SPEKÜLASYONUN SONU QE 3 -- rocco

Arkadaşlar selam bildiğiniz üzere FED QE 3 olarak adlandırılan parsal genişleme hamlesine geçen hafta başladı. Fed den gelen açıklamada açık uclu QE 3 e gideceği vurgulanarak her ay ortalama 40 milyar usd lik mortgage tahvil alımı yapacağını belirtti. Ayrıca politika faizi 2015 ylına kadar sıfıra yakın tutulması kararlaştırıldı. Bu genişlmenin sınırları da ekonomiyi canlandırmak ve işsizliği azaltmak olduğu da vurgulanmıştır. Ayrıca twist 2 programını da devam kararı alınmıştır.

Bundan sonra karşımıza nasıl bir tablo çıkacağını ihtimaller dahilinde değerlendirmeye çalışalım. İlk olarak FED in bu hamlesinde süre ve miktar somut olarak belirtilmediğinden önceki iki parasal genişleme hamlesi ile ayrışmaktadır. QE 1  de 1,750 milyar usd , QE 2 de 600 milyar usd genişleme yapılacağı ve programların son bulacağı tarihler belirtilmiştir. Ancak QE 3 te bu durum net değildir. Ne kadar para basılacağı ve bunun kaç ay süreceği net değildir. Sınır olarak işsizliğin azalması ve ekonominin canlanaması aşamasına kadar belirsiz bir süreç karşımıza çıkmıştır. 
 İşsizlik seviyesi ve ekonomideki canlanma ne olmalıdır ki biz programın sonlanmaya yaklaştığını bilelim ? 2008 krizi öncesi ABD nin işsizlik oranı %5, ile % 6,5 aralığında idi. QE 1 yürülüğüğe girdiğinde ABD işsizlik oranı % 6,5 idi krizde ilk yıl sonunda bu oran % 10 nu geçmişti. Şu anda % 8,1 aşamasında. Şu durumda FED işsizlik oranının % 7 - % 6,5  aralığına düşmesine kadar bu programı uygulamsını beklemek çokta anormal olmayacaktır. Ayrıca FED in yıllık enflasyon hedefini % 2 civarında tutturmaya çalıştığını yıllık büyümenin de % 3 lere yakın seyretmesini amaçladığı da daha önceki açıklamalrdan bilinmektedir. Şu anda yıllık enflasyon % 1,4 ve yıllık büyüme de % 1,7 dir. Parasal genişlme sonucunda ister istemez enflasyon artacak olup FED in bu hedefine ulaşması hatta istemediği halde yıllık enflasyon hedefinin üstüne çıkması gerçekleşecek gibi durmakta.
Bu aşamadan sonra bizim yakında takip edeceğimiz temel verilerde doğal olarak işsizlik ve büyüme verileri olacaktır. İşsizlik oranının % 7 - %6,5 aralığına yaklaştığı ve büyümeninde % 3 lerde gelmeye başladığını gördüğümüzde QE 3 ün de yavaş yavaş sonlanacağını düşünmek yerinde olacaktır. Bu nezaman gerçekleşir sorusunu bilmek imkansız. Ancak yürülükteki QE 3 belki bu hedeflere ulşmadan dahi son bulabilir. Bildiğiniz üzere ABD seçimlerini cumhuriyetçilerin kazanması durumunda sıkı mali politikaları benimseyen Romney ve  ekibi ilk olrak FED de değişiklik yoluna gidebilir. Zaten Bernankeden memnun olmadıkları aşikar. Gelecek yeni FED başkanı  programın uygulanmasını askıya alabilir. Seçimler kasım ayında . Altın yatrımcısı bence Obama'nın kazanmasını herzamankinden çok istemeli.
 
Şimdi QE 3 ün etkileri nasıl olur bunu tartışacak olursak.
Bence bu aşamada en sağlam kıstas önceki dönemlerde yaşanan parasal genişlmelerin sonuçlarını gözlemlemek olacaktır. Bildiğiniz üzere piyasaya arz edilen dolar ne kadar çok olursa dolar ile değerlendirilen emtianın fiyatıda ister istemez bundan etkilenmektedir.
1- QE 1 , 25 Kasım 2008 de uygulamaya konulmuştur. Bu tarihte ons fiyatı 760 usd seviyelerinde iken piyasaya suınulan 1,750 milyar usd onsu QE2 nin başladığı kasım 2010 tarihine kadar 1300 usd ye kadar taşımıştır.
2- QE 2 sürecinde de yaklaşık 600 milyar usd piyasaya sunulmuş olup , 2011 haziran ayında qe 2 nin son bulduğu tarihte ons fiyatı yaklaşık olarak 1510 usd seviyelerine kadar tırmanmıştır.
Süreçlere baktığımızda ortalama her 300 milyar usd lik genişlme onsu ortalama 90 usd ile 100 usd arası arttırmaktadır( dip seviyesine göre geri dönüşü olmadan ). Tabi bu süreçlerde yaşanan savaşlar , global anlamada yaşanan ekonomik gelişmler sonucu yapılan alımların da etikisi vardır. Bunların ise ne kadarlık bir etki yarattığını bilmemize imkan yok. Şu anda bizim dip seviyemiz 1520-1530 usd aralığında olduğunu ve 1620 usd üzerinde parasal genişleme beklentisi ile alımların yapıldığı gerçeğini göz önünde bulundurusak onsun bulunduğu seviyenin çok sağlam olmadığını görebiliriz.  1620 usd lerden itibaren parsal genişlme beklentisi ile yaşanan artışın dolar olarak  karşılığı FED tarafından piyasaya sunuldu mu ? Hayır . Demekki şu andaki yükseliş hala sağlam bir zeminde değil. onsda yaşanan ( 1620 usd üzeri ) 150 usd lik artış beklenti ile oluşmuştur. Dip seviyesine göre ise 250 usd yukarıdayız. Kısacası programın önünde gidiyoruz. Eğer ABD işsizlik ve istihdam verilerinde kayda değer düzelmeler gelmeye başlarsa ( aylık 200 k üzeri gelen tarım dışılar veya aylık %0,3 lerde düşen işsizlik oranları ) o zaman piyasa beklenti ile almış olduğu bu alımları QE 3 ün son bulacağı düşüncesi ile geri satabilir .Yada iyi gelen bir veri sonrası ilk başta satış ardından FED den QE 3 ün devanmı yönünde gelen bir karar sonrası geri yükselmelerin olabilceği son derce spekülasyona açık ve dalgalı bir sürece girdiğimizi düşünüyorum. BUNDAN SONRA GELECEK HER ABD VERİSİ ONSUN KADERİNİ ÇİZECEKTİR. 

Bir diğer konu  onsun kendine dip kabul ettiği 1520-1530 usd aralığındaki çok sağlam destek QE 3 ün devam ettiği süreç zarfında daha yukarılara çıkacaktır. Bu yeni dip noktalarını QE 3 ün yürülükte bulunduğu zaman dilimi belirleyecktir. Olası bir olumsuz senaryo durumunda bunu tekrar değerlendirmeye çalışacağız. 
 
 
Gelelim  dolar endeksinin ve kurun bundan nasıl etkileneceği konusuna. Burda bildiğiniz üzere iki temel etken bulunmaktadır. Bunlardan en önmelisi QE 3 boyunca piyasaya sunulan dolar miktarı ve AB , İngiltere , Japonya , İsveç , İsviçre ve Kanada merkez bankalarının karşı hamleleri olacaktır.Endeks hesabında  Euro % 57,6 , Japon Yeni %13,6 , İngiliz Sterlini % 11 ,9 , Kanada doları %9,1 , İsveç Kronu %4,2 , İsviçre Frangı % 3,6 etkili olmaktadır. FED den gelen bu genişlmeci para politikası sonucunda bu merkez bankaları da kendi para birimleri ile dolar arasındaki hayati dengeyi korumak adına faiz indirimi , para arzı gibi yöntemlerle dengeleme yapmaya çalışacaklarıdır. Sözün özü ABD ne kadar çok parsal genişlmeye gidecekse Dünya çapında da parasal genişlme yaşanacaktır. Bizim merkez bankamızda ihracatta olası bir zayıflık yaşamamak , büyümeyi dengede tutmak amacı ile kaçınılmaz olarak faiz indirimi , parsal genişlmeye gidecektir. Bu da dolar kurunun korkulacak dercede düşmesinin önüne geçecektir.
 
Gerek twist gerekse QE 3 ile işsizliğe karşı dört bir koldan savaş açan ABD istediği verilere öyle yada böyle ulaşacak gibi görünmekte. Üstüne üstelik parsal genişlme olmasa dahi bu verilerin kısmen düzelmeye başladığı bir zaman dilimine yaklaşmaktayız. QE 3 ün ömrü beklenildiği kadar uzun olmayabilir. Kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değildir. 
 
NOT : Yaşadığımız kritik süreç dolayısı ile bazen anlık tepkiler verebiliyoruz , bunları görmezden geleceğinizi düşünüyorum .  Ayrıca Misafir 1907 arkadaşımın ayrılma kararına çok üzüldüm.  Bence  değerli bir yorumcu idi .  Kendisine burdan katkılarından dolayı çok teşekkür ederim. 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Syn Hakman

€/$ paritesi için görüşün ne
ben açıkçası 1,2750 ler aşağı kırılınca 1,26 lara ineceği kırılmazsa yeniden 1,31 şere tırmanacağına dair analizleri oldukça tutarlı buluyorum
depoladığım dolar için iştah açıcı bir alan gibi görünüyor

:))))

Buradaki tüm yorumları e-bilir kipiyle anlamak gerekmiyormu zaten
şahsen ben en çok güvenilen yorumada heva ve heveslerle yazılanlarıda böyle okuyorum
 

Sayın BlueBey

Geçecek değil de geçebilir diyelim. Sonuçta böyle bir trend başlamış olabilir. Ama gelecek daha yazılmadı. Süreçteki olaylar durumu belli edecek.
 
Bi arkadaş bugün şunu söyledi: mesele 15XX'ler göründüğünde alabilme cesareti olacak. Bırak 15XX'leri, 1600ler görülürse beni zor tutarsınız (tabi durumu izlerim o zaman yine) çünkü 65gr civarında arttırmış oluyorum. Ama trend düşüşe devam ise düşük maliyetli gramı arttırmanın da bir manası yok.
 
HakMan.

hakman

Grafiğe göre 1790 lara giderken yolumuz er eç 1550 lerden geçecek
işaret ettiğin benzeşim devam ettiği sürece
doğrumudur?

hayırlı geceler millet...

hayırlı geceler millet... istiyorum dolar tavan yapsın. 3 kere dolar aldım yüklü yüklü. ben aldıkça o düştü. sayın hakman çıksın değil mi artık? :)

Bu kadar benzerlik olur

 
İki yol var:
 
1) Ters OBO ile 1790'a çıkış
 
2) Grafikte gösterdiğim benzerliğin devamı ile 1640'lar ve sonra 1680'lere bir tepki yükselişi. (Tam resim için üstüne tıklayın)
 
HakMan.

1720 yaptığında ben yazdım

Ondan dolayı ilk alınacak ınsanda benim senin 1720 olunca sen altıncıları goreektin diyince alınırım tabi

Ayrıca insanalara 1673 inen gram tl ile 95,750 kadar düşen altını aldirmayanlara idi sitemim sadece insanlara demek istediğim herseyi ne Dyp'den neden zirveden alıp satamazsiniz
Onun için 3-5 ons Yada 100-200 tl dolar Euro alımına takılmayın yukarı görüyorsanız alın kademeli en azından geri gelirse alıma devam edersiniz yükseliş trendine girdiyindede alıma gecersiniz korkmadan

Blubey bende özür dilerim

Dolar index binde 1 yükseldi

Bu saatte bu kadar yükselme görmemiştim.
 
HakMan.

Abov Euro 2.26 oldu

Sterlin de 2.8340. Böyle giderse dayanamayıp sterline girecem Cuma günü galiba.
 
HakMan.

Caponlar da onsu çakiy

1711-1706-1708
 
HakMan.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş