Mevcut Gidişat Üzerine Notlar - Aryanus

 
Öncelikle yazı göndermemde beni motive eden sayın Egeli, Rocco ve Bulut'a teşekkür ediyorum.
 
 
Mevcut ekonomik gidişatla ilgili inceleme yapacak olursak bunları Avrupa Birliği, ABD ve Türkiye olarak birkaç başlıkta incelemekte fayda var.
 
1. AB
 
AB başlığı altında PIIGS ülkelerini incelemek gerekiyor.
Portekiz, İspanya, İrlanda, Yunanistan ve İspanya'dan oluşan bu beş ülkede yaşanacak ekonomik gelişmeler AB'nin kaderini tayin edecek. Biz en önemlileri olan İspanya ve Yunanistan ile bu ülkeleri, vereceği kararlarla doğrudan etkileyen Almanya'yı inceleyelim.
 
 
a) İSPANYA
 
İspanya için tehlike artarak devam ediyor. Gün geçtikte kötüye giden İspanya ekonomisinde, son bir yılda GSMH (Gayri Safi Milli Hasıla) devamlı negatif durumda seyrediyor. Yılın üçüncü çeyreğiyle ilgili son rakamlar, İspanya’daki resesyonun sürdüğünü gösteriyor.
 
İspanya hükümetini endişelendiren diğer önemli bir konu ise enflasyon artışı.
 
Hem ekonomik durgunluğun hem de enflasyonun artmasına ekonomi literatüründe stagflasyon deniyor ki bu durum ekonomide yaşanabilecek en kötü durumların başında gelir. İspanya'da ekim ayında GSMH yüzde 0,3 düştü. Tüketici Fiyatları ise ekim ayında yüzde 3,5 arttı. Hükümet üzerinde baskılar her geçen gün artarken, Başbakan Mariano Rajoy Avrupa Birliği kurtarma fonuna başvurma konusunda acele etmeyeceklerini açıkladı.
 
AB’de ikinci en yüksek işsizlik seviyesine sahip olan İspanya’da yılın bu çeyreğinde işsizlik oranı % 25,02 olarak açıklandı. Rekor düzeye ulaşan işsizlik ve derinleşen resesyon Mariano Rajoy üzerindeki AB’den yardım isteme baskısını artırıyor. Altında olası bir satış için bunu not alalım.
 
 
b) YUNANİSTAN
 
Avrupa Birliğinin en yüksek işsizliğe sahip tabiri caizse şımarık ülkesi Yunanistan kemer sıkma paketi için yasa çıkarıyor.
 
Yunanistan Maliye Bakanı, yeni kredi diliminin serbest bırakılması için, hükumetin AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan Troyka heyeti ile yeni kemer sıkma paketi üzerinde yürüttüğü müzakereleri tamamlandı. Şimdi sırada oylama var.
 
Yeni kemer sıkma paketinin 12 Kasım'a kadar onaylanmasının gerektiği vurgulanıyor.
 
Yunanistan'da yeni kemer sıkma paketi ağır kesintiler içeriyor. Emeklilik yaşı 65'ten 67'e çıkarılırken maaşlarda da kesintiler yapılacak. stopajı dahi %10'dan %15'e çıkarmayı planlayan bu taslağın geçmesi ise ilk bakışta görüldüğü gibi kolay değil.
 
Yunanistan konusunda meclisteki durumu inceleyince şöyle bir sandalye dağılımı olduğunu görüyoruz:
 
ND, PASOK ve DİMAR'dan oluşan üç partili koalisyon hükümetinin 300 üyeli Yunan parlamentosunda toplam 177 sandalyesi bulunuyor. DIMAR ve PASOK'lu milletvekilleri zaman zaman çıkıp biz bu pakete karşıyız demekten çekinmiyor. Bu durumda partilerden daha fazla fire verilmesinin kemer sıkma paketinin oylamasında yeterli sayıya ulaşılmasına riske atabileceği düşünülüyor.
 
Troyka tarafından istenen çalışma alanındaki düzenlemelere partisinin onay vermeyeceğini söyleyerek daha önce karşı oy kullanacağını açıklayan Demokratik Sol (DIMAR) partisi bu taslağın önündeki en önemli engel olarak görünüyor. Yunanistan Maliye Bakanı DIMAR'ın geri adım attığını bildirdi ama açıkçası milletvekillerinin bireysel takıldığı bir partiden bahsettiğimiz için sonuç oylama günü belli olacak.
 
Esasında Samaras gözünü o derece karartmış ki ben bu taslağa oy vermem diyen bir milletvekilini partisinden ihraç etti. Oylamanın riskli bir durumda olduğunu anlamak için bu bile yeterli.
 
Eğer program parlamentodan geçemezse işler Yunanistan için çok karışacak. Çünkü yeni kredi diliminin serbest bırakılması buna bağlı. Yunanistan ise sıfırı tüketmiş durumda. Altının satış yemesi için güzel bir neden olarak bunu da not alalım.
 
 
c) ALMANYA
 
 
Avrupa Birliğinin abisi olarak niteleyebileceğimiz Almanya'dan, AB'nin içinde bulunduğu bu kaos ortamında kısaca bahsetmek gerekirse; Almanya Avrupa Merkez Bankası'nın Yunan tahvillerini geri almasını desteklerken, yeniden borç yapılandırmasına karşı. Bu da Yunanistan'ı her zamanki gibi belirsizliğe itiyor.
 
AB'de işler gördüğümüz gibi iç açıcı değil ve altın, gümüşün satış bahanesi için ortam müsait görünüyor.
 
 
2. ABD
 
6 Kasım'daki ABD seçimleri önümüzdeki süreçte en önemli yol ayrımı olarak görünüyor. Piyasalar 6 Kasım'ı bekliyor. Mevsimsel olarak olması beklenen satışlara fren yaptıran da bu beklenti. 6 Kasım'dan sonra ise işler değişebilir. Bu tarihten sonra küresel piyasalarda satış eğilimi yıl sonuna yaklaşılmasının da etkisiyle artabilir. Gelişmekte olan ülkelerden desteğin çekilmesi bu tarih itibarıyla çok olası.
 
Şimdi ABD seçimlerini ayrıntılı inceleyelim:
 
Benim şahsi beklentim Obama'nın kazanacağı yönünde. Ama iş bizle bitmediğinden önce Romney seçilirse ne olur ona bakalım:
 
Romney'nin seçimi kazanması durumunda QE3 programına müdahale etmesi bekleniyor. Bu durumda Öncelikle altındaki geri çekilme hız kazanır ve dolardaki değer kaybı sonlanır. 1500'leri görmemiz gerçekten çok olası olur.
 
Peki Obama kazanırsa ne olur?
 
Obama mevcut programa devam eder. Ancak seçim öncesi bir anda düzelen veriler bence bu kadar iyi (!) gitmez.1660-1680 destekleri önem kazanır. Obama'nın seçilmesi durumunda euro/dolar paritesindeki seyrin, bugüne kadar olduğu gibi Avrupa odaklı bir yapıda devam etmesi bekleniyor.
Her halükarda 6 kasımdan sonraki günlerde AB'deki kötü gidişat nedeniyle satış görmek çok olası.
 
 
3. ASYA VE ÇİN
 
 
Dünya ekonomisinin lokomotifi durumundaki Çin'de Dünya Bankası tarafından büyüme beklentileri %8,2'den %7,7'ye düşürüldü.
 
 
Çin ekonomisinin beklenenden daha fazla yavaşlayacağı ancak sert bir düşüşün beklenmediği görüşü piyasada hakim. Çin’in yavaşlamasındaki en önemli neden takdir edersiniz ki ihracatındaki düşme ve bunun nedeni de Euro Bölgesi ve ABD’de yaşanan kriz.
 
 
Çin ile ilgili önemli diğer gelişme ise Çin Komünist Partisi lider kadrosunda değişikliğe gidilecek olması. AB ve ABD ile ilişkilerde hatta ekonomi politikalarında yeni bir dönem başlayacaktır. Bu önemli konuyu ilerleyen dönemde irdelemek gerekiyor.
 
 
Çin ile AB arasında ticarette gerginlik var hali hazırda. Avrupalı üreticiler Çinli üreticilerin piyasayı düşürdüğünü dile getiriyor. Çin’in sabit kur rejimi uygulamasından dolayı dış ticaret fazlası verdiği ve yuan'ın değeri de her zaman ABD ile ilişkilerinde tartışma konusu.
 
 
Asya pazarında gelecek yıllarda ise iyimser görüşler hakim. İç talebin artması ve ekonominin de büyüme trendine geçmesi bekleniyor. 
 
 
4. TÜRKİYE
 
İçinde bulunduğumuz dönem mevsimsel satış dönemidir. Fakat şu anda altın, gümüş ve borsamızda satış görmüyoruz. Bunun nedenlerini açıklayalım.
 
Türkiye'de bugün bir ilk yaşandı. İMKB rekor kırdı. Bazı arkadaşlarımız paylaştı. Bunun belli başlı etkenlerden birisi not artırımı beklentisi. Piyasalar not artırımını bekliyor ve bunu fiyatlıyor. Faizler de tarihi dip seviyesine yakın ve düşüş eğiliminde. 8 Kasım'da İstanbul'da yapılacak Fitch Ratings toplantısından pozitif bir açıklama geleceüği beklentisi piyasada hakim. Bu beklenti aynı zamanda 6 Kasım'dan dolayı olabilecek satışları hafifletebilir.
 
Diğer yandan 6 Kasım seçimlerinden sonra yaşanacak satışlara Ortadoğudaki gelişmelerin eklenmesiyle işler daha da karışabilir. Hatta Suriye ve İran konusunda dahi seçimin beklendiği söyleniyor. Özellikle Suriye'deki gelişmeler Türkiye'nin yabancı sermaye çekim gücünü doğrudan etkileyeceğinden önemli. Kıtadaki olumsuz gelişmeler diğer OECD ülkeleri gibi Türkiye'den likiditenin çıkması anlamına gelir.
 
Bunun anlamı borsalardan para çıkışı ve dolara yönelmedir.
 
Umarım faydalı olmuştur.
 
Saygılarımla

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

seçim sonucu

"Peki Obama kazanırsa ne olur?
 
Obama mevcut programa devam eder. Obama'nın seçilmesi durumunda euro/dolar paritesindeki seyrin, bugüne kadar olduğu gibi Avrupa odaklı bir yapıda devam etmesi bekleniyor.

Her halükarda 6 kasımdan sonra AB'deki kötü gidişat nedeniyle satış görmek çok olası."
 
diye düşünüyordum. halen aynı fikirdeyim. Ama bu görüşü 12 kasıma kadar kemer sıkma paketi oylanacak Yunanistan bozabilir.
 
Takdir edersiniz ki halen 1705-1710 desteği önemli, bu nokta üzerinde kapanışlar olduğu müddetçe kısa vadede yukarı doğru gitmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Yeniden alttaki 1675 seviyesini test etmek için de 1705-1710 desteğini kırması gerekmekte.
 
sayın rocco, knoppix, egeli, oceanmaster, bulut, hakman ve diğer değerli arkadaşlar aynı fikir de mi bilmiyorum. bol bol beyin cimnastiği yapmak gerekiyor.

102.4 mağduru

valla bende 102.4 mağduruyum.marta kadar bekleyeceğim zamanım var ama o zamana kadar artarmı yoksa azalırmı zaman gösterecek.bu siteyi uzun zamandır takip ediyorum,gerçekten çok yerinde bilerek yorum yapan arkadaşlar var.ama altını alırken bakamadım siteye aldım sonra buldum ama iş işten geçmişti.neyse sağlık olsun bakalım.

Yunanistan

Bildiğiniz gibi Yunanistan'ın yeni kredi diliminin serbest bırakılması için, hükumetin AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan Troyka heyeti ile yeni kemer sıkma paketi üzerinde yürüttüğü müzakereleri tamamlandı.

Yunanistan'ın iflas etmemesi için 31.5 milyar euroluk kredi dilimine ihtiyacı bulunuyor.  Bu kredi dilimi ile ilgili kritik karar ise 12 Kasım'da verilecek. Kredinin serbest bıkarılması için gerekli şartlardan biri de 13.5 milyar euroluk yeni kemer sıkma paketi. Paket yarın parlamentoya gelecek.

Altında satış bahanesine devam etmek isteyecek piyasa için önemli bir veri.

Şu anki yükselme ve üst

Şu anki yükselme ve üst dirençleri aşma denemeleri
yarın açıklanacak veriler öncesi nabız yoklama ve süpekülatif bir gelişmemi yoksa
altı dolu teknik analizlerin bir sonucumu
ustadlar bunu yorumlarmı acaba?

Sn Arianus

Önümüz secim ve diger konulardaki sis perdesi bir iki hafta icinde aralanmis olur.. Bakalim bakalim neler olacak :)
Genel olarak anasayfadaki genel yazilarda bu aralar garip bir paralellik goruyorum, sanki yazilar birbirini tastik ediyor ve ayni bakis acisi farkli kisiler tarafindan yakin cumlelerle aciklaniyor ve benzer fikirler birbirini tesvik ediyor.. Bu cok da hos bir durum degil cunku elestirel bakis acisi, degisik fikirler bu tur siteler icin vazgecilmez olmalidir.. Bu tartisma ortami birkac ay once TB, mekoc66 gibi yazarlar varken daha sık ve herkes icin daha bilgilendirici oluyordu, umarim tekrar boyle bir ortam yakalanabilir.. Bu yuzden ben de tesekkur ederim.. Umarim genelde yazi yazanlar yanlis anlamazlar beni..

Sayın Atletiko

İspanya ve Yunanistan'ın durumu kendi iç dinamiklerine bağlı olarak farklılık göstermekte. İspanya stagflasyona doğru gidiyor. Yunanistan'da Troyka ile olan anlaşmanın onaylanması sürekli erteleniyor. Sayın Rocco bu konu hakkında oylamanın ertelenmesinin iyiye delalet olmadığını söylemişti.
 
Piyasanın Obama'nın seçilmesini olumlu algılayacağını düşünüyorsunuz. Doğrudur ama bence şu anki fiyatlamada bu da vardır diye düşünüyorum. Obama seçilmezse iyi bir satış bizi bekliyor. Obama seçilirse de zaten beklenen oldu diye de düşünebiliriz. Zaman gösterecek. Beyin fırtınası için teşekkür ederim size.
 
 
 

Sayın Arianus

Ben yorumuma dikkat ederseniz sadece Obama'nın seçilmesine dair yorum yaptım, piyasa Obama'nın seçilmesini olumlu algılayacaktır. Obama'nın seçilmesinin onsu etkilemesi ayrı birşey, bu seçimler sırasında veya hemen akabinde  Avrupa'da ki, İspanya'daki, veya Yunanistan'daki muhtemel gelişmelerin, İran - İsrail savaşının çıkması gibi konuların onsu etkilemesi ayrı birşeydir. Zaten yazınızda bunlara ayrı ayrı değinmişsiniz...
Ayrıca Obama'nın seçilmesine müteakip, İspanya'nın yardım istemesi ve Yunanistan' da ise yeni kesinti, vergi paketlerinin de meclis tarafından onaylanması kuvvetli ihtimallerdir..   
 
 

Teşekkürler sn arianus

Kısa uzun,detaylı yüzeysel hiç farketmez burada görüşlerini yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.Açıkcası sayfada yeni yüzlere,yeni görüşlere her zaman ihtiyaç var.Sevgili arkadaşımızada hayırlı olsun dileklerimi gönderiyorum.Vermiş olduğu bilgilerden dolayıda teşekkür ederim.

veri saatleri değişikliği

Arkadaşlar daha önce söylendi mi görmedim ama saatlerin geri alınmasından dolayı olduğunu düşünüyorum,  ABD verilerinin açıklanma saati alıştığımız 15.30 yerine 14.30 olarak görünüyor.
 
Örneğin yarın 14.30'da açıklanmak üzere önemli ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği ve İstihdam Talepleri verileri var.
 

Sayın Atletiko

İstatistiki bilginize katılıyorum. Fakat mevcut durum biraz farklı.
 
Şöyle ki Romney seçilirse QE3 programına müdahale etmesi bekleniyor. Bu durumda öncelikle altındaki geri çekilme hız kazanır ve dolardaki değer kaybı sonlanır.
 
Obama seçilirse mevcut programa devam eder. Ancak seçim öncesi bir anda düzelen veriler bence bu kadar iyi gitmez. Bugüne kadar olduğu gibi Avrupa odaklı bir yapıda ekonomi yönetimine devam eder.
 
Avrupa Birliğinde işlerin iyi gitmediği bir ortamda da Obama yönetiminde altının satış yiyeceğini düşünüyorum.
 
 
Not: Sayın Egeli Asya ve Çin ile ilgili kısa bir değerlendirmeyi ekledim. Bütün arkadaşlara teşekkürler.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş