilerden görüleceği üzere büyüme ve işsizlik oranlarında genel anlamda kötüye gidiş hakim . Büyüme oranları düşmekte ,işsizlik artmakta ,talep daralmasıile enflasyon düşmektedir. Durum bu vaziyette iken büyüme ve istihdam odaklı projeler yerine kemer sıkma  yolu tercih edilmekte işsizliği arttırmaktadır. Son olarak İspanya hükümetinin 102 milyar euroluk kesintiye gitmesi planlanmıştır. Bu kesintinin temel nedeni önümüzdeki dönem için İspanya'nın alacağı yardım karşılığı Avrupa komisyonunun kemer sıkma konusundaki taleplerini yerine getirmesidir. Kesinti miktarı daha önce 65 milyar euroolarak öngörülmüştü. Anlaşılan İspanyol hükümeti önüne konulan reçete biraz külfetli olcak.  . Öyle yada böyle ,ister istikrar fonundan olsun , isterse  ECB  İspanyol tahvillerini doğrudan alsın İspanyanın yüksek faizden kaynaklanan ateşi düşürülecek. Cuma günü euro dolar paritesindeki yükseliş ve dolar endeksinin güç kaybetmesinde en büyük etkenlerin başında 102milyar eurolukkemer sıkma ve İspanyanın yardımı alacağı beklentisi neden olmuştur. Gelecek yardım netlik kazanırsa endeks birmiktar daha geriçekilebilir.
Bu hafta Çin verileri açıklanacak. Bu veriler içerisinde en önemlisi yıllık enflasyon verisidir. Çinde talep daralmakta , enflasyon düşmektedir. Bu da büyümeyi olumsuz etkilemektedir. Bu haftya açıklanacak enflasyon verisi düşük gelirse önümüzdeki dönem için Çinden talebi canlandırmak için tekrar faiz indirimi gelmesi kuvvetle muhtemeldir. Bunun piyasalarca olumlu karşılanmasını bekliyorum. 
Özetlemek gerekirse avrupa kaynaklı gelişmeler özellikle İspanyanın yardım talebi ya da İspanyol tahvillerinin ECB tarafından doğrudan alınması konusunda gelecek her hamle endeksi aşağı çekecek ve onsu arttıracaktır. Ayrıca Çin enflasyon verisinin beklenenden düşük gelmesi ilk etapta onsu baskılayacak olsa da Çin den talebi canlandırmak için faiz indirimi veya ek önlem gelmesi kaçınılmaz olup onsa katkısı olacaktır. Çinin zaman kaybetmeden bu konuda harekete geçeceğini düşünüyorum. AB genelinde yaşanan bahar havası bizim borsamızı da olumlu etkilemekte ancak burda da uc noktalara yaklaşılmış olup kar satışlarının yaşanması kaçınılmazdır. Dolar kurunun borsadaki yükselişin sonlanması ile yakında yükseleceğini , önümüzdeki dönemde gram altının hem ons hem de dolardaki toparlanmadan yararlanacağını düşünüyorum.
Kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesideğildir. Herkese saygılar iyi haftalar.
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Bernanke

harbi harbi mali eğitimden bahsediyo. Sakın ola bundan bişi çıkar diye beklemeyin, bu süreçte bişi inip çıkarsa başka nedenden olmuştur :)
 
Bernanke'yi görmeden yapamam diyenler için:
http://www.ustream.tv/federalreserve
 
HakMan.

Bu hafta için veriler (hatırlatma)

Valla bugün yine resmen sinek avlıyoruz, yarın da bi tek TR verisi belki dolara etki eder. Onun dışında yarın da veri yok. Perşembe ve Cuma'ya Allah kerim.
 
Not: Bernanke'nin bu akşamki konuşması öğretmenlerle mali eğitim üzerine olduğundan veriden saymıyorum.
 
Çarşamba:
10:00 Türkiye Sanayi Üretimi

Perşembe:
04:30 Çin CPI (Enflasyon)
08:30 Çeşitli Çin verileri
15:30 ABD İlk işsizlik başvuruları
15:30 ABD Devam eden işsizlik başvuruları
15:30 ABD Ticaret açığı

Cuma:
09:00 Almanya CPI (Enflasyon)
 

SON 10 DAkİKA:((

fiyatdoların bu sekilde toparlanması sadece

dolarda olanların zararını kapatmalarına birde altının gram tl nin 93 tl ye gelmesine başkada birsey beklemek bence gereksiz bekleyis
 
dolardaki erime devam edecek kanısındayım ama yinede yatırım tavsiyesi degildir.

Kanada İnşaat İzinleri verisi

Kanada İnşaat İzinleri verisi iyi geldi. -%2.5 açıklanan veride beklenen değer -%3.5 idi.

Sayın gn-gold

Olsa olsa godomanlar karlarını alıyordur diye tahmin ediyorum. Dolar index'te tık yok, hatta hafif dolar index de düştü bu süreçte.
 
Ben şöyle bir tahminde bulunuyorum, şu anda eminim borsa ve Euro'ya girenler yan gözle birbirlerini kesiyo (Aynı İyi, Kötü, Çirkin filminin en son düello sahnesinde üçünün birbirini kestiği gibi). Çünkü parite 1.2450'ye dayandı. 1.21'den olan yükselişi düşünürseniz iyi kar var. İspanya borsasında geçen haftadan beri artış %10'u geçti. İşte mesele bu adamların silahını ne zaman çekeceğini bilmekte.
 
Bugün yabancı bi forumda şunu okudum. Adam diyor ki ben 1973'den beri borsadayım eskiden bugün olduğu gibi 6 tane 32" ekrana bakmak zorunda değildim. Artık yemeğe bile gidemiyorum, ayrıldığım anda godomanlar beni söğüşler diye yazmış. Paranın bu kadar esiri olmak ayrı bir tartışma konusu, ama böyle tecrübeli bir kişi bunu diyorsa kimlerle dans ettiğimizi anlama konusunda diyecek birşey yok.
 
HakMan.

1612 dondu tekrar

sayın hakman

ons u baskılayan sizce nedir.ne guzel gıdım gıdım artıyordu.ne olduda 5 dolar deger yitirmeye başladı

Bu arada

şunu da ekleyeyim, dolar index'te bu harekete paralel bi hareket yok.
 
HakMan.

Altın

1610'da iyi savaş var şu anda, ki pivot noktası görünüyo.
 
Yalnız çok sinir bozucu ya, sabahtan beri gıdım gıdım yükseldi, bi anda sabahki seviyesini gördü.
 
HakMan.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş