İŞİN SONUNA YAKLAŞTIK---EGELİ

Hayırlı haftalar değerli kardeşlerim.geldiğimiz nokta itibariyle değerlendirme yaptığımızda, ab için artık sona yaklaşıyoruz diyebiliriz.bizi bu düşünceye iten ilk etmen yunanistandı ve her zaman dedikki yunanistanı şimdilik kurtardılar fakat gelecek onlar için karanlık.yunanistan artık ispanyanında potaya girmesiyle ab den ayrılmaya hazırlanıyor.kurtarılamayacağı zaten belliydi ve kaçınızmaz sona doğru gidiş hızlandı.ispanya onun yerini aldı.maalesef İspanyollarda aynı senaryoyu yaşayacaklar.devlet tahvillerinin faiz oranı yunanistanın batmadan önceki hali gibi.peki ispanya bu işin sonumu. hayır arkasından zayıf halka italyada gelecek.ab artık ekonomik olarak varlığını sürdüremez.bunu bize parite söylüyor ve 1,20 yolculuğu devam ediyor.
 
Ab bu haldeyken büyüme hızı düşen asya ise kendine has çözümler yaratmaya devam ediyor.munzam indirimi belkide faiz indirimi gibi etkenleri kullanarak büyümeyi hareketlendirmeye çalışıyor.ancak batan bir ab ile bunlar sadece geçiçi müdahaleler.üretttiğinizi satamadıktan sonra büyüyemessiniz.
 
Abd kendi havasında seçimler yaklaşırken cumhuriyetçilere karşı birinciliği yitiren obama kara düşünceler içinde.bu Cuma büyüme oranları var bakalım fed in dediği gibi abd ılımlı mı büyüyor.
 
Sonuç olarak herkes kendi derdinde gibi duruyor ama asya,abd ve ab birleşik bir müdahaleye gitmese sonuçlar vahim olacak.
 
Yapılacaklar arasında şunları sayabiliriz.
 
1- geçen sene abd ile ab arasında yapılan  swap tipi bir müdahale daha
 
2-abd nin doların gücünü kısıtlayıcı  müdahalesi(q3 vb).böylelikle dünya ekonomisinde euronun ticarette kullanılmasını sağlayarak hem ab ülkelerinin kazançlarını artırmak hemde artan euro değeriyle doları güçsüzleştirerek kendi borçlarını azaltmak.
 
3-acilen sermaye bakımından petrol zengini olan ülkelerle ekonomik anlaşmaları hızlandırarak sermayenin ab ye akışını sağlamak.
 
Bu tip önlemler çoğaltılabilir ancak ben bir kişi bu kadar şeyi düşünebiliyorsam dünya devletlerinin liderleri bu tip önlemleri dahada artırabilirler.
 
Gelelim bize, euro riskli sebebleri belli, ab ve abd  müdahalesi olmaksızın altın sıkıştı, her ikisinin güç kaybından yararlanan dolar spekülatif artıyor.oyun zorlaştı.ama benin kardeşim biliyor ki yumurtaları aynı sepete koymassa daima kazanır.bir metaya deli gibi aşık olup ona tapmassa kazanır.sepetine ne kadar farklı yatırım enstrümanı koyarsa kazanır.panikle yatırım yapmasa kazanır.kimsenin lafıyla değil kendi senteziyle yatırım yaparsa kazanır.
 
Yatırım kararı sizlerindir.Hayırlı ramazanlar.Allah a emanet olunuz.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş