İTALYA VE ALTIN SATIŞI ANALİZİ HK.

Değerli arkadaşlar,
Son dönemde bazı arkadaşlarımızın haklı olaral İtalya'nın altın satıp borçlarını düşürme olasılığı durumunda altının geri gelmesini nasıl engelleyeceğiz tarzında düşünceleri belirdi bende bundan dolayı bazı araştırmaları yapıp sizlerle kısaca paylaşmak istedim.
İtalya altın satışı yapmaz neden?
1.İtalya'nın toplam borcu 1.6 trillion euro bunun karşılığında toplam altın stoğu 2701.9 ton hepsini 1800 onsdan satsa 115 milyar dolar ederki bununla ancak toplam borcunun %7,14 ünü kapatır.
2.Tüm altın stoğu sadece önümüzdeki yıl borcunun %68.8'ini karşılayabilir
3.Önümüzdeki 3 yıl içinde toplam faiz ödemesi 127 milyar Euro olup bunu bile toplam altın stoğu karşılamamaktadır.
4.Geçmiş dönemde yine bu tarz bir öderiyi Bank of Italy düşünmeden reddetmiştir.
5.Oldu bir çılgınlık yapıp sattı oransal anlamda fazla birşey ifade etmeyen operasyon için altınsız kalacak birçok MB nin altın aldığı bir dönemde.
Dolayısıyla İtalya altın satar endişesinden arınmanızı diğer değişkenlere bence yönelmemiz gerektiğini düşünüyorum
 
Herkese sevgiler,saygılar

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Sn hocja

Öncelikle yapmış olduğunuz yorum için çok teşekkür ederim. Verilerin haricinde olaya bide şu açıdan bakmamız gerektiğini düşünüyorum.Şu anda İtalya ve Euro bölgesi ülkelerinin asıl sıkıntısı borç çevirme ve borçlanma maliyetleridir yoksa Fransa'ya baksanız İtalya'dan birçok göstergesi daha negatif.Burada devreye küresel sermaye ve unsurları giriyor.İtalya'nın tek çıkar yolu borçlanma maliyetini aşağıya çekmesi ve borçlarının çevrilebilir olduğunu Dünya'ya ilan etmesi çünkü piyasalar buna inandırıldı bu beklentiye sokuldu. Ben şahsen İtalya'nın şu dönemde önemli boyutta altın satmasının sonu olabileceğini daha doğrusu finansal anlamda ülkeyi çıkmaza sokacağını düşünüyorum.Piyasalarda açıkcası İtalya'nın altın satma beklentisi yok benim takip ettiğim kadarıyla şayet satarsaki ben ihtimal vermiyorum yada çok çok düşük ihtimal veriyorum piyasaların alacağı mesaj şu olacaktır; çıkar yol olarak altın satmayı görüyorum elimden gelen şimdilik budur ki bence bu mesaj İtalya'nın hem borçlanma maliyetlerini yükseltir hemde kredi derecelendirme kuruluşlarının tepesine çökme sonucunu doğurur. Özelleştirme ile de konusu değil ama kısaca değinmek istiyorum.Stiglitz'in dediği gibi Dünya'da daha doğrusu gelişmiş memleketlerde özelleştirme temel 2 amaç için yapılır.Zararlı kuruluşları karlı müesseseler haline getirmek ve bizlerin daha ucuza daha kaliteli mal edinimini sağlamak.Maalesef ben ülkemizde bugüne kadarki özelleştirmelerde bu faydayı pek göremedim.Dolayısıyla özelleştirme olgusunun az veya gelişmekte olan  ülkelerde daha doğrusu küresel sermayenin kontrolü altına girdiği ülkelerde katalizör faydası sağlayabileceğini düşünmüyorum. Tekrar teşekkürler,saygı ve sevgilerimle

Sn. Hocja,

Bu konuda sizin de atlamış olduğunuz nokta gelişmiş bir ülke olarak İtalya için dış ticaretin ekonomideki yoğunluğu. Daha doğrusu ihracat demeliyim. Gelişmiş ülke olmakla alakalı olarak küresel pazarlardaki etkisini tekrar kazanabileceklerse bu krizi atlacaklardır. Olay iç piyasayı beslemekle hallolsaydı, ki gayet kalabalık bir nüfus, tüm Avrupa ülkeleri rezervlerini satıp krizden uzak kalırdı. Ama olay ucuz hammadde, işgücü ve gelişen pazar yaratmak ki bu güclerini hızla kaybettiler. Özellikle italya gibi kobileri üretimde ağırlıklı yer alan ülkelerde bu sorun oluştu. Çünkü globalleşmede ve birleşmelerde daha etkisiz oldular, Çin tarafından kolaylıkla ikame edildiler.Global rekabetteki durumlarını düzeltmeden altın rezervini satarak yapabilecekleri tek şey duble yol (pardon duble yolları vardı galiba, triple yol belki). Tabii İtalyanlar yerse, ki hiç sanmam! Yorumunuzda fazlasıyla Türkiye perspektifinden bakış göze çarpmakta, Türkiye ekonomisi doğru örnek varsayımı var ki henüz sonuçları da ortaya çıkmış değilken. Saygılarımla

Atladığınız Konu...

Dünya Altın Konseyi verilerine göre Kasım 2011 itibariyle İtalya MB rezervleri 2451,8 tondur ve dediğiniz gibi bu miktarın tamamını sattığı zaman (1800 dolar bile olsa onsu) toplam 141,9 milyar dolar eder ki sırf toplam kamu borcu 1,9 trilyon euro olan bir ülkenin altın satarak borçlarından kurtulacağını zaten kimse düşünemez. Bunun yanında italya ekonomisinin büyümesi ve buna bağlı olarak cari dengeside özellikle 2000 yılından sonra hiçte lehine değil. Bu da USAK tarafından hazırlanan grafikte açıkça görülmekte.
Tüm bu bilgiler ışığında size katılıyormuş gibi görünsemde aslında katılmıyorum. Çünkü hiçbir ülke yoktur ki borçlarını kapatmak için tasarruflarından vazgeçsin. Ülkeler bazen (ki günümüzde çoğunlukla) dönemlik ödemeleri için veya geleceğe dönük yatırımlarını finanse etmek içinde tasarruflarını değerlendirirler. Öyle ki ülkemizde yapılan özelleştirmeler en basiti borç kapatmak  için mi yapılmıştır? Bu sorunun cevabı elbetteki hayırdır ki bununla iligili detaylı bilgide özelleştirme idaresi başkanlığından elde edilebilir. Peki amaç borçları kapatmak değilse tasarruflar neden satılır. Elde edilen kaynaklar ekonomide katalizör etkisi görsün diye. Ekonomik büyümenin gerçekleşebilmesi için dışt ciaretten bağımsız olarak iç tüketimi arttırmaktan geçer dolayısıyla da insanların para ihtiyacaını karşılamak piyasa para arzını gerçekleştirmek gerekir. para arzı para basarakta gerçekleşebilir eldeki para edecek değerleri satarakta. Bu açıdan en likid varlık altındır ve altında elde edilen para iç piyasadya sarılarak katalizör etkisiyle ekonomik büyümesi sağlaması desteklenebilir. Birde şuan italyada oluşan yuüksek faizlerde tekrar aşağı çekilebilirse kriz italya için geçebilir ve altın satmak bunun için yeterli olabilir...
  
...

Sayın Fenkolat

İki yada üç gündür aynı mesajı yazarak yanıt istiyorsnuz, ancak gram basına yaklasık 4 TL lik karınızı zaten almışsınız.
Burda gram basına 7-8 TL zararda olan arkadaslar var.
Sormak istediğiniz 'satmasaydım daha mı iyi ederdim' ise bunun cevabını yakında birlikte görürüz.
Size iyi yapmışsın yada hata etmişsin desek artık geri dönüşü var mı?
Bence burda gereksiz yere mesaj kalabalığı yaratmak yerine bilgi paylaşımı yapmalıyız.
 
Aynı fikirde olan beğensin.

kardamıyım zararda mı????

herkese selamlar arkadaşlar... 97.1 tlden aldığım az miktar altıını,100.9 dan bozdurdum. iyi mi yaptım kötü mü bilemedim. buradaki ustalardan biri 3tl civarında karınız varsa bozdurun demişti. sizlerin fikri nedir? tekrar aldımğım seviyeye dönünce alayım diye düşünüyodum ama genelde yükseliş bekleniyor. acemiye yardım lütfen :) herkese hayrlı bol kazançlar. (beğenmek yada beğenmemek yerine bikaç cümle yazarsanız sevinirim :))

ellerine sağlık güzel bir

ellerine sağlık güzel bir yazı

İçeriği paylaş İçeriği paylaş