ONS HAKKINDA DÜŞÜNCELERİM -rocco

Yaşadığımız sürece dair bizleri nelerin beklediğine dair düşüncelerim şu şekildedir ; 
 
A- ONS BAKIMINDAN BEKLENTİLERİM ; 
 
Ana sayfada aralık sonunda yazmış olduğum yazıda 1600-1700 bandı dalgalanmasında 1670-1640-1620 desteklerinden gelecek 40 -50 usd lik  tepki alımları üzerinde durmuştum . Bu banttaki dalgalanma büyük bir oranda beklentilerimiz doğrultusunda gerçekleşti . Devamında 1620 usd seviyesinden itibaren onsun baskılanmaya devam edebileceğini bunuda AB krizinin ön plana çıkartılarak yapılabileceğini belirtmiştim. Ons bakımından dip seviye dalgalanması olarak gördüğüm 1550 ( + - 20 usd ) seviyelerinin görüleceğine dair beklentim hala geçerlidir. Son yaşamış olduğumuz her iki 15xx dip seviye dalgalanmalarında ağırlıklı olarak Yunanistan ( borç ödemede temerrüt riski ve seçimler ) konusu BAHANE EDİLMİŞTİ. Şu anda piyasa tarafından fiyatlandırılmaya hazır bekletilen bir kaç önemli konu olduğnu düşünüyorum .
 
1- İtalya Seçimleri .Bu konudaki riski haftalar öncesinde değinmiştim kısaca açıklayacak olursak  ;  Burda iki yönlü risk bulunmaktadır. İlki seçim sonuçlarına göre hükümet kurulamaması yada kurulucak yeni hükümetin kemer sıkma karşıtı oluşması ihtimal dahilindedir. Alınacak oylar sonrası ilk etapta iktidar kurulamaması en olumsuz senaryadur. Zira belirsizlik durumu oluşur ve böyle bir ortam ciddi anlamda spekülatif bir alan yaratır. En acı örnek geçtiğimiz yıl mayıs ayında Yunanistan seçimlerinde ilk seçimler sonrası iktidarın kurulamaması ve kemer sıkma karşıtı Tsiprasın iktidara çok yaklaşmış olması bahane edilerek 1530 seviyelerini yaşamış olmamızdır. 
 
2- GKRY nin alacağı yardım alıp alamayacağı konusunun ciddi anlamda belirsizlik içermesi. Çünkü yapılacak yardım konusunda seçim sonuçlarının görülmesi beklenmektedir. AB bir yandan yardım edeceğini vaad etmekte diğer yandan kendi politikalrını uyglayacak bir hükümet yapısının oluşması için seçim sonuçlarını görmek isteyebilir. Bu konuda oldukça başarılı olduklarını da geçmiş tecrübeler bize göstermektedir. Şimdi GKRY açısından istenen yardım talebi  ve bu konuda gelecek hamle etki alnından ziyade AB nin iç sorunalrını çözme bakımından önemli bir kıstastır. Çünkü burda mevzu bahis olan GKRY nin temerrüde düşmesinin etkisinden ziyade AB ye üye bir ülkenin borçlarını ödeyemeyip temerrüde düşmesi durumudur. Piyasanın bakış açısı salt GKRY olarak değilde AB şeklinde olacaktır. Bu açıdan bakıldığında çözüm konusunda gelecek her geçikmiş hamle yada bu çözümü engelleyecek pürüzler ( seçim , taahütler ) ciddi anlamda sıkıntı doğurabilir.  
 
3- İspanya ve İtalya tahvil faizleri meselesi. Bilindiği üzere AB genelinde yaşann krizi likitide krizinden ziyade güven krizdir. Ülkelerin borçlanması aşamasında alacaklılar bu bröların geri ödenip ödenemeyeceğini riskini fiyatlamaktadır. Şimdi bu açıdan bakıldığında ekonomisi ciddi anlamada sorunlar taşıyan ekonomilerin borçlanma maliyetleri daha da artmaktadır. Yani yüksek faizle borçlanmaktalar. AB konusunda tehlike çanları nezaman yükselmeye başlarsa otomatik olarak ekonomisi sallantıda olan ülkelerin tahvil faizleri yükselmekte , güvensizlik durumu baş göstermektedir. Bu süreçte euro / dolar paritesi dip yapmakta , % 57 endeks etkisi olan euronun değer kaybı ile dolar endeksi tavn yapmakta ve son aşamada da dolar ile değerlendirilen çoğu yatırım aracı değer kaybetmektedir. 
Durumu geçmiş süreçler ile somutlayacak olursak riskin boyutunu çok iyi kavramış oluruz. 
 
 
TARİH                             : 2011 KASIM - ARALIK 
SEBEPLER                   : Yunanistan borçlarının silinmesi sürecinde yaşanan pürüzler ,  İspanya ve İtalya ekonomik durumlarının ciddi uyarı vermesi      
 
İSPANYA   10 YILLIK    : % 5,5 - % 6,5        
 İTALYA 10 YILLIK         : & 6 -  % 7 
EURO / DOLAR            :      1.28               DOLAR ENDEKSİ :    81.5   -   82        ONS        : 1620- 1530 USD 
 
....................................................................
 
TARİH                             : 2012 MAYIS - TEMMUZ  
SEBEPLER                   : Yunanistan seçimlerinde hükümet kurulamaması ve yardım talebi  , İspanya yardım talebi beklentisi ve ciddi bozulan ekonomik göstergeler  , İtalya ekonomik krizi 
İSPANYA   10 YILLIK    : % % 6,3 - % 7,6       
 İTALYA 10 YILLIK         : & 6 -  % 6,7 
EURO / DOLAR            : 1,26 - 1,21                  DOLAR ENDEKSİ :  81- 84           ONS        : 1610- 1530 USD 
 
Yukarıda ons bazında son iki dip seviyesini gördüğümüzde İspanya ve İtalya ( AB ) ekonomik durumunun nasıl piyasaları baskılama aracı olarak kullanıldığı açıkça görülmektedir. Sizinde gördüğünüz üzere AB için tehlike çanları çalmaya başladığı anda İspanya ve İtalya 10 yıllık tahvil faizleri artışa geçmekte , euro / dolar paritesi düşerken endeks yükselmektedir. Yükselen endeksin onsu nasıl baskılmak için kullanıldığı bariz bir şekilde görülmektedir. Şu anda İtalya 10 yıllık tahvil faizleri ocak sonundan itibaren % 4 seviyesinden % 4,7 seviyesine  , İspanya 10 yıllık tahvil faizleri ocak sonundan itibaren % 4,8 den % 5,5 seviyesine artmış durumdadır. Yukarıda belirtilen faiz bantlarına yaklaştığında sonucun ne olduğu ortadadır. 
 
Arkadaşlar ben sadece şahsi düşüncelerimi paylaşıyorum , ancak bir konuda sizleri uyrmak isterim piyasa oyuncularının onsu istediği seviyeye getirmek için kullanabileceği ciddi silahları vardır. Benim bakış açıma göre bu risler henüz fiyatlanmadı . Bulunduğumuz süreçte ons bazında düşüş AB etkisi ile değildi , dikkat edin önümüzdeki 3-4 aylık zaman diliminde fiyatlama bu konu üzerinden yapılmasın. 
 
B- DOLAR KURU BAKIMINDAN BKLENTİLERİM : 
 
Daha önceki yorumlarımdada açıkladığım üzere Merkez Bankamız son dört toplantısında  açıklamarında  ortak nokta , küresel anlamda parasal genişlemeler sürdükçe yatoırımcıların risk iştahının artması ve ülkeye sermaye akımının devam etmesi durumunda finansal istikrarın korunması amacı ile faiz politikasında gerekli düzenlemelerin yapılabileceği vurgulanmaktadır.  Son faiz indirimi 18-12-2012 tarihinde gelmişti ve bu süreçte dolar kuru 1,7750 seviyelerinde seyretmekteydi. Öte yandan aynı dönem IMKB 77000 bandında hareket etmekteydi , mantıksal olarak finansal istikrarın korunması amacı ile 1,7750 TL seviyesinde olan kur varen ve 77000 bandında dolaşan IMKB mevcutken faiz indiriminin gelmesi o tarihten sonra  ya endeksin geri çekileceği yada IMKB nin artacağı beklentisi ile gelen bir hamle idi. Bu süreçte son toplantı öncesinde  dolar kuru 1,76 TL seviyesinde IMKB 85000 bandını kırmış durumyadaydı  Yani finansal istikrar hedefi son toplantı öncesi daha da risk arz ederken merkez bankasından faiz indirimi gelmedi .  Biz bu hamlenin merkez bankası finansal istikrarın daha da bozulacağı kanaatini taşımadığından  ( Dolar endeksinin yükselmesi ile kurun düzeleceğini veya IMKB de olası bir geri çekilme ) şu anda faiz bandında müdahale etmesi gerek görmediği olarak yorumlamıştık .  
 
Bugüne baktığımızda IMKB 85000 bandından 77000 bandına geri çekilmiştir. Daha da çekilme olursa ( beklentim o yöndedir ) ilk bölümde saydığım nedenlerden dolayı endeksteki yükselişle  birlikte kuru önümüzdeki  süreçte ciddi arttırabileceğini düşünüyorum. 
NOT : ONS BAZINDA DÜŞŞ BEKLENTİM SADECE 15XX SEVİYESİ İLE SINIRLI OLUP İLERLEYEN SÜREÇTE ( 4-5 AYLIK ZAMANDİLİMİ ) 1790 HEDEFİNE YÖNELECEĞİNE BENDE KATILIYORUM. SADECE UYGUN ALIM KOŞULLARI BAKIMINDAN 15XX SEVİYLERİNDEN KENDİ ADIMA  ALIM FIRSATI DOĞACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM. DİP SEVİYE DALGALANMASINDAN SONRA 1790 USD HEDEFİ İÇİN ELİMDEN GELDİĞİNCE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞACAĞIMDAN EMİN OLABİLİRSİNİZ. 
Forum ortamında paylaşılan kişisel görüşlerim olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kesinlikle alım satım tavsiyesi içermez , hiç bir bağlayıcılığı yoktur. 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

sn rocco

sn rocco, bu ve benzeri kaliteli yazılıarınız için size teşekkür ediyorum. Allah razı olsun, emeklerinizi boşa çıkarmasın, sizin ve sizin gibi değerli tüm arkadaşların.
Tam takip yapmıyorum ama son günlerde sitemizin çok güzel bir seviyeyi yeniden yakaladığına inanıyorum. 

İste sitenin kalitesine

İste sitenin kalitesine kalite katan yorumlara en güzel ornek....teşekkürler rocco kardesim.....

Sn. atletiko

Rica ederim , Yanılma payımın yüksek olduğunu belirtmek isterim sadece düşüncelerim bu şekilde . 

Sn Rocco

Yaziniz gayet basarili, kaleminize saglik.

sn rocco

bizleri kirmayip goruslerinizi paylastiginiz icin tesekkur ederiz. su anki durumu ve gelecek uc bes ayi gayet guzel ozetlemissiniz. gun icerisinde birkac cumleyle dahi olsa dusuncelerinizi bilmek isteriz.

Sildiğim ana sayfa yazısı

Arkadaşlar yaşanan kritik süreç dolayısı ile insanların fikirlerine etki etmemesi bakımından paylaşmış olduğum ana sayfa  yazısını  kaldırmıştım. Ben bu fikirleri 1790 usd seviyesinde iken de paylaşıyordum .  Ben açıkçası yaşanan süreci oldukça tehlikeli gördüğümden kaldırmış olduğum ana sayfa yazısını yeniden paylaşmak istedim. Umarım kimseye karşı mahçup olmayız. Şunu da bilmenizi isterim ki dip ve tepe seviye yorumları yapmak oldukça riskili ve zor yorumlardır. Bu aşamaya kadar olan kısım yorumlaması kolay olan kısımdı , mesele bundan sonra olabilecekleri tahmin etmeye çalışmakta. Ynılma payının en yüksek olduğuı kısımlar bu süreçlerdir. Düşüncelerim yukarıda olduğu şekildedir. Saygılar. 

İçeriği paylaş İçeriği paylaş