ONS HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİM -- rocco

Arkadaşlar ben onsun bu haftaki gelişmler sonucunda artacağını düşünüyorum Temel nedenler olarak da şu husuları görüyorum .

1- Draghinin açıklamalrının hayata geçmesi . Bildiğiniz üzere Draghi geçen haftaki açıklamalarında euronun korunması  için ellerinden gelen herşeyi yapacaklarını , Borçlanma faizi konusunda üzerlerine düşen yükümlülükleri yerine getireceklerini belirtmiştir. Bu açıklamanın ardından İtalya 10 yıllık tahvil faizleri %6,6 dan % 5,9 lara ve İspanyanın 10 yıllık tahvil faizleri %7,6 dan % 6,6 ya gerilemiştir. Şimdi önümüze bakacak olursak bu hafta ECB basın açıklaması bulunmaktadır.  İspanya ve İtalyanın tahvillerinin doğrudan ECB tarafından doğrudan alınacağı açıklanırsa bunun euro ya çok ciddi katkısı olur. Beraberinde euro / dolar paritesinin artması , dolar endeksinin gerilemesi ve onsun artışını doğurabilir. Bildiğiniz üzere geçen hafta Almanya - Fransa ve Almanya - İtalya arsındaki ikili görüşmelerde AB merkez bankası açıklamarına destek niteliğinde açıklamalar gelmişti. Açıkçası ben Draghinin yüksel faizle borçalnan devlet tahvilleri konusundaki açıklamalırını ciddi bulanlardanım. Sebebi AB liderler zirvesi sonrası 500 milyar euroluk daimi istikrar fonu oluşturma kararı alınmıştı.  Alman Anayasa mahkemesinin engeline takılan süreç eylül ayında sonuçlanacak. Piyasanın bu kadar beklemeye tahammülü olmadığından ( İspanya ve İtalyanın durumu ) ara bir çözüm ileri sürüldü. Bu da daimi istikrar fonu ile aynı sonucu hedefleyen bir önlemdir. AB Merkez bankası sorunlu ekonomilerin tahvillerini doğrudan alacak gbi durmakta. Beklenti dahi 10 yıllık tahvil faizlerini düşürmüşse uygulamaya geçildikten sonra İspanya ve İtalya konusunda rahatlama sağlanacaktır. 
 

2- ECB Basın açıklaması . 02-08-2012 trihinde AB Merkez bankası basın açıklmasında bulunacak. Eğer yukarıda öngörmüş olduğumuz tahvil alım kararı çıkacaksa bence bunun resmi açıklaması bu tarihte gelebilir. Önemli bir gün olacak 

3- FED Beyanatı . 01-08-2012 tarihinde fed açıklamsı gelecek. Öncelikle son dönem açıklamaları tekarar hatırlayacak olursak. Bernanke geçen hafta Büyümenin yeni katılımcıları içine çekmeye yetecek oranın pek de üzerinde olmayacağını farz ederek , işsizilk oranındaki düşüşün hüsran yaratacak derecede düşük olcağını belirtmiş , yıllık büyüme tahminini de yıllık 2,9 dan 1,9 - 2,4 aralığına düşürmüştür. Son olarak geçen hafta ABD büyüme verisi % 1,5 gelerek 5 aylık düşüş grafiğine devam etmiştir.Şimdi bazı arkadaşlar % 1,5 lik büyümenin iyi olduğunu düşünebilir. Ancak ben aynı düşüncede değilim çünkü büyüme eksiden gelip % 1,5 olsaydı dedikleri durum doğru idi. Ancak ABD büyümesi son 5 aydır %3 lerden kademeli olarak  güç kaybetmekte ve son olarak %1,5 lere düşüş olmuştur. Düşen bir dalga içindeler. Bernanke de bu durumun farkında olduğundan bu açıklamayı yapmıştır. Bu hafta FED den gelecek açıklamda parasal genişleme kararı gelmeyeceğini düşünenlerdenim. Ancak büyüme ve istihdamdaki bu kan kaybı FED i daha agresif açıklamara sürükleyebilir. Bu da piyasada beklentileri arttırabilir. Tıpkı 25 ocak ve 25 nisan FED beyanlarında olduğu gibi parsal genişleme kararı alınmamış olmasına rağmen beklentilerin artması sonucu onsda 40-70 usd aralığında artış sağlamıştır. Açıkçası FED in bulunduğumuz süreçte dolar endeksini destekleyici mahiyette açıklmada bulunmasını beklemiyorum. ABD nin dış borç sorunu yeniden hortalamaya başlamış durumda , tüm yapılan fiili müdahaleler ( twist 2 ) ve açıklamalar ( Raskin 'in QE3 iması ) endeksi dizginlemeye yöneliktir. Kimse borçlanmış olduğu parabiriminin değerlenmesini istemez . 
 

4- Tarımdışı istihdam ve ABD işsizlik oranı . Arkadaşlar. Bir önceki yazımda ABD tarım dışı istihdam ve  işsizlik oranının büyüme verisi ile olan ilişkisini etraflıca değerlendrmiştim. Tekrar bu konuya girmeyeceğim. Büyüme % 1,5 düşmüş durumda bunun tarımdışı ve işsizliği olumsuz etkileyeceğini bekliyorum. Cuma günü açıklanacak resmi tarım dışı istihdam verisinin son gelen büyüme verisinin etkisi ile 80 k dan düşük geleceğini , işsizlik oranının da % 8,2  veya yukarısı olacağını düşünüyorum. Tarım dışı istihdam 50 k dan düşük gelirse ( bence ihtimal dahilinde ) FED in açıklaması ile birlikte onsu ciddi şekilde arttırabilir. Bu açıklamam ADP tarım dışı için geçerli değildir. 

Hepinize saygılar , odtugeomat kardeşim hayırlı olsun , Allah analı babalı büyütsün , görüşmek dileği ile. Kişisel görüşlerim olup  yatırım tavsiyesi değildir. 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş