KNOPPİX

Dün dolardan altına geçtim dedim. Polemik konusu oldu.
Bir konuya açıklık getirelim.
Geçen haftadan beri çok fazla yorum yazmıyorum. Sebebi geçen haftadan itibaren yatırım stratejimin tamamen değişmiş olmasıdır.
günlük al-sat yaparak altın-usd / usd-altın arasında sürekli geçiş yapmaya başladım.
Altının yada doların yönünü bir kenara bırakıp iyi takip edebildiğim zamanlarda gün içi dalgalanmalarda işlem yapıyorum.onstaki 15 dolarlık bir dalgalanma yakalamak benim için yeterli oluyor. Dün yapmış olduğum geçiş te tamamen bununla alakalıdır.
Eğer dolarzedeleri rahatlatacaksa 1714 ons/dolar seviyesinden tekrar dolara geçtim. 1715 seviyesinde gün içi oyalanma akabinde abd açıldıktan sonra biraz kıpırdanma bekliyorum. gün içinde 1700 seviyelerine kadar gelirse tekrar altına geçebilirim. ama abd açıldıktan sonraki harekete bakıp günü altında mı, dolarda mı yoksa fifti fiti mi kapatacağıma karar vereceğim.
Bu işlemi 1 haftadır yapıyorum. yeni bir şey değil. Bu sebeple orta uzun vadede altın ve doların yönüne çok takılmıyorum.
Böyle bir yatırım stratejisi için piyasayı kendiniz takip ediyor ve yorumluyor olabilmeniz lazım. Yoksa birileri her zaman anlık al-sat sinyali veremez. Dolayısıyla Herkese tavsiye edilen bir sistem değildir. riski de fazladır.
Şeffaf olmak adına sadece 5 ons civarında altın ile işlem yaptığımı da belirteyim. Yani çok büyük bir yatırımım yok. Riskimi de ona göre alıyorum.
Bu sebeple orta-uzun vade tahminleri eskisi gibi paylaşmıyorum. Çok detaylı analiz de yapmıyorum.
İsteyen olursa gün içi işlemlerimi paylaşırım.
Saygılar.
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

1836 üzeri boğa piyasası

1530 USD den başlayan yolculuğumuzda 1740 USD ye kadar yükseldik . Bugün USD kuru 1,77
Geçen yıl 28 -01-2011 tarihinde ONS 1336 USD , USD kuru 1,59 idi burdan başlayan yükseliş 7-8 ayda 1900 USD ye kadar çıkmıştı. 7-8 ay sonra hala 1740 USD de olacağımızı iddia eden var mı ? Merak ediyorum. Diyelimki geçen seneki senoryo tekrar etmedi , en kötü bu pozisyonda kalırız. Ama geçen sene yaşananların bir benzerini yaşarsak 7-8 ay sonra 2000 USD nin üzerinde olmak hiç de zor değil. ONS un bugünlerde 1700 USD ler üzerinde gezinmesi 7-8 ay sonra 2000 USD yi geçeceğinin habercisi gibi görünüyor.  Eğer 1530 USD yi bu yılki taban nokta olarak görüyorsak ( Ben bu saatten sonra öyle görüyorum ) 1836 USD üzeri artık boğa piyasasıdır. Şahsi görüşüm olup yatırım tavsiyesi değildir .  

Pazartesi

Açılışla beraber 1750 lere yaklaşırsa hemen çıkacağım. Zaten az bir miktar aldım.Hayırlısı...

yeni trend altın

arkadaşlar bence yeni dönemde güvenli liman özelliğini altın dolardan devraldı buna sebep olarakta fedin 2014 yılına kadar faizleri düşük tutma ve Q3 genişlemenin masada olmasıdır dün fitch 5 Avrupa ülkesinin daha notunu kırdı Avrupa borsaları pazartesi günü haftaya düşüşle başlayabilirler peki borsadan çıkan para sizce nereye gider tabiikide altına çünkü fedin Q3 niyeti olduğu sürece siz borsadan çıkarttığınız paranızı dolara yatırırmısınız not yatırım tavsiyesi değildir

Altin yukseliyor ama zoraki

Altin yukseliyor ama zoraki yukseliyor.1750 seviyelerinin test edilmesini bekliyorum.ancak daha yukarisina goturecek bir haber simdilik yok.
carsamba gecesi abs altini ucurduktan sonra persembe gecesi suya sabuna dokunmadi.o gwce onsta yaprak kipirdamadi.ama cuma gecesi 1740 a dogeu yol aldilar.
peki neden 1 gun once yaprak bile kipirdamadi. belkide ucurduklari altini o gece tatil donusu yapan uzakdogunun yuksekten satmasindan korktular.
ama baktilar ki uzak dogu bu yeni bandi onayliyor. satis yapmadi . son gece 1738 de biraktilar. belki niyetleri yarin gece uzak dogu ve pazartesi avrupa 1750 lere tasirsa balonu patlatmak
o sebeple her ne kadar tavsiye etmesem de benimle beraber 1750 hedefiyle alim yapan bir kac arkadasima dikkatli olmalarini tavsiye ediyorum.
pazartesi forex tabiriyle take profit deyip pozisyonlari kapatmak ve 1750 direncindeki duruma gore yeni pozisyone karar vermek mantikli olabilir.

YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR

Veriler Bahane. Grafikler Şahane...

alıntı

sitede okudum odtü geomat :'NOT indirmlerine gelince;
Gecmiş aylarda, NOT indirimlerinin ALTINI düşürmesinin sebebi LİKİDİTE sıkıntısından dolayı BANKALRIN cepten yemesi idi.
24  Ocak FEDle birlikte bu da değişti. Bankaların artık CEPTEN değil FEDden besleneceklerine dair duyum gelmiştir. FED daha önceki toplantılarında Q3 olacağına dair en kucuk bir ipucu vermemişti.
FED ne dedi: Gerekmesi halinde Q3 masadadır. Bu da NOT indirimleri, İşsizlik rakamları, Banka Karları haberlerinin HER kotu haberi ONSu yukarıya tasıyacaktır, demektir, bunlar FEDi harekete geçirecek haberlerdir artık. YİNE ESKİDEN OLDUĞU GİBİ, KOTU GUNLERİN PARLAYAN YILDIZI yine GOLD olacaktır. Biz hep boyle bilirdik ama son 3 aydır, NOTlar dusuyor, BORSAlar duser ONS duser.TEZATlarla dolu bir uc ay yasadık. Bu TEZAT gibi gözüken durum sona ermiştir.Esasen son derece mantıklı bir dönemdi, okumasını bilene, o zaman DOLARın değerleneceğini, burada belki siz de, Sn Fireman da ilk önce farkedenlerdi, tebrik ederim. Ama Dolar treni geri geri gitmeye basladı. Bunu göremediniz.'

pazartesii

NOT indirimlerinin altını olumlu etkiyeceğini okudum az önce ne dersiniz ?

ABD verileri beklentinin

ABD verileri beklentinin altında ancak aolar yukarı , altın aşağı yöneldi.
1718 seviyesi pivot noktasıydı. burada tutunamassa 1705 gelebilir. ABD açılınca yön yukarıya dönmesse 1690 a kadar yolu var.
Ancak şu anda 1718 direniyor.

Veriler Bahane. Grafikler Şahane...

üstadlar

dolar daki düşüş beni geriyor 1.8215 alım 1,74 lere çekilmeden bahsediyorlar sonrası qe3 ve merkez bankaları ecb nin ki ayrı dert eski seviyelerine dönüş olacakmı kestiremiyorum önerisi olan varmı üstadlar

Tevekkül, kanaat ve iktisat, öyle bir hazine ve servettir ki, hiçbir şey ile değiştirilemez ...

Ekonomik takvim

 

Veriler Bahane. Grafikler Şahane...

Bugün açıklanacak veriler

Bugün açıklanacak veriler neler?

İçeriği paylaş İçeriği paylaş