QE 3 SÜRESİ - İSPANYA YARDIM TALEBİ - rocco

Arkadaşlar selam , 
 

1- QE 3 YÜRÜRLÜK SÜRESİ : Bildiğiniz üzere FED toplantı tutanakları geçtiğimiz hafta açıklanmıştı. Çoğumuz toplantı tutanaklarının içeriğinden ziyade ons ve dolar kuru üzerindeki etkilerini takip ettik. Ancak açıklanan toplantı tutankalarında çok önemli açıklamalar bulunmakta idi. 

İlk olarak FED in geçtiğimiz ay uygulamaya koymuş olduğu QE 3 programı beklenildiği  gibi ucu açık olarak tahvil alımının yapılacağı ve  piyasaların olağan üstü destekleneceği şekilinde  değildir. Bu programın uygulanması veya uygulandığı süreçte kısmi değişiklikler yapılması mğmkündür. . QE 3 ile hedeflenen amaç bildiğiniz üzere  maksimum istihdamın sağlanması ve fiyat istikrarının sağlanması olduğu hususudur. Ayrıca FED aynı açıklamasında , İstihdamdaki büyümenin yavaş kaldığı ve işsizliğin yüksek seviyelerde olduğu , Uzun vadeli enflasyon beklentisinin sabit kaldığı belirtilmiştir. 
 

Maksimum istihdamın sağlanması ile amaçlanan işsizliğin belli bir seviyeye çekilmesi olduğunu biliyoruz. Son iki aydır  ABD işsizlik verilerinde , gerek twist , gerek QE 3 , en çokta seçim süreci dolayısı ile geri çekilme görülmektedir. İşsizlik oranı bu süreçte  ağustos ayında % 8,3 iken eylül ayında % 8,1 e bu atda % 7,8 düşmüştür. ABD işsizlik verisinin ocak - mart aralığında  % 7,5 ile % 7,1 aralığına gerileceğini daha önce paylaşmıştım. Son açıklanan haftalık işsizlik başvurularını da dikkatlice inceleyecek olursak beklenenden düşük şekilde 339 K gelmiştir. Açıklanan bu veri son 4 yılın en iyi haftalık işsizlik başvuru verisidir. Eğer haftalık işsizlik başvuru verisi 3-4 hafta üst üste bu seviyelerde gelmeye devam ederse Kasım ayında açıklanacak olan tarım dışı istihdamda ciddi bir artış ve işsizlik oranında ciddi bir düşüş görülebilir. Kasım ayında açıklanacak olan bu iki verinin seçimden 3-4 gün önce açıklanacağını gözetmekte yarar vardır. Eğer veriler uygulanan programların etkisi ile değilde seçime yönelik bir yatırım gözü ile müdahale altında ise bu verilerin nasıl gelebileceğini tahmin etmek zor değildir. 

QE 3 ün devamında ikinci kriter ise fiyat istikrarının sağlanması idi. Yani enflasyonu belli bir seviyede tutarak fiyatlarda aşırı düşüş ve aşırı yükselmenin önüne geçmek. Biz FED in daha önceki açıklamarından yıllık enflasyon hedefinin % 2 lerde tutturmata çalıştığını biliyoruz. Fiyat istikrarının sağlanamsında önemli etmenin enflasyon verilerinden geçtiğini gözetecek olursak son dönem ABD üretici enflasyonunu ve tüketici enflasyonunu irdelememiz gerekmektedir. 
 
1- ABD üretici enflasyon verileri ; Haziran % 0,7 , Temmuz % 0,7 , Ağustos % 0,5 , Eylül % 2 , Ekim % 2,1 . 
2- ABD tüketici enflasyon verileri , Haziran % 1, 7 , Temmuz % 1,7 , Ağustos % 1,4 , Eylül % 1,7 , Ekim beklenti % 1,9 

Şimdi QE 3 programının açıklanması sonrasında enflasyonda artış beklendiği aşikar bir durum. Eğer tüketici ve üretici enflasyon verileri FED in fiyat istikrarı kriterini bertaraf edecek seviyelerde gelmeye başlarsa QE 3 için müdahale gelecektir. Bunu da son açıklanan FED tutanaklarınında görüyoruz. Tutanaklarda geçen cümlelerden ÜYELERİN ÇOĞUNLUĞU enflasyon riskinin doğması durumunda gerekirse tahvil alım miktarında AYARLAMA YAPILABİLECEĞİ , bu şekilde risklerin bertaraf edilebileceğini belirtmişlerdir. . Sözün kıssası FED biz aylık 40 ar milyar usd lik mortgage tahvil alımı yapacağız ancak yapmış olduğumuz bu alımlar bizim enflasyon hedeflerimizi ( yıllık %2 ) geçerse 40 milyar usd den çok daha düşük seviyelerde alım yapabileceğimiz gibi hiç de alım yapmaya biliriz anlamı çıkmaktadır. 
 

Bu bakımdan önümüzdeki dönemde açıklanacak işsizlik verileri ve büyüme verilerinin önemi kadar enflasyon verilerinin de QE3 ün uygulama şekli ve yürülük süresi bakımından hayati öneme sahip olduğunu görürüz. . Bir kaç ay sonrasında işsizlik oranları makul seviyelere düşer , tarım dışı istihdam verilerinde artış görülür ve enflasyon verisi % 2 bandını zorlayıp % 2,3 lerde ve daha fazla gelmeye başlarsa BERNANKE çıkıp biz bu ay tahvil alımını dondurduk ( ayarlama yapılabilir )  ekonomik kıstaslar bunu gerektirmekte derse hiç şaşırmamak gereklidir. Böyle bir senaryo QE 3 ün açıklanması ile fiyatlanmış tüm yatırım araçlarını ciddi bir biçimde olumsuz etkiler. 
 
2- İSPANYA YARDIM TALEBİ ; İSPANYA ; AB krizinde bildiğiniz üzere ESM ( Daimi İstikrar Fonu ) kuruldu. Bu fon için öngörülen miktar 500 milyar euro , geçici istikrar fonuda yakında bu fonla birleşecek olup bu fon mevcudunda kalan 200 milyar euro da buraya aktaralıcaktır. Yani elde 700 milyar euroluk acil müdahale likititesi bulunmaktadır. Peki ilk soru , İspanya ve İtalya gerçekten içinden çıkılmaz bir finansal krize girerse bu fon bu iki ülkeye yetecek midir ? Şu ana kadar Yunanistan için IMF ve AB nin toplam yardımı 245 milyar euro civarında. Burdan kıyaslama yapabilirsiniz. 
 
İkinci olarak İspanya bu yardımı henüz talep etmemiş durumda ve yakın bir zaman diliminde gerek yerel seçimler dolayısı gerekse Almanyanın tutumu nedeni ile talep edecek gibi durmuyor. Gerçi özerk bölgleri tek tek merkezi hükümetin kapısını çalmaya başlamış durumda ancak hala yardım konusunda direnilmekte. İspanya yardım talebinde bulunduğunu düşündüğümüz bir senaryoda ilk etapta piyasalar bunu olumlu fiyatlayabilir. Ancak gelecek bu yardım nihai çözüm mü olacaktır. Yapılan yardım sonrası etkilerin son bulması ile İspanyol ekonomisinin tekrar krize girdiği bir ortamda nasıl bir çare üretilecekir. Çok değil geçen seneye gidelim aynı senaryoyu yaşamıştık , İspanyanın tahvil faizleri % 6,5 seviyelerini geçmiş olduğu bir ortamda , ABM nin LTRO yolu ile piyasaya sunmuiş olduğu 500 milyar euroluk  düşük fazili kredilerin yarısı İspanyol ve İtalyan bankaları tarafından kapışılmıştı , bu bankalarca alınan düşük fazili krediler kendi merkez bankalarından daha yüksek getirili tahvil alımlarına yönlendirilmişti. Sonuç olarak İspanya ve İtalya Merkez merkez bankaları ihtiyaç duyduğu ucuz krediye dolaylı yoldan ulaşmış ve borçlanma maliyetlerini % 5 lerin altına çekmeyi başlamışlardı . Devamında da AB tarafından krizde acil olarak kullanılmak üzere hazırlanan güvenlik duvarı yükseltilmişti.  Her şey yoluna girdi dediğimiz bir anda  mayıs başında İspanya ve İtalya nın yeniden likititide ihtiyacı doğdu. Bu dönemde İspanya faiz oranları tekrar % 7 leri geçti. Ltroların etkisi  dönemsel kaldı. Aynı dıurum şu an içinde geçerlidir. ESM den yardım alınsa dahi bu geçici bir önlemdir. İspanyada işsizlik % 25 lerde gezinirken , ülke 2012 ve 2013 için eksi büyüme gösterecek iken  ESM den gelecek yardım günü kurtarmaya yönelik olacaktır. Ancak bu sefer büyük umutlarla kurulan ESM ninde işe yaramayacağı görüldüğünde kurtarıcı olarak nasıl bir formül bulunacak ? Kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değildir. 
 
Bulunduğumuz süreçte piyasaları desteklemek amacı ile ortaya konulan bu gelişmelere fazla güvenmemek gerektiğini , isimlere değilde içeriklerine bakmanız  gerektiğini hatırlatırlatırım. Yazmış olduğum bu yorum farklı bir bakış açısı sunmak hususunda umarım işinize yarar . Saygılar iyi akşamlar. 

 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

İspanya

Arkadaşlar selam ;
Yukarıdaki yazımda İspanya'nın alacağı yadım sonrası piyasaların bunun ilk etapta bir miktar destekleyebilceğini belirtmiştim. Son gelen açıklamalar İspanyasnın AB Merkez bankasından doğrudan tahvil alım yolu ile 1 aylık bir süreçte 50 -100 milyar  euroluk bir yardımdan yararlanacağı düşünülmektedir.  Yardım için ESM kullanılmayabilir. Bu aşamada önemli olan İspanya'nın alacağı yardımın miktarı ve piyasaların gelecek bu yardım sonrası İspanyol ekonomisinin düzelme eğilimine gireceği yönünde beklentiye girmesidir. Şayet gelecek yardım miktarı piyasaları inandıracak seviyelerden düşük olursa fiyatlama olumsuz yönde olabilir. 
Örneğin , 28 eylül tarihinde İspanyol bankaları için açıklanan stres testleri sonrası 59,3 milyon euroluk bankalar için eksiklik olduğu raporu piyasalarca olumsuz algılanmış ve euro / dolar paritesi bu tarihte 1,2958 den 1,2850 , sonraki günde 1,28 e kadar gerilemesine neden olmuştu. 59,3 milyar euroluk yardım az bir miktar olduğu açıktır , zaten ihtiyaç duyulan miktarın gerçekten bu seviyelerde olduğu piyasa tarafından benimsenmiş olsaydı bu derece düşük bir rakamın piyasalarca desteklenmesi gerekirdi. Ancak bu derece iyimser bir rakamın gerçekçi olmadı , bankaların daha çok likititeye ihtiyaç duyduğu bilindiği için euro / dolar paritesini olması gerekenden farklı yönde etkilemiştir. 
Benzer bir durum 2 bağımsız denetim kurumu tarafından 22 haziran tarihinde açıklanan sters testeri sonrasında da yaşanmıştı. O dönemde de hazırlanan raporda 62 milyar euroluk bir yardımın bankacılık sektörü için yeterli olabileceği öngörülmüş olmasına rağmen piyasalarda beklenti çok daha fazla yardım geleceği yönünden olduğundan euro / dolar paritesi 1,2566 dan 1,2440 lara kadar 3-4 gün içerisinde gerilemişti. 
Şimdi önümüzdeki süreçte İspanyanın yardım talebinde bulunup bulunmayacağına ve gelecek yardımın inandırıcı seviyelerde olup olmayacağına bakacağız. Bugün ve yarınki AB liderler zirvesi sonrası yada önümüzdeki dönemde AB maliye bakanları toplantısı sonrası İspanyaya tahvil alımları yolu ile yapılabilecek yardım miktarının 100 milyar euro üzerinde olabileceği açıklanabilir. Ancak İspanyol hükümeti tarafından fazla iyimser bir hareketle bundan çok daha düşük seviyelerde  bir yardım talebi gelmesi , beklenenin aksine olumsuz yönde fiyatlanabilir. Yardım talebi gelip gelmeyeceğini ve bunun ne miktarda olabileceğini ilerleyen süreçte göreceğiz. 
Her ne kadar % 5,3 ile son 7 ayın en düşük borçlanma maliyetlerine ulaşılmış olsada  İspanya'nın 2012 ve 2013 yılı için resesyonda olacağını düşünürsek fazla iyimser olmamamız gerektiğini , İspanyanın yaşanılan krizde dönemsel olarak rahatlama yaşadığını % 25 lere dayanan işsizlik oranı ve eksi büyüme verileri gösteren İspanya'nın ilerleyen süreçte ateşinin  yeniden yükselebileceğini düşünüyorum. 
 
 
 

Düzeltilmem düşünce rocco kardesim

Duzel düşünceleri ve paylaşımı. İçin TSK yanlız ben daha erken demek düşüncesindeyim

Tabi suda olabilir diyorsun gecen seneki rekor Altin için. 109,250 idi bu senede 103-105 filanmi olur böyle bir oyun yaparlarsa
102-103 den alanlarımı madur yapacaklar yani ? Olmayabilecekhic bir şey yok bu piyasada ama daha sanki var diyorum bende

Altin için beni
Düşüncelerim ise söyle 1750 kırılırsa 1738 kadar geri ve sert haraket baslar ardından tutunamazsa 1725 lere kadar gelir oralardan alimler gelecektir atış devam etse ile 1710 dan doner daha aşağısını açıkcası düşünmüyorum 1710 kadar elimde olan 2 kilo Altın'ın yanında 4-6 kilo daha alacağım riskleride gozununde bulunduracak minumum 172-6 arası kademeli çıkmaya başlayacağım eğer yükseliş başlarsa bu Flim benim düşündüğüm gibi harakete geçerse bende 1823 kadar bir yükseliş için hazırlanan geri çekilme düşüncesi değim

Hayırlısı hakkimizda

salı önemlı

salı gunu sankı önemlı gıbı

  Ellerinize ve emeğinize

  Ellerinize ve emeğinize sağlık sayın Rocco; gerçekten vizyonu geniş bir insanın, bakış açısını içeren bir yazı kaleme almışsınız...Tebrik ediyoruz...

sn arianus

Dostum rica ederim. 

Sayın rocco

İçinde bulunduğumuz durumu çok güzel, bilimsel verilerle açıklamışsınız.

Emeğinize sağlık üstad.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş