ONS 1560-1530-1480 -DİP-TEPE-TRADER

Arkadaşlar,
 
Dolar/tl kurundan bağımsız olarak altının ons bazında varabileceği düşüş seviyeri hakkındaki görüşümü paylaşmak istiyorum.Aslında bu yazdıklarım önceki beklentilerimden çok da farklı değil ancak ,görüşlerimi bir nevi teyid etmek ve kuvvetlendiğini belirtmek anlamında paylaşmak istedim.
 
Altın için ons bazında aşağıda ilk etaptaki fiyat 1560 dolardır.Aslında bu fiyat altın için ilk aşamadaki e önemli destek noktasıdr.Eğer altın bu sevıyede kalamazsa bu yıl gorulen en düşük dip seviyesi olan 1530 dolar seviyesi onemli hale gelecektir.Bu noktada 2 şey beklenebilir.Ya yine bu dip seviyesinden yukarı doğru bir çıkış yaşanacak ya da aşağı yönlü süreç devam edecek.
 
Eğer aşağı yönlü süreç devam ederse ,200 günlük ortalama fiyat seviyesi belirleyici ve en önemli destek seviyesi olarak karşımıza çıkacaktır.Peki nedir bu seviye ?
 
Benim grafiklerden gördüğüm kadarı ile bu seviye 1480-1460  dolar seviyeleri olacaktır.Eğer bu seviyelere kadar geriler ise ,tüm dönemler için en güçlü destek seviyesien kadar geri çekilmiş oacaktır.
 
Peki en önemli destek seviyesine kadar geri çekilmesi artık düşüşün bittiği anlamına gelir mi ?
 
Elbette ki hayır.Yani ?
 
Peki bu seviyenin de kırılması iyi mi kötü ? Hem iyi hem kötü aslında.Kötü olan tarafı ,sonuçta öyle ya da böyle ciddi bir düşüş yaşanmış oluyor ve buna iyi demek standart yatırım mantığı içinde üstelikten 1900 dolarlardan başlayan bir geri çekilme süreci içinde mümkün değildir elbette.
 
İyi tarafı ise,bu önemli destek seviyesi kırıldıktan sonra nereye kadar düşerse düşsün hiç önemli değil,düştüğü yerden ve ÇOK KISA SÜRE İÇİNDE ilk etapta tekrardan düşüş yaşmaya başladığı 200 günlük ortalama seviyesine ulaşacak ve sonrasında ise yeni bir rekor giden süreç başlayacaktır.
 
Bu yazı içinde sizlerle çeşitli seviye rakamları paylaştım.Ancak dikkat edilrise iki rakamı paylaşmadı.Birincisi 200 günlük ortalamanın altına sarkması halinde nereye kadar geri çekiliebilire dair rakam ,ikincisi ise bu dip rakam sonrası yaşanaca olan yükselişin nereye kadar gidecebileceği ve nereden sonra satış yapılabileceğine dair rakam.
 
Bu iki rakamı bilinçli olarak paylaşmadım.Çünkü,birincisi 200 günlük ortalamanın kırılması halinde fiyatın nereye varabileceğini ve bu fiyattan başlayacak yükselişi kestirmek şuandan çok zordur.İkincisi 200 günlük ortalamanın kırılması durumundaki düşüş öyle ani ve sert olurki daha ne oluyor,ne yapacağız,satsak mı alsak mı demeye kalmadan zaten fiyat dibe inmiş olıur.Yani bu süreçte birçoğumuz duruma vakıf olup alacak zamana ve idraka sahip olamadan fiyat tekrardan yükselmeye başlar.Üçüncüsü  ise,200 günlük ortalamanın altında fiyataın varacağı d,p seviyenin önemli olmaması.Zira fiyat zaten bu seviyeye ulaştıktan sonra ,yükseliş trendi başyacak olduğundan ve kısa sürede fiyat toparlanmış olacağından ve zaten yukarıda da yazdığım gibi pekçoğumuz bu seviyeden işlem yapmaya dahi fırsat bulamayacaak olduğundan bu seviyenin ne olduğunun çok da bir önemi olmayacaktır.Dolayısı ile 200 günlük ortalama altında seviye vermememin sebebi,şu günden fiilen imkansızlık ve işlem yapma imkaının da zaten çok zor olacak olmasıdır.Dördüncü ve son sebep ise,fiyatın tekrardan yükselmeye başlamsı sonrasında,bugün için en tep nokta olan 1900 seviyesınden altın almış ve elinde altını olan dahi gram7tl bazında kar ile pozisyon kapatacak seviyeye ulaşacabileceğinden ,satış seviyesi her yatırımcının kendi tercihine kalan bir karar olacaktır.
Sağlıcakla kalın.
http://www.facebook.com/trader01

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Sn Relaxpool

Belirtmiş olduğunuz hususlar çok doğru.Aramızdaki tek fark,benim zaten 200 günlük ortalamaya fiyatın ulaşmasına kadarki süreçte sizin bahsetmiş olduğunuz olumsuzlukların buyuk bır coğunluğunun gercekleşmiş olacağını düşünmem.Zaten,benım ongorumde fiyat ıcın en onemli dönüş noktası 200 gunluk ortalamadır.fiyat buradan donerse aynen sızın belirtmiş oldugunuz gibi bir sure yatay seyırden sonra yukarı hareket başlar.ancak birçok olumsuzluk tamamlanıktan sonra ,piyasa artık oyle bır hal alır kı amerıka ya da avurupa hapşursa piyasa cok sert tepki verecek hale gelir.dolayısı ile fiyatın 200 gunluk ortalamayı kırması halinde cok hassas hale gelecek olan piyasada artık cok sert hareketler beklenecektır.ama bır de fiyatlamamnın bır dur diyeceği durum vardır.işte 200 gunluk ortalamanın altındakı her fiyat ,gerı donuş için bır başlangıctır.kaldı ki zaten fiyatın 200 gunluk ortalmaya değmesi dahı yeterınce düşük bır fıyatlama olmuşken,bunun daha da altına sarkması halınde fiyatın bu sevıyelerde cokkalıcı olmayacağını ve kısa suerede yenıden 200 gunluk ortalama sevıysıne cıkacağını dusunuyorum. son olarak sızın de belirtmiş olduğunuz yatay seyır ,fıyaın 200 gunluk ortalam altına sarkma halınde fıyatın yenıden bu sevıeyey cıkması ıle yıne bu sevıyelerde bır sure devam edeck ve yukselış trendı buradan sonra ivme kazancaktır.
 
saygılar ve teşekkurler...

 
 
 

Sn trader

Yorumlarınızı pür dikkat takip edip son derece faydalandigim takipcilerinizden biriyim.bu yazınız da çok arkadasımıza aydinlatici ve yol gösterici olacak inancindayim.fakat burada kafama takılan bir nokta var.200 günlük ortalamanın kirilmasiyla hızlı bir dip yapıp aynı hızda bu ortalamaya gelecegini belirtmissiniz. Eğer bu dip anında piyasalardaki likitide sıkışıklığı devam ediyorsa,Avrupa'daki belirsizlikler bugüne göre daha fazla artmışsa,FED ve ecb nin parasal genişleme planı yoksa,ülkelerin notları düşmeye devam ediyorsa,resesyon kendini iyice hissettiriyorsa altın niye hizlica yükselsin ki.en azından yukarda saydığım verilerden bazıları altın lehine dönmeden uzun bir müddet bu diplerde yatay seyretmesi gerekmez mı? Bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun kalicam.şimdiden teşekkürler .ayrıca mutlu ve sağlıklı bir yeni yıl dilerim sn trader.

Teşekkürler

Bu siteden ben de vazgeçemiyorum arada bir uzaklaşsam da çok şey öğrendiğim bir gerçek. Altın sabır işi. Sebat etmek önemli. Trader gibi konuda uzman yorumları okuyunca içime su serpiliyor. Elbet bu düşüş trendi son bulacak ve yükseliş başlayacak. Her dip bir alım fırsatı olarak görülmeli. Zararına satıştan mümkün olduğunca kaçınılmalı.

arkadaslar biz amatör

arkadaslar biz amatör yatırımcılar olarak bazı seyleri buradan ögrenme fırsatı buluyoruz arkadaslar calısıp çabalayıp hiç menfaat gütmeden bi çalısma yapıyolarsa bunlara saygı duymak faydalanmak lazım ben bu sityeye girdikten sonra dibi tepeyi ögrendim eskiden karabalta usulü alım satım yapıp zarar ediyodum şimdi beklemesini sabır etmesini ögrendim paylasımlara saygı duymak lazım diyorum yoksa şimdi 107 den aldıgım altınlar elimde gümüş olacaktı al sat yapım ortalamayı düşürmeyi buradaki üstatlardan ögrendim emegi gecen herkese saygılar

Sayın Trader

üstad yorumların için teşekkürler.İçime su serptiniz:) .ah sizin gibi olamıyoruz.Hep acele ediyoruz.Acele edip satmasaydım dolarları hem kar etmiş olurdum.Hemde acele edip altını 102 den ve 100 den almazdım.İnşAllah zararda olan herkes kara geçer.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş