TRENİN RAYLARI

Merhabalar.
Gerek özel mesaj atarak bir yön çizmemi isteyen arkadaşlar için, gerekse sitemizde yer alan bazı yorum ve yazılara belki cevap olur düşüncesi ile;
2011 altın grafiğimi sizlerle paylaşıyorum.
Sade ve anlaşılır olması bakımından grafik üzerinde kullandığım tüm gösterge,indikatör, osilatör, v.s herşeyi temizleyerek en basit haliyle grafiği ekliyorum.
http://b1110.hizliresim.com/q/y/79f7.png
Grafiği incelediğinizde 2 adet kalın yeşil çizgiden oluşan bir yol göreceksiniz.
Madem altını bir trene benzetiyoruz, bir rayı takip etmesi gerekiyor.Bu yılki raylarımız bu yeşil çizgilerden oluşuyor.
Yıl boyu bu yolu takip eden sarı kız sadece 3 kez bu rayın dışına çıkmıştır.
1.si 5. ayda gerçekleşmiş ve yine grafik üzerine çizdiği mavi çizgiden geri dönüp rayına oturmuştur.
2.si 8.ayda tekrar rayından çıkarak bu kez mavi sınırı da geçip birinci zirvesini gerçekleştirmiştir. bu esnada 2 kez rayına geri dönme çabası olmuş, 1. de mavi çizgiden destek alıp 2.zirvesini yapmıştır. ama sonrasında sert bir düşüş ile tekrar rayına oturmuştur.
10.ay boyunca rayında yoluna devam eden sarı tren bu ayın sonunda geçtiğimiz perşembe günü 3.kez rayından çıkmış görünüyor.
Bu durumda yine kritik bir noktada olduğumuzu gösteriyor. Cuma günü izlediğimiz kararsız bir halde ne aşağı, nede yukarı gitme eğilimi olmayan durum bunu destekler niteliktedir.
 
8.ayda rayından çıkartılan tren bir düzeltme hareketi ile rayına oturtulmuştu.
şu anki durumda yine rayından çıkmış görünümünde olduğu için kısa bir süre bu noktada tutunmayı başarırsa piyasadaki kararsızlık yerini yeni bir alış çılgınlığı (ki bu yeni bir zirve demek) yada yeni bir raya oturma yönünde olacaktır. Aksi durumda eski rayına geri dönmesi gerekecektir.
 
Burada önemi iki nokta var.
8. ayda hangi sebeple raydan çıktı bilmiyorum (ki ozamanlar piyasayı takip etmiyordum) ama bu çıkış uzun sürmemiştir. bu da dış bir müdahale olduğunu açıkça gösteriyor. şu anda yine bir zirve beklentisini doğuran sebep de yine raydan çıkmış olmasıdır. Bu 2 nokta önemlidir.
Son olarak şunu da söylemek isterimki geçtiğimiz aylarda yaşadığımız zirveler her nekadar trendin dışında olsa da 1-1,5 aylık ara bir trende dönüşmüştür. ve ozamanlar bu durumu yorumlayan teknik analizciler grafik ekranlarında mutlaka bu trend için tren çizgilerini koymuşlardır.
Dolayısıyla yine yeni bir trend oluşması halinde bu ben ve benden daha iyi analizcilerin gözünden kesinlikle kaçmayacaktır.
Piyasa analizlerinde teknik analiz asla küçümsenmeyecek ve göz ardı edilmeyecek bir öneme her zaman sahiptir. ve bu işi hakkıyla yapanlara mutlaka yol gösterecektir.
Falancanın öngörüsünden, filancanın önsezisinden, temennisinden, v.s her zaman daha net bir yol göstericidir.
 
Bu arada rayından yukarıya doğru çıkmış olan sarı tren en kötü ihtimal ile rayına geri dönecektir. bunun altında bir dip bekleyenler 8.ayda olduğunun tersinde bir müdahale beklemek zorundadırlar. ancak şu anda bir dipten çok bir zirve yapma isteği görünmektedir.
Herkese saygılarımı sunar bol kazançlar dilerim.
Selam ve dua ile
 
 
 
 
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

herkese iyi haftalar. bol

herkese iyi haftalar.
bol kazançlar
yukarıdaki grafik doğrultusunda incelediğimizde altın rayına oturmuş görünüyor.
1710 seviyesinden destek alıp bir yükseliş formasyonu çizdi.
ayrıca rsi indikatörünün 5 ve 14 günlük üssel hareketli ortalamalarını incelediğimizde alım sinyali vermeye başladığını görebiliyoruz.
http://a1110.hizliresim.com/q/z/82kr.png
gün içerisinde bir miktar yükseliş bekliyorum.
 
Saygılar

Veriler Bahane. Grafikler Şahane...

dolar bu durumdayken altın

dolar bu durumdayken altının onsu 1920 yi bulmadan kar edemiyorum :( bekle bekle sinir geldi.108 olsun artık bozucam ana paramı kurtarıcam

yılsonunda 105 i görüp

yılsonunda 105 i görüp kurtulacakmıyız

yorumunuzda hersey açık üsat

yorumunuzda hersey açık üstat bundan daha açık tablo çizilmez herkesin gönlüne göre allah bol kazanç versin ama bu grafiklerde dolar çizgisini de asagı yukarı belirtme imkanınız varsa veya o işin uzmanları ayrıysa o konudada bilgilendirin arkadaslar öbür türlü tl gramdan işlem yapamıyoruz saygılar herkese

Grafikteki mavi bandın yukarı

Grafikteki mavi bandın yukarı kırılmasıyla yeni bir zirve trendinden bahsedebiliriz.
aşağı yönlü kırılmalarda ise en fazla  alttaki yeşil çizgiye kadar bir düşüş arkasından toparlanma beklenebilir.
Buna göre kasım ayı için destek ve direnç noktaları aşağıdaki şekilde olacaktır.
1.Hafta 1615-1720-1780

2.Hafta 1625-1730-1790

3.Hafta 1630-1740-1800

4.Hafta 1640-1750-1805

Veriler Bahane. Grafikler Şahane...

dip

doğruluk payı ne kadardır bilmiyorum ama geçen aydan beri çeşitli yazarların yorumlarında bu haftaya dair ciddi bir düzeltme hareketi bekleniyor. . saygılar..

aylık ortalama 50 ons

eğimden dolayı önümüzdeki ay yeşil aralıkta 50 ons yükselişle 1725 falan olacak bu durumda.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş