SPEKÜLASYONLARIN ETKİSİ ( QE 3 ) - rocco

 
SPEKÜLASYONLARIN  ETKİSİ ( İSPANYA - YUNANİSTAN - QE3 )

Arkadaşlar selam . Daha önceki yazımda FED in QE1 , QE2 ve TWİST müdahalelerini hangi ekonomik koşullar altında aldığını verilerle açıklamaya çalışmıştım. Onsun yükselmesinin ön koşulu olarak da AB deki krizin geçici bir dönem de olsa kontrol altına alınması gerektiğini sonrasına gelecek düşük ABD verilerinin daha bir anlam ifade edeceğini paylaşmıştım.  Ancak yazımdan bir gün sonra öyle bir tarım dışı istihdam geldi ki piyasalarda şok etkisi yarattı. Açıkçası 150 K altında bir veri geleceğini çoğumuz bekliyorduk ancak  69 K lık bir tarım dışı istihdam verisi ve %8,2 lik orana yükselen işsizlik oranı beklemiyorduk. Şimdi ise oluşabilecek spekülatif ortamın ons üzerindeki etkilerinin neler olabileceğini paylaşmaya çalışacağım.

1- Son gelen veriler sonrası manzara şu şekli aldı ,  AB deki belirsiz süreç ( Yunanistan - İspanya )  onsu baskılamaya devam mı edecek yoksa artık  ABD verileri ve meşhur QE masada gerekirse kullanırız sözlemi mi ile onsun yükselişi mı ?  Piyasa hangi etkene göre şekillenecek. 

a- İlk olarak AB deki BELİRSİZLİK DEVAM ETTİĞİ SÜRECE  ONSUN YÜKSELİŞİ BIÇAK SIRTINDADIR .  Şu an için henüz AB deki kriz ortamını kontrol altına almak için somut adımlar gelmemiştir. Onsun QE 3 spekülasyonu  ile de olsa arkasına bakmadan yükselmesi için öncelikle Yunanistandaki seçim sonuçlarının görülmesi ve kurulacak yeni hükümet ile AB nin kemer sıkma programının uygulanma koşulları konusunda uzlaşmaları gerekmektedir. Bu sonuç AB nin kanayan yarası Yunanistan meselesini belirli bir dönem rafa kaldırmaya yeteceğini düşünüyorum. Bu koşulun gerçekleşme ihtimalini Yunanistan başlıklı yazımda paylaşmıştım. 
b- İkinci olarak İspanyol bankalarının durumu AB deki krizin kontrol altına alınmasında önemli bir diğer kaledir. Ancak buradaki durum açıkçası bence Yunanistan konusundan daha bulanık durumda . İlk olarak yetkililerden gelen açıklamaları ve süreci değerlendirmeye çalışırsak . İspanyol maliye bakanı ,  Bankianın kurtarılması için IMF den yardım alma konusunda görüştükleri konusunu yalanlamış ve ardından IMF den gelen açıklamada da benzer şekilde IMF nin İspanya için çalışma içinde olmadığı ve bu konuda da talep gelmediği bildirilmişti. İspanyol bankalarının durumunun anlaşılması konusunda elimize geçecek  önemli veri IMF 'nin stres testi sonuçlarıdır. 11 haziranda açıklanması beklenen bu veri durumu daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. İspanya Maliye bakanına göre bankaların %70 yakının bu testi geçeceği öngörülmekte , kalan %30 luk kısmın büyük bölümünün Bankia'dan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bildiğiniz üzere Bankia şu anda kamulaştırılmış durumdadır. Bankianın kurtarılması için gerekn 19 milyar euronun ekim ayına kadar bulunacağı  İspanyol Hükümeti tarfından açıklanmıştır. Görüldüğü üzere İspanya cephesinde durum netlik kazanmış değildir. IMF nin stres testinin sonuçları açıklandığında ve İspanyol Hükümetinin Bankia konusunda atacağı adımlar süreçte etkili olacaktır. 

2- QE 3 spekülasyon mu ? Arkadaşlar nerdeyse  bir yıldır sitede bu konuyu tartışıyoruz. Her FED toplantısı öncesinde bu sefer açıklanacak , QE 3 geliyor haberleri ile karşılaşıyoruz. Ben açıkçası QE 1, QE2 , TWİST in hangi ekonomik koşullarda geldiğini yardımcı olması bakımından verilerle açıklamaya çalışmıştım. Tabi QE 3 ün açıklanıp açıklanmayacağını bilmemize imkan yok. Sadece eldeki verilere göre sonuç çıkarmaya çalışıyoruz. Şimdi gelelim QE 3 spekülasyonda olsa onsu arttırır mı ? sorusuna .EVET SPEKÜLASYON DA OLSA CİDDİ KATKI SAĞLAR  . Bu artışın şiddetini ABD verilerinin durumu ve FED yöneticilerinden gelen beyanlardaki vurgu tetikler. ABD verileri ne kadar kötü gelirse beklenti o derecede artar. ANCAK ADI ÜSTÜNDE BEKLENTİ  . Geçen yıl yaşanan 1900 USD zirvesi de asılnda oluşan bu spekülasyonun - beklentinin etkisi ile olmuştur. 

2011 Eylül ayında 1900 USD zirvesine giden yolda veriler ( QE2 nin son bulduğu Haziran ayından sonraki veriler dikkate alınmıştır ) 

 • Tarım dışı istihdam . Temmuz 2011 - 18 K , Ağustos 2011 - 117K , Eylül 2011 - 0 K  
 • İşsizlik oranı .             Temmuz 2011 - %9,2  , Ağustos 2011 - %9,1 , Eylül 2011 %9,1  
 • ISM imalat .                  Temmuz 2011 - 55.3 , Ağustos 2011- 50.9  ,  Eylül 2011  50.6 
 • Aylık işsizlik sigortası başvuru  ortalaması Temmuz 2011 - 409 K  , Ağustos 2011  -405 K , Eylül 2011 - 417 K 
 • Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ( Büyüme )  ,       Temmuz 2011 -  %1.3 , Ağustos 2011 - %1 ,  Eylül 2011 - %1.3
 • Aylık devam eden İşsizlik başvuru ortalaması  , Temmuz 2011 - 3700 K , Ağustos 2011 - 3690 K , Eylül 2011 - 3726 K
  Sizinde gördünüz üzere 2011 Eylül ayında ABD verileri çok kötü durumda ve bu derecede  kötü gelen veriler yeni bir parasal genişleme gelecek spekülasyonunu - beklentisini  çok ciddi bir şekilde tetiklemiş onsu 1900 usd üzerine taşımıştır. Demek ki ortada parasal genişleme olmasa da spekülasyonlar dahi onsun artmasına ciddi katkı sağlamaktadır. Cuma günü yaşadığımız aslında eylül ayında yaşananların mini ölçekte kopyası niteliğindedir. 
  Sonuç olarak bundan sonraki  süreçte riski almak yatırımcının tercihidir. Bizler size ancak eldeki veriler dahilinde yorum yapabiliyoruz. Ben şahsen son dönemdeki verilerden QE 3 ihtimalini zayıf buluyorum. ( 2011 Eylülünde çok daha vahim bir tablo varken QE 3 gelmemişti ) Ancak AB deki kriz rafa kalktıktan sonra gelen her kötü ABD verisi beklentiyi kuvvetlendirip onsu yukarılara taşıyabilir. 1900 USD üzeri bir tablo görmeniz için yukarıdaki tablodan daha vahim bir durum oluşması bence gerekli . TABİ VERİLER İYİ GELİRSE SPEKÜLASYON DA SON BULUR .  Saygılar. Kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değildir. 
   

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş