Ons / Dolar Endeksi İlişkisinde Değişim - rocco

Arkadaşlar selam son 2 aylık dönemde AB genelindeki gelişmeler neticesinde dolar endeksi -  ons ilişkisinde önemli sapmalar görülmektedir. Öncelikle son dönemdeki gelişmeleri , bu gelişmlerin dolar  endeksi ve ons üzerindeki etkilerini tekarar değerlendirecek olursak ; 

16-05-2012 tarihinde dolar endeksi en düşük 81,34 iken ons 1551 usd , endeks en yüksek 81,74 iken ons 1526 usd olmuştur. Bu tarihte yaşadığımız dip ilk yunan seçimleri sonrası hükümetin kurulamaması ve AB genelinde belirsizliğin yükselmesi ile gelinen noktadan kaynaklanmıştı. Aynı gün onsun 1551 usd ye çıkışı ise FOMC toplantı tutanaklarının piayasa oyuncuları tarafından beğenilmesi sonucu olmuştur. 
 
30-05-2012 tarihinde dolar endeksi en düşük 82,57 iken ons 1570 usd , endeks en yüksek 83,17 iken ons 1532 usd olmuştur. Bu tarihte yaşana dip ise İspanya 10 yıllık tahvil faizlerinde ani yükseliş ve bu ülke konusunda kaygıların artması idi. 
 
06-06-2012 tarihinde dolar endeksi en düşük 82,12 iken ons 1642 usd , endeks en yüksek 82,90 iken ons 1614 usd olmuştur. Bu tarihte onsda yaşanan yükseliş ise bu tarihten bir kaç gün önce açıklanan tarım dışının 69 K olarak gelmesi sonucu yaşanan yükselmenin devamıdır. 
 
19-06-2012 tarihinde dolar endeksi en düşük 81,39 iken ons 1634 usd , endeks en yüksek 82,28 iken ons 1618 usd olmuştur. Bu tarihte onsun yüksek kalmasının sebebi ise bu tarihten 2 gün önce sonuçlanan Yunan seçim sonuçlarının AB için olumlu olması ve yükselen dalganın devam etmesidir. 
 
29-06-2012 trihinde dolar endeksi en düşük 81,56 iken ons 1607 usd  , endeks en yüksek 82,90 iken ons 1551 usd olmuştur. Bu tarihte onsun yükselmesi AB liderler zirvesi sonrası sonrası gelişmelerin piyasa tarafından memnuniyetle karşılanması olmuştur. 
 
13-07-2012 tarihinde dolar endeksi en düşük 83,37 usd iken ons en düşük 1596 usd , en yüksek 83,93 iken ons 1567 usd olmuştur. Bence bugünkü yükselmenin temel nedeni İspanyanın 65 milyar eroluk kemer  sıkma programı resmileştirmesi ve bunun piyasa tarafından olumlu karşılanmasıdır. 
 
Sizinde verilerden gördüğünüz üzere AB krizinin yeniden su yüzene çıkmaya başladığı mayıs ayı başına göre  endeksinin ons üzerindeki etkisi git gide zayıflamaktadır . Öyleki AB genelinde yaşanan her olumlu gelişme Yunan Seçimleri , AB liderler zirvesi , İspanya konusu ,  onsu yükselen dolar endeksine rağmen güçlü kılmaktadır. Mayıs başında ilk Yunan seçimleri sonrası  81,74 lük bir dolar endeksi onsu 1526 usd seviyelerine kadar düşürmüşken bugün için 83,93 lük endeks onsu 1567 usd seviyelerinde fiyatlandırmıştır. Aynı şekilde Yunan seçim sonuçlarının netleştiği 19-06-2012 taarihinde endeks 82,28 seviyelerinde iken ons 1618 usd olarak fiyatlanmıştır. Burdan çıkan sonuç AB cephesinde elde edilen her olumlu gelişme onsu , güçlü dolar endeksine rağmen korumaktadır. Kısacası ons üzerindeki  euro / dolar paritesi ve  dolar endeksinin etkisi zayıflıyor. Aslında son dönemde endeksin güçlü kalmasının sebebi euronun güçsüz kalmasıdır. Euro son faiz indirimi ile daha da güç kaybetmiştir. Doların endeksinin yüksek olması doların çok güçlü olmasından değil euronun  çok kan kaybetmesinden dolayıdır. Piyasa oyuncuları bu durumun farkında olduğundan güçlü dolar endeksine rağmen onsu önceki döneme nazaran daha yukarılarda fiyatlamaktadır.
 
Şimdi önümüzde AB krizinin çözümü konusunda önemli bir viraj daha çıkmıştır. Bunu son bir kaç gündür özellikle belirtiyorum. Bildiğiniz üzere AB liderler zirvesi sonrası çizilen planın can damarı , olmazsa olmazı 500 milyar euroluk daimi istikrar fonun hayata geçmesi ve AB genelinde planlanan mali birliktir. Bu projelerin artılarını tekrar belirtmeyeceğim . Almanya Anayasa Mahkemesinin , Alman parlementosundan 2/3 çoğunlukla geçmiş bu kanunu iptal etmesi demek işleri çok sıkıntıya sokabilir. Benim beklentim mahkemenin AB nin içinde bulunduğu çıkmazı göz önünde bulundurarak rasyonel bir karar vereceğidir. Umarım iptal kararı çıkmaz. Buradan olumlu yönde gelecek bir karar AB liderler zirvesinde çizilen proıjenin önünün açılması anlamına gelir ki ons üğzerinde artısı bence güzel olur .
 
Hepinize iyi akşamlar saygılar. Kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değildir. 
 
 
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Haberler...

THE LİRA-Haftanın son işlem günün vergi öncesi işlem zararı 4.4 milyar dolar olan JP Morgan’ın zararı kara bir delik haline geldi.  Türev işlemlerde yapılan hatalar sonrasında ilk etapta 2.3 milyar dolarlık zarara giren JP Morgan’ın ikinci çeyrek bilanço rakamlarında 5 milyar doları bulan zarar açıkladı.
Zararın açıklaması sonrasında hala saklanan bir şeyler olduğu kuşku hakim. ABD federal müfettişleri tarafında yapılan araştırmaların devam ettiği açıklanırken gizlene kayıplar ile 5.8 milyar dolara çıkabileceği konuşuluyor.
ABD’nin en büyük bankası JP Morgan’ın kötü krediler nedeniyle 1.7 milyar dolar daha kayıp yaşayabileceği yine gelen bilgiler arasında. Geçtiğimiz Cuma günü hisselerinde yüzde 6’lık düşüş yaşayan bankada soruşturma devam ederken zararın mimarları arasında yer alan başta Londra Balinası olmak üzere 3 kişinin bankadan ayrıldığı haberleri de dikkat çekti.
FBI ve ABD Menkul Kıymetler Borsa komisyonu banka ile ilgili incelemelerini devam ettirirken SEC’den de zayıf kontrol nedeniyle bir ceza gelebileceği gelen bilgiler arasından.

Sn arianus

Mahkemenin asıl kararı vermesi biraz uzun zaman alacak , ancak ilk olarak yasanın yürütmesinin dudurulup durudurulmayacağına bakılacak . Bu kararın da temmuz sonuna kadar açıklanması beklenmekte. Şimdi burda bir tarafta yargı diğer tarafta yasama organının kararı var. Meclisin 2/3 yasayı onaylamış durumda , diğer taraftan Alman hükümeti ters bir kararın olumsuzlukları konusunda sürekli demeçlerde bulunmakta. Böyle bir manzarada iptal kararı verilmesi biraz zor diye düşünüyorum . Ancak sizin de belittiğiniz husus açıkçası gerçekleşebilir. Ozaman işler karşır diye düşünüyorum. Mahkeme başkanından ilk gelen açıklamalrda ilk olarak yasanın Cumhurbaşkanı tarafından imzalanmaya yetkisinin olup olmadığı yönünde karar verileceği ardından yürütmesinin durdurulup durdurulmayaacağı. AB nin içinde bulunduğu bunca belirsizlikte uğraştıkları konu çok ilginç .Bir kaç işgüzar parlementerin çabası işleri bu boyuta getirdi. Sonucu göreceğiz artık. 

Sayın rocco

Endeksle ons arasindaki korelasyonun zayifladigini ben de test ettim, e-views kullanarak yapılacak regresyonlarda çok net bir şekilde de bu görülüyor.

Peki alman anayasa mahkemesi sizce gercekten ab'nin icinde oldugu acmazı dusunur mu? Ben almanlari taniyorsam hukuk ustunlugune cok takılırlar ve bir yandan da aslinda olumsuz verilecek bir karar da aslında alman halkinin istedigi bir şey.

ve bu karar ne zaman aciklanacak bilginiz var mi?

Auf wiedersehen

İçeriği paylaş İçeriği paylaş