Ne olacak şimdi? (HakMan)

Bulunduğum nokta:
1/7: 1650'den
1/7: 1636'dan
1/7: 1611'den
1/7: 1611'den
Bunların neticesinde ortalamam 52.51 (1627). İlk 1650'yi korumacı tarafımın dediği gibi bir kaza kabul edersek ve "dursun bu kenarda"  dersek diğer üç parça için ortalamam 52.27 (1620), oldukça iyi. Geçtiğimiz 1-2 sene içerisinde öküzlemesine (yani ayu-boğa bağlamında söylemiyorum, bildiğin öküz :) tek parça olarak altına çok giriyordum ama şimdi bu parçalı giriş konusunda pratiğimi geliştirdiğim için kendimle bayağı bi gurur duyuyorum.
 
7 parçanın çoğunluğu olan 4 parçayı 1600'den önce girmem de bilinçaltımın bir göstergesi, beklentimin altının 1600 altına (en azından şu anda) çok gitmeyeceği konusunda.
 
Grafiğimizi güncelleyerek bi daa bi bakalım:

 
Düşüş aynı eğim ile devam ederse alttaki iki çizgiyi keseceği noktalar 1595 ve 1573. 1595, Cuma günü gördüğümüz 1598'e çok yakın olduğu için acaba geçici olarak dibi gördük ve burdan bir çıkış/iniş (belki 1650 ya da 1664'lerden tekrar 1600'lere ya da altına) olabilir mi düşüncesi doğuruyor.
 
Tarih Tekerrür ise başlıklı yazımı yine anasayfa'da paylaşmıştım:
http://www.altinborsasi.gen.tr/tarih-tekerrur-ise-hakman
 
Bu yazıdaki beklentilere paralel olarak 20 Şubat'taki FOMC tutanakları açıklamasını beklemeye devam ediyorum. Şu noktayı tekrar hatırlatmakta fayda var. Bu yazıma istinaden bir arkadaş, "Düşüş trendi ayın 12 sinde 1650 den başladı olarak göstermissin ama 07 şubatta 1679 dan düşüş başlamış olabilir mi" diye isormuştu, ben de "olabilir dıye düşünmedim değil. Ama o durumda 15xx leri 15 Şubat'ta görmemiz lazım" demiştim. Nitekim bu gerçekleşti. Yani dibi bulmuş olma ihtimalimiz sözkonusu. İleriki günlerdeki hareketlere bakarak bunu teyit edeceğiz. Şunu da eklemek isterim. Geçen haftasonuna doğru Bloomberg HT'de ABD'deki Melike'cime bağlandıklarında dedi ki: Yellen parasal genişlemenin azalmayacağı yönünde konuştu bu hafta, FOMC tutanakları bu doğrultuda çıkabilir dedi. Yani FOMC tutanakları bu sefer herkesi ters köşeye yatırabilir. Şu anda durumumuz nedir? Herkes enseyi karartmış altın konusunda. Aslında bu bağlamda kontra olmak tam bir altın böcüğüne (gold bug: trend'lerin tersine hareket eden kişi) yakışır durum.
 
Şimdiki planım kalan 3 parçayı 1590 ve 1580'lerde kullanmak. Mesela 3 parçayı da potansiyel bir 1580'de kullanırsam ortalamam 51.86 (1607) olacak. Ben düşüş devam edecek olsa bile en kötü 1580'lerden geçici de olsa döner ve bir 50-60$ yükselme payından sonra tekrar düşüşe devam eder diye düşünüyorum.
 
Şimdi klasik olarak altın böyle çakılmaya başladığında moral bozucu çok açıklamalar okuyabiliyoruz ama ben kendi meşrebimce ele alayım bunları:
- Altının 1980'de 850$'dan 300-400$ aralığına gerilemesi: Yani arkadaşlar, köprünün altından o kadar sular akmış ki, bi kere günümüzde altın ve değerli metaller üzerinden o kadar hesap/kitap dönüyor ki (altın üzerinden fonlar, opsiyonlu piyasalar, v.b.), günümüzde bu ölçekte bir düşüş olacağını sanmıyorum (Altının günümüzdeki maliyeti olan 1500-1700$ı tekrar hatırlatıyorum). Yani en azından şunu düşünün: Altından çıkan sermaye nereye gidecek? Merkez Bankaları fırsatları kullanıp altın reservlerini arttırırken bunun olabilirliğini son derece düşük görüyorum.
- 1530 civarlarına düşüş: Bu daha akla yatkın geliyor, ama şunu hatırlayalım. Önceki 1530 ziyaretlerinde Fed'in bilançosu bu kadar şişkin değildi. Fed yöneticileri tekrar ve tekrar diyor ki ekonomi düzelse bile faizler öyle haşırt diye yükselmeyecek. Durum izlenip bir tampon zamanı olacak. Şimdi böyle bir riske karşı elde altın olsa bile ani düşüş fırsatlarında sat/al yapıp gram arttırarak ortalamanın azalması sağlanabilir.
 
Netice itibarı ile elimizde altın varken bu gibi negatif durumların ortaya çıkması her zaman mümkün, hiç olmayacak ihtimaller için bile siyah kuğu teorisini hatırlatıyorum (Siyah kuğu: Bir olgunun mümkün olmadığı düşünülürken bunun gerçekleşmesi ve daha sonra da aslında bunun gerçekleşmesinin ne kadar akla yatkın olduğunun nedenleri ile açıklanması) (Örneğin geçen Cuma tüm borsalar ve altın düşerken, dolar index yükselirken Dolar/TL'nin düşmesi tam bir siyah kuğu durumudur). Fakat okuduğum şöyle birşey vardı (forumda daha önce aktarmıştım): Godomanların kısa süreliğine piyasayı manipüle etmesi mümkün ama orta/uzun vadede su yolunu bulur. Dolayısı ile en kötü durumda bile düşen onsa rağmen Dolar/TL'nin yükselerek gram/TL fiyatını kompanse etmesi beklentim var. Bu da benim açımdan önümüzdeki günlerde yine test edeceğim bir husus olacak.
 
Bir de şunu düşünün arkadaşlar, yani altın bu sene illa ki artıya geçecek. Sene başından beri %6.85 çakılmış. Geçtim artıya geçmesini, kaybı geri alsa bile alın size %6.85 kar. Nereden biliyorsun artacağını diyenleri duyar gibiyim :) Eh işte bu noktada diyorum ki, arkadaş 13 yıldır artan bir meta sözkonusu ve bu şartlarda bu riski almayacaksan hangi şartlarda alacaksın? Sonuçta yatırım yaparak kayıp ve kazançlı bir maceraya atılmış oluyoruz.
 
Sonuçta, ne olacak şimdi diye çok da kasmaya gerek yok. Hamlenizi yapın, arkanıza yaslanın ve piyasanın hamlesini bekleyin. Şimdinin zamanda çok ufak bir kum tanesi olduğunu da hatırlayın.
 
HakMan.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Selam dostlarım konu -sterlin-

Ben 1-2 ay önce gbpusd paritesi 1,5880 filamın herkesi uyardım sterlinden uzak durun bu isterelim çökecek dikkatli olun almayın satın bir iki arkadaş alım yaptı. Ufak mebla dedi önemsemedi bende sakın almayın dedim fırsatı bulun çıkın konuyu ozaman hatırlayanlar vardır ilhakı. Saglık olsun

Altın için bu haftaki beklentim 1593-1597 kademeli yukarı ama bu yukarı haraketleri. 1640 üzerine atmadığı sürece her yükseliş satış fırsatı kendine 15-20 önsözlerinde bir kanal acıyor kanal şu olarak eşitledi bende şuanda. 1570 al 1587 sat 1589 stoploss 1570 al stop los 1568 hayırlısı bakalım

enseyi karartmayın

17934den aldığım dolar 2 BUÇUK AYIN SONUNDA KARA GEÇTİ; LAKİN BUNLARIN HEPSİYLE ALTIN ALDIM VE ORTALAMAM 1625 ONS. 
BU İŞİN ÖZÜ SABIR. DÜŞECEĞİNİ BİLE BİLE BİR UMUT DİYE ERKENDEN ALDIM. 
ŞU AN ONS 1580. ONS BAŞINA 45 DOLAR ZARAR ARTI MAKAS. ONSUN BİR GÜNDE 85 DOLAR DÜŞTÜĞÜNÜ DÜŞÜNÜRSEK BU MİKTARIN PEK DE ÖNEMİ YOK.
BİZ TÜRKLER SABIRSISIZ.
SABRETMEYİ ÖĞRENİRSEK KAR ETMEYİ DE ÖĞRENECEĞİZ. EN AZINDAN BEN ÖĞRENECEĞİM.
 
SARIKIZ YATIŞTA. İYİCE DİNLENSİN Kİ SÜTÜ BOL VERSİN.
GECENİZ HAYRA GELSİN.

Piyasa kapanınca, hep o

Piyasa kapanınca, hep o titreşim oluyor. Alım-satım değil. T (Ticks) 'de daha barizdir.

Pardon,daha kapanmamış,bunlar

Pardon,daha kapanmamış,bunlar çöpçü balıkları gibi tencereni dibini sıyıranlar.. :)

Sen titreşim görmemişsin

7 dolarlık titreşim hemi

Vites boştayken titreşim

Vites boştayken titreşim oluyor.Piyasalar kapandı.

borsalar kapandıktan sonra hareket

Abd kapanmadımı arkadaşlar ne ilginçtir bu hareket anlayamadım.

Vallahi

Vallahi niye yalan söyleyeyim , HakMan ve Rocco 'nun analizlerine güvenip dolar almıştım . Hiç te pişman değilim Allah razı olsun. Tek sorunum rahatlık battı doları satıp gram altın mı alsam ? Yoksa elimdeki dolarla ons altın mı alsam . Yada doların daha da çıkışı sürer mi? Bu aşamada hangisini yapsam karlı olacak gibi. Yani bir şey bilmeden de kazandım ya acemi şansımıdır nedir ? 

Sn HakMan çok güzel bir

Sn HakMan çok güzel bir analiz. Benim de okuduklarımdan gördüğüm şimdilerde düşse de Mart sonuna doğru çıkacağı şeklinde. Bir haftalık değil daha uzun zaman için bakmak lazım. Ama kalbi dayanmayacak olanlar aman sabah artıda akşam ekside, az indi biraz çıktı diye heyecanlancaklar bekleyebilir derim.
 

Düşüyor!

Ons 1.594.70.Neyin denemesi?

sirrus

İçeriği paylaş İçeriği paylaş