TCMB FAİZ POLİTİKASINDA DEĞİŞİKLİK SİNYALİ---EGELİ

Günaydın arkadaşlar.hafta sonu TCMB başkanımız Erdem Bey gazetecilerle yaptığı yemekli toplantıda bazı açıklamalarda bulundu.bunların en önemlisi eylülden itibaren faiz koridorunda daralma olacağı yönündeydi.bugüne kadar böyle bir beklenti içerisinde olmayan bendenizi bu açıklama bazı konuları düşünmeye itti bunları sizlerle paylaşmak isterim.
 
Yılbaşına  tl de kalmak vatandaşımıza kazandırır politikasıyla başlayan Sayın Erdem bey dün bu politikadan uzaklaşan açıklamalar sundu.gerçi son 8  aylık periyotta tl performansı gayet yüksekti.ancak son çeyrekte Sayın Erdem Bey farklı beklentiler içine girdi herhalde.
 
Peki farklı beklentiler nedir?bildiğimiz gerçek şudur ki faizleri indirirlerse tl değersizleşecek  ve döviz cephesi kuvvetlenecek.kuvvetlenen döviz cephesi artan enflasyon ve düşen gsmh demek.
 
Peki biz bunları görüyoruz ama Sayın Erdem bey farklı bir şeyler mi görüyor onu merak ediyoruz.ne bekliyor olabilir.
 
1-tl değersizleşirken artan döviz fiyatlarına elinde biriken döviz rezervleriyle mi müdahale  edecek?
 
2-çok zamandır beklenen q3 eylülde gerçekleşerek dolar fiyatlarında düşmeyemi sebeb olacak?
 
bu iki sorudan birisi gerçekleşme imkanı olacak nitelikte.
 
Sonuç şudurki büyüme ile ilgili yüzde 7-8 leri artık beklemeyin demek gsmh mızın düşmesi demek ise yani değersizleşen tl ise biz enflasyonu bu artan petrol,tahıl ve döviz fiyatlarıyla nasıl düşürülecek oda ayrı bir konu.
 
Bekleyip göreceğiz ancak gerçekleşme imkanı açıklamaya bakılırsa var olan bu gelişme ile portföyümüzdeki tl miktarını tekrar gözden geçirmemiz gerekecek.
 
Bu gelişme eğer başka türden bir müdahale olmasa dolar da artma olacaktır.bu öncelikle dolar kanadında artmaya sebeb olacaktır.dolarda bu artma düşmeyen ons ile karşılaşırsa çarpan konumundaki doların artmasıyla altın da tl/gr mı canlandıracaktır.
 
Tabi bunlar olasılık ama yatırımcı olarak beklenti satın alıyorsak bunlarda beklenti niteliğinde diyor ve yatırım kararını sizlere bırakıyorum.Teşekkür eder saygılarımı sunarım.
 
 
 
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

sayın egeli

TCMB FAİZ POLİTİKASINDA DEĞİŞİKLİK SİNYALİ--- yazınızdaki
1-tl değersizleşirken artan döviz fiyatlarına elinde biriken döviz rezervleriyle mi müdahale  edecek?
 
 
1- nolu yorumunuza farklı bir açıdan bakarsak..çok çok önemli.. Q3 gelmez ve düşük faiz 2015 in sonuna uzatılırsa..Gelişmiş ülkelerin paraları gelişmekte olan ülkelere (TR dahil) kayabileceğinden döviz rezervlerinin daha bollaşacağı anlamı çıkmasına sebep olabilir... bundan dolayı merkez bankası elindeki döviz rezervlerini değerlendirmek isteyebilirmi????
özetle   müdahalemi yoksa değerlendirmekmi ? bu  formülü çözmeliyiz...

Haklı olabilirsin sayın mekoc66

gösterge faiz oranlarında indirime gitmeyip kredi faiz oranlarında indirim yapmasıda olası.böylece eflasyon hedefinden de uzaklaşmaz.teşekkürler

Çalışmadan, öğrenmeden,yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonrada istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

sn egeli

Abi, belki sadece konut sektörüne yönelik canlanmayı planlıyordur ve faiz indirimini burada yapacaklardır.tüketici kredilerindedir indirim gösterge faizine dokunmayacaktır belkide...sırf konut sektörünü yönelik indirim 200 üstünde sektörde canlanma ve büyüme demek...mümkünmüdür sence?

İçeriği paylaş İçeriği paylaş