NASIL BİR DÖNEM!!!

Merhaba sevgili arkadaşlar,
Değerli admin kharonturk ten fırçayı yedikten sonra son dönemdeki yazılarımı faydası olabilir düşüncesi ile burada toplamaya karar verdim.
Beklentiler çok değişik, çok farklı.Nasıl olmasın ki!. Uluslararası altın uzmanları bu haftayı değerlendiriyor ve vardıkları sonuç şu:
%54,7 artış, % 41,7 azalış , %4,1 yatay.Açıkcası %80 yükseliş tahmininde bile düşüş gözlemlerken bu oranlar dahilinde nasıl düşüş olabilir denilmesin.Dolayısıyla arkadaşlar nasıl yükseliş bekleyenler varsa düşüş bekleyenlerinde olması çok doğal.
Son günlerde bir danışmanlık şirketinin gündemde olduğunu gözlemliyorum.Piyasa istihbaratı çok çok önemli bir etkendir fakat bunun zamanlamasıda bence aynı ölçüde önemlidir.Bu istihbaratın ben zaten sonuçları yansımış bir istihbarat olduğunu düşünmüştüm ve birkaç arkadaşımla da bunu tartışmıştık.Gözlemlenen sert düşüşler zaten bunun bir yansıması idi.Sırf bu haberdeb dolayı emtiaların 2.dip yapma beklentisi bana çok ütopik geliyor.
Altın ile ilgili bazı önemli hususlara değinmek gerekirse;
1.Çin'deki durum bence aynı zamanda Dünya ekonomisini anlamak için çok özel bir durum.Bildiğiniz üzere Çin'in ihracatı GDP'sinde %30 önemli bir paya sahip.Euro bölgesinin Çin'in ihracatı için hayati öneme sahip olduğu düşünüldüğünde ve son birkaç aydır ihracatta gözlemlenen yavaşlama emareleri Çin için iç tüketimi masaya yatmasına sebebiyet vermiştir.İç tüketimin GDP'de payı %35 olup , %50 OECD ortalamasının önemli düzeyde altında yer almaktadır.Bu noktadan hareketle Çin'in kaygıları dolayısıyla iç tüketime yönelmesi ve para politikasında değişikliğe gitmesini beklemek bana gayet mantıklı gelmektedir.
2.23 Kasımdaki durum için okuduğum ve takip ettiğim kadarıyla beklentiler pek olumlu değil.Bu durumun ülke notunda süpriz bir ikinci not indirimini oluşturabileceği belirtiliyor fakat bu riskle ABD nin karşılaşması 2011 de pek olası değil ama 2012 oldukça olası.
3.ABD deki faiz durumu ve altın ilişkisini daha önceki bir yazımda detaylı açıklamaya çalışmıştım.Bu durum zaten altın için uzun vadede trend yukarı yönlü kılmaktadır.
Önümüzdeki kısa vadede neler yaşayabiliriz.Daha fazla likiditasyon durumunda fiyatlar bir nebze daha gerileyebilir.Ama benim genel kanaatim düşük reel faizler,parasal genişleme beklentileri ve Dünya ekonomisinde genel istikrarsızlığın tekrar altına güvenli liman özelliği yaşatacağı yönünde...
Dolar ile ilgili ne söylenebilirki!!!
Cari açığın artık ameliyat masasına alındığı bakan tarafından bile dile getirildi.Petrol fiyatları ve euro bölgesinden kaynaklı ülkemizde beklenen kredi darboğazı düşünüldüğünde usd nin geri gelmesini olası görmüyorum.Normalde inatçı asla değilimdir ama bu konuda usd 1,72 lerdeykende inatçıyım halada inatçıyım.MB rezervi konusuna gelince ise ben rezervin ateşi söndürebilecek boyutta olduğuna inanmıyorum çünkü karşılaşılması muhtemel para hacmi 3-4 büyüklükte.Sert müdahaleler kanımca ancak bir süreliğine usd yi geri taşıyabilir fakat trenin aşağı yönlü olması bence çok zor.
Sonuç olarak;
Ons bir nebze gerilese dahi usd gözönünde bulundurulduğunda 100 TL altı fiyatlar kademeli alım için çok uygun.Nacizane tavsiyem kısa vadede nakde dönmek zorunda kalan arkadaşlar özellikle toplu alımdan sakınsın KADEMELİ alımı unutmasın.
Herkese bol kazançlı bir hafta dilerim
 
Sevgileriml,
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş