ONS ÜZERİNDEKİ CİDDİ SPEKÜLASYON -- rocco

Arkadaşlar selam ,

Ons bazında 1530 usd seviyesi benim için çok önemli idi. Çünkü bu seviye son 2 yıllık sürede yüklü alımların yapıldığı saatlik kapanışın dahi görülmediği çok güçlü bir seviye olarak durmaktaydı. Cuma günü 1530 usd seviyesinin kırılması ile son gelinen nokta ortadadır. Şimdi bu aşamada önemli olan bu zorlu süreçten en az zararla nasıl çıkacağımızdır.

İlk olarak ben onsun spekülatif olarak düşürüldüğünü düşünüyorum. Ancak oluşturulan baskı muaazzam bir seviyededir. Daha öncedende belirttiğimiz üzere usd endeks seviyelerinde 82,40 - 82,50 aralığında ons genellikle 1570 seviyelerinde işlem görmekteydi. Şu anda 1375 usd seviyesine kadar baskılanmıştır. Akla ilk gelen soru bu düşüş nereye kadar sürebilir yada düşüşü tamamlayıp çıkışa ne zaman geçebiliriz ve zararımızı en aza nasıl indirebilirz. Ben düşüşün nereye kadar sürebileceğinden ziyade tekrar toparlanmanın nasıl olabileceğini açıklamaya çalışacağım. İlk olarak bu seviyeye gelmemeize neden olan sebepler:

1- Büyük yatrımıcının onsu ucuza mal edebilme çabası ile oluşturduğu muaazzam spekülasyon
2- Güney Kıbrısta yaşanan ekonomik sıkıntı
3- FED tarfından QE3 kapsamında yapılan alımın durdurulacağına veya azaltılacağına dair kanı , düşük faiz politikasına 2014 yılında son verileceği düşüncesi

1- İlk olarak Güney Kıbrıs'ta yaşanan ekonomik kriz ve çözüm ihtimalinin sürece etkisini konuşacak olursak . Bildiğiniz üzere AB den Kıbrıs Rum kesimine 10 milyar euroluk kurtarma paketi yardımı kararı alındı. Bu karar ile aslında Kıbrıs'ın ihtiyaç duyduğu rakamın son anda 23 milyar euro olduğu tespit edilmiş ilk başta 17 milyar euro olarak açıklana rakamın değişmesi ve yardım mikatarının daha çok olması gerektiği düşünüldüğünden piyasalarca olumsuz algılanmış durumdadır. Çünkü ihtiyaç duyulan 13 milyar euronun nasıl sağlanacğı belirsizlik içermektedir. Ayrıca yardım karşılığı alınacak önelemler ilişkin kemer sıkma programının gelecek hafta Güney Kıbrıs tarafından karar bağlanacağı bilinmektedir. Peki açıkta kalan bu 13 milyar eurluk kısım nerden karşılanacaktır ? Planlanan altın satışı rakamı 400 milyon euro değerinde olduğu Güney Kıbrıs Rum yönetiminin resmi açıklamsaı , diğer taraftan bu satışa Merkez Bankası da karşı çıkmaktadır. Rum Kesiminin altınları üzerinde tasarruf hakkı öncelikle Merkez Bankasının elinde olduğu da bilinmektedir. Şimdi soruyorum sizlere 400 milyon euroluk bir satış ons değeri bakımından 200 usd değer kaybına yol açabilcek bir gelişmemidir. Ben bu yalana inanmıyorum.

Bu hafta Rum hükümeti oluşturulacak kaynak konusudna arayışalrını sürdürecek diğer taraftan önümüzdeki hafta yardım konsunuda gelecek bir anlaşma haberi baskıyı azaltabilir . En azından Kıbrısın iflasına izin verilmeyeceği yada Euro bölgesinden şu an için ayrılmasına müsaade edilmeyeceği son gelen yardım kararı ile netleşmeye başlamıştır. Tek sorun yardım miktarının yetersiz olmasıdır. Ama belirttiğim gib alınack her olumlu hamle baskıyı azaltack ve onsu arttıracaktır.

2- Fed tutanaklarının ons üzerinde olumsuz yansıması ve QE 3 ile düşük faiz politikasına devam edilip edilmeyeceği konsunda gelecek olursak. : 19 Mart 2013 tarihinde yapılan Fed tutanaklarından önemli kısımı bazı üyelerin varlık alım miktarının bu yıl ortasında azaltılarak yıl sonunda sonlandırılması gerektiği şeklinde görüş belirtmiş olmalarıdır tabi bu duruma dayanak olarak eylül ayından bu yana iyileşen görünüm dayanak olarak göster,lmiştir. Ancak aynı tutanaklarda tahvil alımlarının getirdiği faydaların maliyet ve risklerden fazla olduğu da vurgulanmıştır. Yani bir yandan da QE 3'ÜN ZARARDAN ÇOK FAYDASI VAR VURGUSU YAPILMIŞTIR !!!

Şimdi burda FED içerisnde görüş birliği olmadığı ortadadır. Dikkat edilecek nokta ise tahvil alım miktarının yılın ortasından itibaren azaltılmasın savunan üyelerin dayanak olarak düzelme eğilimindeki ekonomiyi göstermiş olmalarıdır. Yani düşen işsizlik , artan tarım dışı , aratan büyüme , artan tüketim , üretim gerekmeldiir ki, biz bu üyelerin görüşleri doğrultusunda FED in tahvil alımında azalmaya gideceğini veya programı sonlandırabileceğini düşünelim.

O zaman QE 3 uygulamaya konulduğu süreçten sonraki ABD verilerini genel olarak inceleyelim.

ABD İŞSİZLİK ORANLARI :
EKİM : % 7,8 KASIM % 7,9 ARALIK % 7,7 OCAK % 7,8 ŞUBAT % 7,9 MART % 7,7 NİSAN % 7,6 ( DÜŞÜŞ EKİMDEN BU YANA % 0,2 )

ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİLERİ :
EKİM :104 K KASIM : 184K ARLIK : 147K OCAK : 168K ŞUBAT :166K MART: 246 K NİSAN : 95K

ABD BÜYÜME VERİLERİ :
EKİM : % 2 KASIM : % 2,7 ARALIK : % 3,1 OCAK : % - 0,1 ŞUBAT : % 0,1 MART : % 0,4 ( SON 3 AYDA CİDDİ KAN KAYBI VAR )

ABD ENFLASYON VERİLERİ : ( CPI AYLIK ) - TÜFE
EKİM:% 0,6 KASIM : % 0,1 ARALIK : % - 0,3 OCAK : % 0 ŞUBAT : % 0 MART : % 0,7 NİSAN : BU HAFTA AÇIKLANACAK

ABD ENFLASYON VERİLERİ ( CPI YILLIK )
EKİM: % 2 KASIM: % 2 ARALIK : % 1,9 OCAK : % 1,9 ŞUBAT: % 1,9 MART: % 1,9 NİSAN : BU HAFTA AÇIKLANACAK

Temel veriler işsizlik oranı , büyüme ve enflasyon süreçte nasıl olduğu yukarıdadır. Bazı Fed üyeri yıl ortasıdan itibaren tahvil alım miktarının düzelen ekonomik durumla azaltılacağını ve yıl sonunda sonlandırılacağını ileri sürmektedir. Sizce ekonomik durum QE 3 sonlandırmayı yetecek derecede düzelme eğiliminde midir?. Bence değil. Tamam üyelerin bir kısmı bu fikri savunabilir ama unutmayınki FED bu programa başlarken ve düşük faiz politikasının devmını % 6 lara düşen işsizlik kriterine ve % 2,5 lara artamayan enflasyon şartına bağlamıştı. İşte programın doğurduğu maliyetlerden en önemlisi de oluşacak enflasyondan doğan kaygıdır. Çünkü FED genişlemeci para politikasını sonucu % 2,5 lara ulaşan enflasyonu zararlı görmektedir. Peki enflasyon bunca ay geçmiş olmasına rağmen hatta Twist programınında dahil olduğu sürecide hesaba katarsak QE 3 ü sona erdirmeye yetecek maliyettemidir. Bence değil.

Diğer taraftan şu anda ABD ekonomisi için harcama kesintileri aylık 85 milyar USD düzeyinde devam etemektedir.

Geçen hafta ABD bütçe görüşmeleri başladı , kamusal borcun azaltılması konusunda sosyal güvenlik harcamalarında azalma ve zenginlerden alınacak vergilerde artış ön plana çıkan maddelerdir. Bu durum iki tarafında işine gelmemektedir. Çünkü demoktratlar sosyal güvenlik harcamalarında yapılacak bir kısntıya yanaşmazken , Cumhuriyetçilerde yüksek vergiye karşı çıkmaktadır. Sonuç olarak ortak bir noktada uzalaşılıp bütçe oluşturulacaktır ancak bunun ekonomi üzerinde yansıması nasıl olacaktır ona bakmak lazım. Sonuçta ya masrfalar kısılacak yada vergi artışı sağlanacaktır. Her iki durumda dolaylı olarak ekonomi üzerinde olumsuz etkiye neden olacağını düşünüyorum. Zira kamusal harcamaların azaltılması devletin sağladığı istihdam ve buna bağlı olarak oluşacak büyümeyi olumsuz etkiliyecektir. Parasal genişlemenin ekonomileri üzerinde sağladığı olumlu etki azalan kamu harcamları ile ortadan kalkabilir.

Sonuç olarak yaşadığımız spekülatif ortamdan kurtulmak için öncelikle AB genelinde ( ilk başta öncelikli olarak Güney Kıbrıs ) olumlu hamlelerin gelmesini beklemeliyiz. Bu aşamada ons üzerindeki spekülatif baskının bir kısmı kalkacaktır. Yılın ortasına doğru ( 2-3 aylık zaman var ) yapılacak fed toplantıları - özellikle ağustos ayıdaki jackson hole sonrası mevcut ABD ekonomik durumu göz önünde bulundurululursa QE 3 son verilip verilmeyeceğini göreceğiz.( Jackson hole 3 adet qe nin açıklandığı toplantıdır ) Benim düşüncem en azından jackson hole toplantısına kadar abd verilerinde beklenen düzeyde gelmeyen veriler ( harcama kesintileri ile daha da kötüleşebilir ) zorunlu olarak fed içerisinde QE 3 karşıtı üyleri de söylemlerinde geri adım atmaya zorlayacağı yönündedir. Ons bu süreçte tekara artışa geçeceğini düşünüyorum Öncelikle AB cephesinde başarı sağlanmalıdır, Bunun ilk ayağı da Güney Kıbrıs konusunda önümüzdeki hafta yaşanacak gelişmelerle yakından ilgilidir.

Arkadaşlar sürece dair düşüncelerim bu şekildedir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Forum ortamında paylaşılan kişisel görüşlerimdir.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

AB den önemli hamleler

Arkadaşlar selam ,
Yukarıdaki yazımda ons için çıkışın nasıl sağlanabilceğini açıklamaya çalışmıştım. Bunun için öncelikle AB cephesinde etkili hamlelerin gelmesi ve devamında qe 3 sürecinde temmuz ağustos dönemindeki gelişmeleri işaret etmiştim.
İlk olarak  Alman parlementosu G. Kıbrıs için yapılacak 10 milyar euroluk yardımın onaylanması kararını iki gün önce alınmıştır. Devamına Güney Kıbrıs'ın ihtiyaç duyduğu 23 milyar euroluk meblağın kalan kısmı 13 milayr euroluk kısmın temini konusunda dün Güney Kıbrıs parlementosunda ek kemer sıkma kararları alınmıştır. Bu kapsamda ek vergiler ve kemer sıkma , özelleştirme önlemleri ciddi yer almaktadır. Ons hareketi bakımından yaşanan spekülatif baskı bu hamlelerin gelmesi ile bir nebze de olsa azalmaya başlamıştır. Ancak henüz sürecin başında olduğumuzu hatırltmak isterim özellikle AB nin dayattığı kemer sıkma progamı karşılığı olan kurtarma paketi ( 10 milyar euroluk yardım ) Kıbrıs parlementos tarfından da onaylanması gerkmektedir. Bu ay içinde bu konunun onaylanması beklenmekte . Bu oylama gerek Kıbrısın birlik içindeki ilerleyen süreçteki yeri gerekse AB nin ekonomisi sıkıntılı olan diğer ekonomilere yangının yeniden sıçramasının önlenmesi baımından çok önemlidir. Güney Kıbrıs parlementosunun gelecek yardımı bu sefer onaylanmasını bekliyorum. Diğer tarftan ek kemer sıkma , vergi artışı ve özelleştirme kapsamında sağlanacak kaynağında 13 milyar euroluk kalan açığı kapatmasını beklemk gereklidir. Ayrıca İralanda ve Portekiz gibi ekonomis sıkıntılı olan ekonomilerin borçlarını geri ödeme süresinin uzatılması konusunda da hamleler gelmeye başlamıştır. 
 
Önümüzdeki hafta cuma günü ABD büyüme verisi açıklanacktır. Bu veri QE 3 devamı konusunda ' ekonomideki toparlanma sonrası qe 3 miktarını yılın ortasında azaltbiliriz söyleminde buluan  bir kısım fed üyeleri için son peyottaki önemli verlerden biri olacaktır. Beklenti % 3 artış olark öngörülmüştür. Son 3 aylık ABD büyüme verileri yukarıdaki yazıda verilmiştir. Son dönem büyümede ciddi güç kaybı yaşandığı  OCAK : % - 0,1 ŞUBAT : % 0,1 MART : % 0,4 verilerle ortadadır Açıklancak veri % 3 gelecek mi? Bu seviyeerden kamusal harcamlarda kesinti yaşandığı bir süreci deyaşadığımızı hesaba katarsak % 3 lere varan bir artış yaşanabileceğini açıkçası düşünmüyorum. Beklentinin çok altında gelecek bir veri şok etkisi yaratabilir. Endeks bakımından 83 seviyelerinin test edildiği şu günlerde gerek AB cephesinden gelecek olumlu bir haber ve gerekse ABD büyüme verisinin beklentilerin çok altında kalması sonucu 81,5 seviyeleri test edilebilir. Bu gelişmelerin ons üzerindeki baskıyı bir miktar daha  azaltacğını ve onsun artışa devam edeceğini düşünüyorum. 
 
Bu hafta içi açıklanan enflasyon verileri ciddi hayal kırıklığı yaşatmıştır. Yıllık enflasyon % 1,5 gerilemiş aylık enflasyonda % - 0;2 seviyesine düşmüştür. Son dönem ABD enflasyon verileri ana sayfadaki yazımda bulunmaktadır. Özellikle aylık enflasyon oranlarına bakıldığında sıfır veya eksi verilerin geldği gözlemlenmektedir. QE 3 maliyet hesabında önemli bir daynktır. QE 3 ün maliyeti azalmaktadır devamında olası riskler azalmaktadır. , ABD ekonomsin temeli ve herşeyi olan talep düşmektedir. Talep düşüyorsa , harcamalar azalıyorsa çarklar dönmez ve istihdamdan büyümeye kadar bir çok veri olumsuz etlilenir.  , enflasyon düşmekte , hatta aylık bazda deflasyon riski belirmeye başladı. Sebebi hane halkı geleceğine ümitle bakamamakta olabilir harcamalarını kesip tasarrufa yönelmeye başlamış olabilir. ( Kriz korkusu hala yaşanmakta ) 
Ana sayfadaki son yazımı tamamlayıcı mahiyette yorumdur. Hepinize iyi tatiller. 

Kıbrıs'ın açığı olan 6 milyar

Kıbrıs'ın açığı olan 6 milyar euro da dolaylı yoldan bizim cebimizden çıktı.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş