KRİTİK VİRAJ -- rocco

Arkadaşlar selam bildiğiniz üzere çok kritik bir viraja girmek üzereyiz. Bu 8 günlük süreçteki gelişmlerin ons açısından ciddi etkileri olacağı aşikar.

1- AB Merkez Bankası faiz oranı açıklaması (06 -09- 2012 )  .  Yarınki toplantıda ECB nin İspanya ve İtalyan tahvillerinin alımı konusunun ele alınacağı beklenmektedir. İspanya maliye makanı bu beklentisini açıkça dile getirmiştir. Ayrıca Avrupa Maliye Bakanlarının eylül ayı toplantısında tahvil faizlerinin düşürülmesi için ne gibi önlemler alınacağı masaya yatırılacak olup bu husus İspanya Maliye bakanınca açıklanmıştır. İspanya şu aşamada Euro bölgesinden gelecek teklifi, bekliyor diyebiliriz. Hazırlanacak yardım paketinin İspanya açısından nasıl külfetler doğuracığını görüp kararını verecekler. Ancak şu da bir gerçektir ki İspanya 'nın geçtiğimiz aylarda 100 milyar euronun üzerinden uygulamaya koyduğu kemer sıkma paketi alacağı yardım karşılığı güvence oluşturmaya yöneliktir. Sürecin uzaması bence İspanya'ya dayatılan şartlar ve tahvil alımının hangi yöntemle yapılacağının henüz netleşmemiş olmasıdır. Bu ay açıklanacak faiz oranı beklentisi önceki ile aynı 0,75 ile sabit tutulmuştur. AB merkez bankası şu aşamada euronun daha fazla değer kaybetsini istememekte. Bunu zaten Draghi euoryu korumak için elimizden geleni yapacağız diyerek ortaya koymuştu. AB Merkez bankası faiz kararı ve İspanya ile İtalyan tahvillerinin alımı konusunda ortaya konulacak irade ons için olumlu sonuçları olabilirdi . Ancak şu aşamada piyasa bunu fiyatlamadığından ve bulunduğumuz seviyeye çıkışta itici güç bu olmadığından onsa artı mahiyetinde pek de birşey beklememek gerekir diye düşünüyorum. Belirli seviyeleri geçtikten sonra yeni hedeflere ulaşmada güzel bir bahane oluştururdu ancak bu etkenin 1700- 1710 bandındaki direnci  kırma konusunda etkisi sınırlı kalabilir. Diğer taraftan Euro / doların yüksek kalmasının temel nedenlerinden biri de bu beklentilerdir diyebiliriz. 
 
2- ABD Tarımdışı İstihdam Değişimi ve İşsizlik oranı  ( 7 -09- 2012 ) . Son 5 aydır  ABD verilerinde ciddi geri çekilme olduğunu  sürekli olarak burda belirtiyoruz. Ancak son bir aydır bir kısım ABD verilerinde kısmen de olsa düzelmeler görüyoruz. Örneğin geçen ayki 163 k lık tarım dışı istihdam verisi  , bu ay başında açıklanan perakende satış verisindeki % 0,8 lik artış ( Son 5 aydır aşağı yönlü idi ) ve perakende satışta meydana gelen bu canlanama ile % 1,7 ye yükselen ABD Büyüme verisi. . Bence bu hafif kıpırdamaların sebebi yürürlükte olan Twist 2 programının etkileridir. Etkillerinin hissetirmeye başlamıştır. Ancak bu etki kıyaslama bakımından Twist 1 de elde edilen başarı ile boy ölçüşemez. Etkisi hala çok sınırlı kaldı. Twist 1 sonrası ABD verilerinde % 3 lere varan büyümeler 200 K üzeri tarım dışılar , ciddi oranda düşen işsizlik oranları görülüyorudu . Bu etki şu anda Twsit 2 ile görülemedi. Son olarak Jacson hole sonrasıBernanakenin üzerinde en çok duruduğu konuların başında istihdam olduğunu , işsizliği düşürmede parasal genişlemelerin önemli etikisi olduğunu , temel sorunun da hala yüksek işsizlik olduğunu vurguıladığını düşünürsek cuma günü açıklamnacak verilerin önemini biraz kavramış oluruz. 
Şimdi cuma günü açıklanacak çok önemli işsizlik oranı ve tarım dışı istihdam verisinin ne yönde gelebileceğini değerlendirirsek ; 
                     Büyüme    İşsizlik   Tarım dışı         
Mart                % 3           %8,3           227 k
Nisan            %2,2         %8,2           120k
Mayıs             %1,9         %8,1          115k             
Haziran         %1,9         %8,2           69k            
Temmuz       % 1,5        %8,2           80k              
Ağustos         %1,7        % 8,3          163k           

          Siznde gördüğünüz üzere % 2 ve üzeri olan bir büyüme verisi sonrasında açıklanan  işsizlik oranını düşürmektedir. Mart ve Nisan ayındaki %3 lük ve % 2,2 lik büyüme verileri Nisan ve mayıs başında açıklanan işsizlik oranlarını % 8,2 ve % 8,1 düşürmüştür. Ancak % 1,9 ve aşağı açıklanan büyüme verileri bir sonraki ay başında açıklanan işsizlik oranını arttırmış veya sabit bırakmıştır. Son olarak Temmuz ortalarında açıklanan % 1,5 lik büyüme işsizliği yukarı doğru taşımıştır. Şimdi eldeki bu verilere bakacak olursak ağustos ortasında açıklanan % 1,7 lik büyümenin işsiliği düşürmesini beklemek teoride zor. Yani cuma günü açıklanacak işsizlik oranı ya % 8,3 gelecek yada işsizlik oranı artacaktır diye düşünüyorum . ( Eldeki verilere göre sonuç çıkarmaya çalışıyorum. ) 
         Tarım dışı İstihdam değişikliği ise bence büyüme ve haftalık işsizlik başvuru oratalamaları ile ilgili bir husutur. Geçen ay açıklanan 163 K lık tarım dışı bence yüksek geldi , genel gidişatla uyuşmadığı ortada. Bu ayki haftalık işsizlik başvuru ortalaması bir önceki aya göre  + 14 K yukarıda ancak büyüme verisi geçen aya göre % 0,2 artmış durumda . Tarım dışı istihdamın 125 K olarak beklendiğini düşünürsek bu hafta açıklanacak tarım dışı istihdamın çok yüksek gelmeyeceğini belirtebiliriz. EK OLARAK : Artan bir işsizlik   % 8,4 ve çok düşük gelen bir tarım dışı istihdam onsun önünü açar.
 
3- Alman Anayasa Mahakemsinin Daimi İstikrar Fonu ve Mali birlik konusunda kararı  ( 12-09-2012 ) . Daimi istikrar fonun hayata geçmesi ile 500 milyar euroluk dev bir bütçe oluşturulacak ve ateşi yükselen ülkelerin tahvillerinin bazı şarlarla alımı ile rahatlama sağlanacaktır. Ayrıca AB genelinde yönetimsel anlamda oluşturulmaya çalışılan mali birlik krizle mücadele konusunda tek elden ve daha hızlı karar alma imkanını sağlayacaktır. Sözün özü AB genelinde sistem değişikliği amaçlanmakta . Eğer Alman Anayasa Mahkemesinden iptal yönünde bir karar gelmezse AB krizinde bence büyük bir cephe kazanılmış olacaktır. İlk olarak salt bu gelişme dahi İspanya ve İtalya konusundaki kaygıları ciddi bir biçimde düşürecektir. 10 yıllık tahvil faizleri 1- 2 puan aşağı düşebilir. Bu da AB krizinde manşetlerin birinci sayfasını oluşturan İtalya ve İspanya konusunda rahatlama sağlayacaktır. Ancak yukarı da da belirttiğim üzere ons da son dönemde artış sağlayan parasal genişleme beklentisi  olduğundan mahkeme kararı konusunda  gelecek olumlu bir haber sadece destekleyici mahiyette olabilir. Alman Anayasa Mahakemesinden iptal yönünde gelecek bir karar ise kar satışları için güzel bir bahanedir. ( Tabi Fed sonrası ) Kararı hep birlikte göreceğiz. 
 
4- FED toplantısı ( 13-09-2012 ) Bir önceki yazımda parasal genişlemenin şu aşamada gelmesinin zor olduğunu belirtmiştim. İlk olarak yaklaşan ABD seçimleri ve ABD verilerindeki genel görüntü buna pekte müsait değil. Fed tutanakları sonrası oluşan spekülasyon rüzgar aşamasında iken Bernankenin Jackson Hole sonrası açıklamalı ile şiddetlenmiştir. İşte bu spekülasyonun daha da şiddetlenip şiddetlenmeyeceğini 13 eylülde anlayacağız  . Bu hafta açıklanacak işsizlik oranı ve tarım dışı istihdam 13 eylüldeki beyanın şiddetini belirleyecektir. Biz bir yandan ABD verilerinin önceki dönemlere nazaran iyi olduğunu belirtiyoruz ancak veriler FED in beklentisi dahilinde mi ? Bence değil FED eğer % 8 üzeri işsizliği kabullenmiş olasaydı her defasında çıkıp gerekirse destek çıkarız açııklaması yapmazdı. Yada son örnekte olduğu gibi '^Temel sorunumuz işsizlik , parasal genişlemeler işsizliği çözüm yolunda etkili oldu ' İki cümle yan yana geldiğinde insanın aklına başka birşey gelmiyor haklısınız ancak piyasa beklentileri daha ne kadar satın alacak , parasal genişleme konusunda somut hamleleri bu seferde görmezse önceki örneklerde olduğu gibi beklentileri geri satma ihtimali yokmudur ? Bence Bernanke son açıklaması ile beklentileri baya yükseltti ve bu tondan daha düşük seviye de gelecek bir açıklama satış baskısını tetikler. Dikkatli olun derim!!!!!
Arkadaşlar önümüzdeki 8 günlük kritik sürece ilişkin düşüncelerimi paylaştım . Yatırımlarınızı kendi araştırmalarınız doğrultusunda yapmanız en güzel yoldur. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Hepinize saygılar iyi geceler.  
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Zor bir hafta bizleri bekliyor.

2 tür durum söz konusu;
1. Şu anda TL'de olanlar. Tren kaçmak üzere mi? Acaba 13 Eylül sonrasını mı bekleyeyim yoksa bu seviyelerden altına gireyim mi diye kara kara düşünenler.
2. Şu anda altında olanlar. Şu an için cazip olsada 13 Eylül sonrası ne olabilir diye kestirmeye çalışıyorlar. FED toplantısından önce çıkmalı mı, çıkılacak ise ne kadar çıkılmalı ya da FED toplantısı sonrası beklenmeli mi?
İşin kötü yanı her zamanki gibi yine bilgisayar karşısında Bernankenin açıklamalarını dinleyip, grafiğin gidişini sadece seyredeceğimizdir. Zor bir hafta bakalım ne gösterecek. Kafalar karışık şimdiden. Herkese iyi bir hafta diliyorum.

sn özgürruh

Selamlar. Öncelikle teşekkür ederim . Bizde sizlerden çok şey öğreniyoruz. 
Ben açıkçası kain roubini'nin , pimconun veya citigrup ceosunun , soros veya rogers'ın ne dediğinden ziyade verilere , ekonomik gelişmelere  bakıyorum.  Bunlar büyük sermaye tarafından bilinçli olarak yayılan ve spekülasyonu desteklemek ve canlı tutmaya yönelik bilinçli haberlerdir. Taşeron medyasınıda bu işler için bizzat oluşturmuştur. Bakın haziran fed sonrası qe 3 ün eylül ayında açıklanacağı haberleri yayımlanmıştı. Aynı durum şu anda da geçerlidir. Şimdi de aralık ayını işaret etmektedirler. QE 3 eninde sonunda gelecek ancak bunun için öncelikle global anlamada yaşanan krizin iyiden iyiye ABD ekonomisini bozması gerkmektedir. Son yaşanan yükselişin zeminini çok sağlam değil. Son iki deneyim bize acı  dersler öğtretti. Şu anki süreç ve ekonomik verilere baktığımızda riskin yüksek olduğunu düşünüyorum ( özellikle 1760-1790 aralığında ) . Saygılar. 

arkadaşlar ben altınımı 99.16

arkadaşlar ben altınımı 99.16 ya sattım pazartesi alsam mı var mı yardımcı olabilecek kimse
 

Sn özgürruh

Değerli arkadaşım öncelikle kesinlikle hoca vs değilim arkadaşım,ismimle vs yazarsınız sevinirim:)))
Açıkcası benimde düşüncem öyle.Jackson Hole daki konuşmasının benzerini yapabilir ve mesela düşük faiz uygulamasını 2014 yıl sonundan 2015 yıl sonuna uzatabilir.QE3 ihtimali şu anda %50 olarak belirtiliyor.QE3 12-13 eylüldede çıkabilir kesin bir şey söylemek çok zor.
Syg,

Planım

Aldığımızı ve sattığımızı paylaşmamız faydalı olur kanaatindeyim.

Pazartesi günü, çarşamba günü satmak üzere portföyümün 1/5 i ile bir geri çekilme fırsatında gümüş almayı planlıyorum. Kalan param dolarda. Aslında bu da büyük risk. Ama katlanabeceğim bir risk olduğu için yapıyorum.

Çarşamba günü altın 1780-1790, gümüş ise 35 olur beklentisindeyim. Sonrasını Allah bilir.

Obama yeniden seçilmek için enflasyonun yükselmesine karşı çıkacaktır. QE3 de seçimden önce olmaz. Bunlar şahsi beklentilerimdir.

Obama dediği gibi "Time to turn a new page" (yeni bir sayfa açmak) istiyorsa dikkatli olmak zorunda..

Bizim de dikkatli olmamız gerekiyor arkadaşlar. 1000 lira kazanacağım diye 10.000-100.000 liralık zararlara girmenizi istemez kimse.

İyi pazarlar.

sayın rocco

iyi pazarlar....geçen bloomberg te abd'li ekenomist kahin roubini'nin açıklamaları vardı...ve muhtemel qe3 aralık ayında dedi..siz bu zatın öngörülerini  dikkate alıyormusunuz..??bütün yazılarınızı okuyorum..okudukçada bilgileniyorum..genel kültürüm artıyor..gözümün önündeki sis perdesi kalkıyor...çok teşekkürler sayın rocco...

misafir1907

sizde benim gibi fenerlisiniz galiba hocam:)).sayn misafir1907 bişey soracaktım..abd ya qe3 yapar, yapmazsada piyasalara çok güçlü bir mesaj vermek zorundadır diyor  bazı yorumcular....syn misafir1907  çünkü piyasalar beklenti içindeymiş güya.....sevgili hocam kısa dönemde qe3 olmayabiliceğini,(inşallah olur) tahmin ediyoruz...sizce abd  bu mesajı ne olabilir???twist2 bitmesine daha var.aralıkta bitiyor...twist3 diyecem ama .........ilginize şimdiden çok teşekkür ederim:::))))

Değerli arkadaşlarım dikkat!!!

Çok kritik bir haftaya giriyoruz.Kitco'yu takip eden arkadaşlarımız muhakkak aramızda vardır.Öümüzdeki hafta için bir bakıma piyasaların beklentisini ortaya koyan ankete göre altın tarafında yatırımcıların %76 sı altın için yükselir, %14 ü düşer ve %10 u ise nötr kalır demiş.Yükselme açısından benim hatırladığım son zamanlardaki en yüksek oran bu.Demek istediğim altın için bullish diye tabir ettikleri müthiş bir yükseliş beklentisi var.%14 lük dilimi oluşturan düşüş beklentisinin açıklaması ise;bu kadar hızlı bir yükselmeden dolayı düzeltme bekliyoruz şeklindedir.
Bazı arkadaşlarımız 92 - 96 civarı altın alıp güzel karlar elde etmişler ve bekleyelimmi diye soruyorlar.Gerçekleştirilmeyen kar bence kar değildir.Heleki paraya ihtiyacınız varsa bence %50 sini bozdurup güzel karlar elde edebilirsiniz.Yükseliş devam ederse(benim beklentim edeceği yönünde) kardan bir miktar sadece feragat etmiş olursunuz.Diğer türlü hiç kar gerçekleştirmezseniz ve %14 lük oranın tahmini doğru çıkarsa elde yine var sıfır olur.QE3 beklenmeye devam edilir.
12-13 Eylül deFED ten bende açıkcası QE3 açıklamasını beklemiyorum.Ama açıklama ihtimalininde bir önceki aya göre bir hayli arttığıda yadsınılamayacak bir gerçek.Benim beklentim Sn. Bernanke'nin yine çok net ifadeler vermesi,faiz oranlarını 2015 yılına uzatması gibi açıklamalar.Bununda en azından piyasaları nötr tutacağını düşünüyorum.Piyasalar çok açık bir şekilde QE beklentisine girdi dolayısıyla altında satışa geçmeleri zor diye düşünüyorum.
FED,AMB açıkladı ama detaylarını uygulamalarını somut bir şekilde görmek isteyebilir diyenler var yabancı basında buda bana mantıklı geliyor açıkcası.
Bazı arkadaşlarımızında dediği şekilde her yükselişten sonra altına girme riski artıyor.Hele ki1800 üzerine çıktığı takdirde altına gireceklere nacizane tavsiyem uzun süre bekleyebilecek pozisyonu sağlayabilmeleridir.Somut bir ifadeyle yazımı tamamlamak istiyorum;
Altında kar satışları için henüz erken olduğunu düşünüyorum ve yükseliş trendinin devamını bekliyorum.GR bazında hafta içinde 103 TL civarı beni şaşırtmaz daha doğrusu FED kararları öncesi beklentimi oluşturuyor.Bakalım 12 13 eylülde neler olacak heyecanla bekliyoruz.
Herkese sevdikleriyle güzel bir pazar günü dilerim

altın

arkadaşlar  abd li altın yatırımcısının dediği doğru çıktı galiba fed gizli para bastı ons yükselişe geçti.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş