PİYASA ALGISI - rocco

Bildiğiniz üzere FED açık piyasa komitesi 20-06-2012 tarihinde toplanacak olup bu toplantı sonucunda alınacak kararlar piyasaya etki edecktir.  Twist haziran ayında son bulmakta ve QE 1, QE 2 , Twist ile devam eden süreç sonrası FED in ekonomiye yeni bir müdahalede bulunup bulunmayacağı bu tarihte belli olacaktır. 
 1- Öncelikle QE1ve QE 2  nin ve twist müdahalelerinin geldiği dönemlerde ABD verilerini , mevcut durumla kıyaslayacak olursak. 
a- Enflasyon ; QE1 açıklandığında enflasyon oranları %1 civarında , QE 2 açıklandığında % 1, 5 , Twist açıklandığında ise %2 civarında idi. Şu anda yıllık CPI %2,3
b- İszilik oranı , QE 1 açıklandığında  işsizlik oranı %7,6 civarında , QE 2 açıklandığında  %9,6 , Twist açıklandığında % 9,1 civarında idi. Şu anda %8,1
c- Son 4 ayın tarımdışı istihdam ortalaması , QE1 açıklandığında -473 K , QE 2 açıklandığında 30 k , Twist açıklandığında 108 k , Şu anda 176 k 
d- Son 4 ayın yeni ev satışları ortalaması , QE1 açıklandığında 370 K , QE 2 açıklandığında 298 K , Twist açıklandığında 307 k ,Şu anda 317 K 
Verilerden de anlaşıldığı üzere ek bir parasal genişlemeye veya müdahale gelmesi için yıllık enflasyon olması gerekenin üzerinde ( FED yöneticilerinin beyanlarından anlaşıldığı kadarı ile  %2 nin altına inilmedikçe böyle bir müdahalenin gelmesi beklenmemektedir. ) Diğer taraftan işsizlik oranı ve tarım dışı istihdam ortalamarını dikkate aldığımızda önceki verilere oranla  düzelme olduğu görülmektedir. Ancak son FOMC toplantı tutanağında gelen açıklamada ekonominin kötüye gitmesi halinde daha fazla teşviğin uygulanabileceği vurgulanmış , düşük faiz politikasına devam kararı alınmıştır. Ayrıca aynı metinde hükümetin harcamaları kesintilerine gitmesi durumunda - ekonomik sıkılaştırma - ABD ekonomisi için ciddi risklerin doğabileceği belirtilmiştir. Şahsi düşüncem 20 Haziran sonrası 25 Nisan toplantısında alınan kararlardan pek farklı bir açıklama gelmeyeceği yönündedir.
Burada önemli olan  nokta  piyasa algısının ne yönde gelişeceğidir. Piyasalara risk iştahının geri gelmesi için öncelikle AB deki durumun belli bir süre normalleşmesi gerekmekte olup toplantı öncesi yapılacak Yunan Seçimleri ve İspanyol bankarına uzatılacak yardım etkili  etkili rol oynayabilir. Benzer durumu 26 Ocak tarihinde piyasa hareketini yaşamış olan arkadaşlarım  bilirki  AB deki koşullar şu andakinden hiç de farklı değildi. Ancak FED den gelen düşük faize devam kararı  , gerekirse ekonomiye destek çıkarız mesajları hiç kimsenin ummadığı bir şekilde  trendi tersine çevirmiyi başarmıştır. Ardından AB 'nin krize karşı aldığı  etikili önlemlerle ( Tahvil takası - Güvenlik fonunun arttırılması ) bu durum desteklenmiş sürece katkı sağlamıştır. ( O tarihde de alınmış bir parsal genişleme kararı olmamasına rağmen ) Tabi 20 Haziran tarihine kadar aşılacak çok mesafe var ancak AB deki belirsiz süreç kontrol altına alındığında gelen ABD verilerinin etkisi - gerekirse destek çıkarız açıklaması ile - daha bir anlam ifade edeceğini düşünüyorum. Kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değildir.Saygılar. 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Sn rocco

üstadım tşk ederim. eli kolu bağlı boks yapıyor gibi:))

Sn mekoc66

Evet dediğiniz gibi aslında ABD nin durumu hiç de iyi değil. Ancak kriz dönemine bakarsak biraz yol alınmış olduğu görülmektedir. Hatta twistin açıklandığı tarihe göre daha iyi durumdalar. Yazımda da belirttiğim üzere onsun yukarı bir hareketi için mutlaka parasal genişlemenin fiilen uygulanması gerekmemektedir. Bunu hepimiz bizzat 26 ocaktaki FED toplantısı sonrası yaşamıştık. Düşük faize devam kararı , gerekirse müdahale ederiz söylemi tüm piyasaları bir anda coşturmuştu. Ozaman da parasal genişleme kararı yoktu. Eğer bir müdahale gelecekse bence konut sektörüne ilişkin bir müdahale gelebilir. Çünkü son FOMC toplantısında bu durum tutanak metnine geçirilmişti , ayrıca toplantı öncesinde FED başkan yardımcısı Yellen , bir kaç fed üyesi konut sektörüünün büyümenin önündeki önemli bir engel olduğunu vurgulamıştı. Saygılar. Yatırım tavsiyesi değilildir. 

Sn TB

Evet malesef benklentim o yönde. Ama ons açısından spekülatif de olsa haziranın 2. haftasından sonra yükselme ihtimali olduğunu hala düşünüyorum. Bakalım zaman ne gösterecek. 

Sn rocco

Üstadım verdiğin tabloya bakınca hiç bir müdahale sonuç vermemiş gibi. yani anladığım ilk QE1 den beri durağanlık devam ediyor. öngörünüz ne bu durumda nasıl desteklenir piyasalar. enflasyonu artırmadan, işsizlik artırılmadan,yeni istihdam nasıl açılacak,büyüme nasıl sağlanacak,cari açık vs vs
 
evet abd çok borçlu yeni bir parasal genişleme yeniden enflasyon demek anlamına gelir.fed bunu istemez kimsede şu an için beklemiyor.mücadelenin nasıl olacağı hakkında henüz yansıyan bir şeyde okumadık, ab tasarruf tedbirleri önlemleri alıyor ama ordada kötüye gidiş devam ediyor.
 
Genel hatları ile yeni hamle abd den ne olur, QE3 haricinde. şimdiden tşk

Parasal genişleme

Parasal genişleme konusundaki objektif bakış açınız için teşekkür ederim.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş