OLASI SENARYO---EGELİ

Hayırlı günler değerli insanlar.eminim kafamızda birçok soru vardır.altın,dolar,euro vb.. ne olacak.bütün yazılarımda yaklaşan ab krizi hakkında yorumlar yapmıştım.özellikle sorunlu ülkelerin yükselen tahvil faizlerinin yeni bir krizin habercisi olduğunuda belirtmiştim.birde bunlara Yunanistan seçimlerinde aşırı tutucu uç kanatın meclise girmeside eklenince  işler dahada sarpa sardı.birde fransada hollande seçilince her şeyin tuzu biberi oldu.biliyorsunuz hollande depresyondan kurtulmayı kemer sıkarak aşamayacağızı savunan bir lider ki buda ab nin kurmaya çalıştığı ekonomik kurtuluş paketine  aykırı.neyse şimdi olası seneryodan gidelim.sorunlu ab ülkelerinden birisi battı diyelim; birlik dağılacak korkusuyla euroda değer kaybı başlar ve sorunlu ülkelerin bankalarından mevduat kaçışları likitide sorunu hortlatır ve emtialar satış baskısında kalır.ancak bu 2008 den büyük bir kriz anlamına geldiğinden abd ve ab tümüyle etkilenir.abd  ılımlı büyüyen hiçbir verisine bakmadan krizin kendine sirayetini engellemek adına dolarları basmaya başlar.bu para basmaya ab de katılır LTRO 3 ü yapar.tabiiki bilinen senaryo açığa çıkan para emtiaya yarar ve düştüğü yerden hızla kalkar.
Bu noktada 2011 de ve 2008 de yaşanan krizin sebeb ve sonuçlarını okuyunuz.şimdi önümüzdeki en büyük destek asya merkez bankalarının yüklü miktarda alım yaptığı 1522 ons sınırıdır.2011 yunanistan kriziyle   görülen bu alt sınırın test edilmesi demek ab de işlerin iyice çıkmaza gittiğinin  işareti olacaktır.dolardaki şimdiki yükseliş daha öncede belirttiğimiz gibi paritedeki pay konumundaki euronun değer kaybetmesine bağlı reel olmayan bir yükselmedir.euro krizi geliştikçe yükselmeye devam edebilir ancak dolara yatırım yapan kardeşlerimiz  içeride merkez bankamızın sıkı para politikasıda dikkate almalılar.ayrıca yaklaşan yaz ayı artan turist girişiyle yine artacak döviz girdiside mb mizin dövizi kontrol altında tutmasına yardımcı olabilir.yatırım kararında gördüğünüz gibi çok dikkatli olmak gerekyor.şartlar hızla değişiyor.yatırım kararını ne yapıyoruz.kendimiz veriyoruz.Ayrıca sitemizden ayrılan değeli kardeşlerimiz içinde çok üzgün olduğumu belirtmek isterim.emekleri için teşekkür ederiz.haklarını helal etsinler.
saygılarımla
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş