Site Hakkında

Sitemiz altın fiyatları ile ilgili bilgi ve yorumların paylaşılabildiği bir platformdur. Sitemizde yazılan yorum ve bilgiler kişisel yazılardır. Kesinlikle yatırım önerisi değildir. Buradaki bilgilerle yatırım yapmak zararınıza olabilir. Yazılanların doğruluğu taahhüt edilmez. Tamamen kişisel yorum ve önerilerdir. Siteye üyelik ve sitedeki tüm bölümler ücretsizdir.
Site  üyelerinin yazdığı yorumların bir kısmı ana sayfada yayınlanmaktadır.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

BİLGİMİZ OLSUN

Sarı madenin,Ons başına ham maden çıkarma maliyeti vergiler dahil 900 USD civarı.Bu maliyete maden açılış masrafları dahil değil.Üretici maden şirketinin,ons başına karı asgari 180 USD,ayrıca kimyasal analizden geçirilip doğada içinde bulunan diğer alaşımların ayrıştırılması maliyeti ons başına 100 USD civarı.
kısaca 1 ONS sarı madenin darpanelerde ve atölyelerde işlenmeye hazır olması 1180 USD civarı.bu maliyetlere maden açma,işletme izin belgeleri,harçları vs.leri dahil değil.Nasıl oluyorda (içinde bazı spekülatıf darbe ve oyunlar yoksa) üretim maliyetinin altında bir fiyat sergiliyebiliyor.
Yaşanan bu düşüş reel değil bence,bir yerde birileri zenginliğini arttırıyor panik yapmıyalım düşüncesindeyim yıllardır oynanan oyun aynı ve bu oyun içinde eriyip gitmemek için sabırlı olmak gerekir.
Yukarıdaki hesaba maden arama ve proje geliştirme,yeni maden inşa etme v.b. giderler ilave edilirse 1650 USD gibi bir rakam ortaya çıkar.
 

alıntıdır

Robert Schoon’un kaleme aldığı “Time of the Vulture: How to Survive the Crisis and Prosper in the Process” (Akbaba’nın Sırası: Krizden Korunmanın ve Bir Yandan Zenginleşmenin Sırları) başlıklı kitabı hatırlamakta fayda var. Schoon, gelişmekte olan altın boğasının beş aşaması olacağını yazıyor ve bu aşamaları aşağıdaki gibi belirliyor:
1. Aşama: Altın fiyatının baskı altında tutulduğu dönem. Merkez bankaları, büyük yatırım bankaları ve bazı altın madencileriyle işbirliği yaparak, altın fiyatını suni olarak düşük tutuyor.
2. Aşama: Altın fiyatı yükseliyor. Merkez bankalarının tüm çabalarına rağmen altın yükseliyor ve fiyatı %100 artıyor.
3. Aşama: Altın fiyat hareketliliği giderek artıyor. Sarı metalin fiyatı giderek daha büyük günlük çıkış ve inişler sergiliyor.
4. Aşama: Altın fiyatı yukarı doğru patlıyor. Finansal sistemdeki bir kriz, altın fiyatı manipülasyonlarına son veriyor. Sarı metal daha önce görülmemiş seviyelere tırmanıyor. Tüm yatırımcılar altına hücum ediyorlar ve manipülasyonu gerçekleştiren çevrelerin havluyu atmasına yol açıyorlar.
5. Aşama: Altın fiyatı stabilize oluyor. Kriz ortamı yerini düzene bırakyor. Pek çok kişi ve kurumun ciddi kayıpları olmasına rağmen, yeni gerçekler ışığında piyasalar tekrar işlemeye başlıyor.
Schoon’a göre, kendisi kitabı kaleme aldığı sıralarda altın fiyatı 650$ civarında ve henüz 2. Aşama’daymış. Bugünse 3. Aşama’dayız ve sarı metalin fiyatı 1.400$ civarında. Bu aşamada, finansal ortam giderek belirsizleştikçe büyük fonlar hızlı biçimde altına giriş ve çıkışlar gerçekleştiriyorlar. Altın fiyatındaki dalgalanmalar, sarı metalin yatırım cazibesini yitirdiğine değil, aksine büyük oyuncuların yatırım aracı haline geldiğine delalet.
Ama Schoon’a göre, 4. Aşama’ya geldiğimizde altın fiyatı kimsenin (ya da belki Goldman Sachs harici kimsenin) bilemeyeceği seviyelere kadar yükselecek.
 
eğer sert düşüşten önceki altınlarımızı satıp parayı başka bir yerde kullanmadısak yukarıdaki aşamanın periyodik olarak yineleneceğini düşünüyorum.
nedenmi en az 30 yıldır yapılan işlen üç aşağı beş yukarı bu.YTD.

SELAMLAR

Öncelikle herkezi selamlarım.
14.4 aydır aralıklarla siteyi takip ederek değerli yorumcularımızın fikirlerini kendi değerlendirmelerime katarak yaptığım beyin jimlastiği sonuçlarına göre yatırımsal hareketlerde bulunuyorum.Sitemizde yorum yazarak beyin jimlastiğime katkıda bulunan tüm arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ederim

altın ???

Merhabalar, elimde  az  bir  miktar altınım var  uzun dönemdir zarardaydım.Şuan başabaş duruma  geldim.SATMALIMIYIM????? satarsam yerine  ne almalıyım TL demi kalmalıyım. Yonlendirebilirseniz çok sevinirim.

Bu altın ne zaman yükselir

Bankadan 20.000 TL kredi çektim Araba alırım diye.
Arabaya 2-3 binlira eksiğim kaldı. Dur dedim altın alayım 2-3 ayda bişeyler olur. Ama ne 2-3 ayı 6 aydır bekliyorum.
Acaba yükselir mi ha şimdi yükseliyor acaba rallimi yapıyor derken hastalık bulaştı. Bana bir ilaç tavsiyesi olan var mı?

yelda,tb.fireman,knoppix,egeli,

bu arkadaşların yorumlarını farklı farklı da olsa herkes takip ediyor yatırımlarını buna göre yapmaya çalışıyorlar,son kararı kendileri veriyorlar. Şimdi buraya kadar bi sıkıntı yok,Fakat son günlerde sitede yeni yeni vatandaşlar çıkıp sağa sola sallamaya hemen hemen bütün yorumculara çamur atmaya,hakaret etmeye başladılar ve bu durum benim canımı çok sıkmaya başladı, ramazan ramazan 'baklayı çıkaracam' hakediyorlarda işte ne yapıcan ramazan, yahu arkadaş işine gelmiyorsa zorla tutan yok en hafifinden defol git ,kendi bildiğin doğrularınla kendi yatırımlarını yap,en kısa zamanda köşeyi dön,zengin ol bizi bağlamaz..ya hu biz böyle mutluyuz sanane-sizene ,ya efendi gibin oturup izleyin yada 'bak bayramada az kaldı ona göre'.
 
yorumcu arkadaşlar siz böyle şeylere takılmayın ,size birşey diyen olursa cevap bile yazmayın.zaten siz üstünüze alınca bunlar amaçlarına ulaşmış oluyorlar dikkat edin lütfen..tekrar yorumlarınızı bekliyoruz bu haliyle site çok yavan oluyor..

önemli yorumlar

Ben kendi adıma söylüyorum   Goldkasım  Ve   Hakman  ın yorumlarını çok beğeniyorum . Lütfen bizi mahrum bırakmayın. İşkembeden sallamıyorlar.. Teşekkürler

Slmmm

Merhaba herkese hayırlı kazançlar...  Bu hafta altın 1630  u kırar mı?  

Altın şuanda kısa çıkışlar

Altın şuanda kısa çıkışlar yapsada diğer arkadaşlarımın söylediği gibi 1620 ler gibi gelecek ama yükselmesi çok uzun sürmeyecek 14:30 gelecek veriler önemli lütfen yapılan alımları parça parça yapın  yatırım tavsiyesi değildir herkes veriler doğrultusunda karar versin.

ALTIN

SAYIN ARKADAŞLAR SİTENİZİ UZUN ZAMANDIR İZLİYORUM.
TL'VAR. NE YAPMAMI ÖNERİRSİNİZ.

Yorum görüntüleme seçenekleri

Yorumların gösteriminde tercih ettiğiniz şekli seçiniz ve değişiklikleri "Ayarları kaydet"e tıklayarak kaydediniz.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş