NEREDE OLDUĞUMUZU DEĞERLENDİRELİM----EGELİ

Günyadın değerli kardeşlerim.maalesef hayatımızın anlamı haline gelen dolar,altın ve euro için denilecek çok şey var ama biz kısaca özetleyelim.
 
Altın, bernankenin q3 yakında yapacağımı piyasaya verdiği 2 ay öncesine geri döndü.çünkü bernanke q3 ü şimdilik uzakta tuttu.tabii sebeb sadece bu değildi.çin ekonomisinde revize olan 7,5 luk büyüme verisi ve hindistandan beklenen munzam indirimin gerçeklememiş olmasıda buna etken oldu.altının abd den sonra en çok etkilendiği ülkelerden biri olan çin i incelediğimizde yabancı sermaye girişlerinde muazzam düşüşler göze çarpıyor ve neticesinde üretimdeki düşüş büyüme oranını aşağı çekiyor.üretim düşüşü değerli metallere olan ihtiyacı azaltmakta ve emtiaları aşağı çekmekte.
 
Dolar için 1,74 ten 1,81 kadar yükselen bir grafik var.abd deki fed açıklamaları sonrasında artan tahvil faizlerindeki çekicilik ve euro bölgesinde Yunanistan krizinin çözülmesine rağmen, ab bünyesinde gelen veriler ışığında sağlanamayan büyüme eurodaki güç kaybına ve buda doların güç kazanmasına neden olmaktadır.
 
Euro ,şu anda ecb sisteme verdiği paranın neticelerini görmek için bekleme aşamasında.ülke bankaları aldıkları bu parayla finansal sistemi kredilendirerek ülkenin  büyüme oranını artırmayı sağlamalılar. yani euro için bir ab ülkesinde kriz oluşmasa, stabil günler önümüzde duruyor.
 
Genel olarak değerlendirirsek,
Altın için kuramımız neydi DİP NE KADAR DERİNSE TEPE O KADAR DÜŞÜKTÜR.bu kuramın çalıştığını görmekteyiz.1522-1800 aralığı ancak yukarı veya aşağı yönde çok büyük bir kriz veya çok büyük bir süprizle aşılabilir.kriz ab ülkelerinin birinin batması sürpriz ise q2,5 diyebiliriz.dolar için abd nin twist politikası haziran a kadar devam edeceğini bildiğimize göre ve twistte bildiğiniz üzere başta fed in istememesine rağmen dolar a güç kazandırmaya devam ettiğine göre ve muhtemel geri çekilmelerde alım fırsatı olmaya devam edecek görünümünü korumakta.
 
Metalar da unutulmayacak kural olarak bir şey daha hatırlatmak isterim.metaya yatırım düşerken parçalı şekilde yapılır.yükselişlerde parçalı satım yapılır.yükselirken metaya yatırım zarar ettirir.kumar oynamayalım mantıklı yatırım yapalım.saygılarımla
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş