USD,USD,USD .......

Sevgili arkadaşlar bu yazıyı yazmamın tek ama tek nedeni altında zararda olan arkadaşlarımızın büyük bir telaş içinde olması.
MB müdahale ederse usd 1,7 lere gelirse altın alımı süper olur evet gerçekten böyle şeyler olursa alım için süper olur ama gerçekten müdahale ile bu olabilirmi?Konjonktör buna müsaitmi?Hangi verilerle 1,7 e usd nin gerilemesini bekliyoruz?
Almanya direniyor direniyor ama nihayetinde yüklü alım yapılacak euro bölgesinde.
Tekrar belirtiyorum.AB nin ihracatımızdaki payı %45.Burada 2012 de ciddi bir pazar kaybı olmaması mümkünmü?
Seneye 130-140 mia usd civarı dış borç ödemesi mevcut.Bunu normal şartlar altında rahat rahat çeviririz peki bu dönemde avrupa bankalarının bilanço küçültme döneminde nasıl çevireceğiz?Gelelim ufak bir hesaplamaya;
İhracatta daralma,kredileri çevirme sorunu,risk dolayısıyla sıcak para çıkışı
130-140 mia dış borç ödemesi var.Bunun en %100 ü çevrilemez,70 mia usd sıcak para var bu büyük krizde elbette çıkışlar olacak.Nereden baksanız önemli bir çıkış gözüküyor.Suzan Sabancı hanım geçen kredilerin %60-70 çevrilebileceğini belirtti.Oranları siz belirleyin hesaplayın nasıl bir döviz gereksinimi doğacak?
Gelelim MB'ye!!!!!!!
Gerçek kullanılabilir rezerv 90 mia usd değil 60 mia us ye yakın bir tutardır.Peki MB sert müdahalelerde bulunup para arzını kısarak durgunluğa yol açmak istermi?Peki yabancı fonlar MB nin rezervlerinin hızla erdiğini görünce ülkemizde kalırmı?
İddialı konuşmayı hiç sevmem ama arkadaşlar usd nin 1,7 e gelmesi onsun 1500 e gelmesinden daha imkansız.USd yükseliyor ons düşüyor önemli bir kayıp mevcut değil.Paniğe ümitsizliğe gerek yok.Güzel günler her geçen gün dahada yaklaşıyor.Tabiki altın yatırıcımları için yoksa aslında bunlar kötü günler.
Çok iyi teknik analiz bilmem ama takip ettiğim kadarıyla 1670 1650 lerden geri dönüş bekliyorum.Dahada düşerse yine endişe etmiyorum.Çünkü yaklaşıyor!!!!
sevgilerimle

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

usd olanlara

dolarda olan arkadaşlar 23 kasım çarşamba 14:00'de  TCMB Faiz Oranı Kararı vardır bilginize..

sayın tb

Değerli arkadaşım haklısınız hiçbirşey imkansız değil hele şu dönemde ama Çin ile ilgili bazı bilgiler vermiştim onlarda kara kara düşünüyor.AB nin Çin'in ihracatındaki payı çok önemli o eski fazlalar olacakmı göreceğiz iç tüketimi canlandırmak zorunda buda genişletici para politikasını getiriyor.AB de de Almanya ne koparırsam kar mantıgını sürdürüyor ama tahminim bu yıl sonuna kadar müsade edecek.ABD tarafında 2012 ilk çeyrekte qe bekliyorum.Altının yükselmesi için müthiş bir potansiyel var sadece sabırlı olmak lazım.
teşekkür ederim

Haklısınız

gr/TL'de hemen hemen birsey degismiyor.
Fakat burada onemli bir nokta 1.70 TL ile 1.75 TL arasında cok ciddi fark var.
1$ 'ın 1.80 TL olması bile büyük bir kazanç altın alımında.
1.80'in altına düşmesi imkansız birşey değil. Olabilir, 1.70 olmaz, 1.76 olur. Ons 1650 $ için bu çok önemli bir kur.
Ben şahsen 1.80 TL'ye bile razıyım, alım için. Anlatabiliyormuyum.
Dolar hiç azalmayacakmış gibi konuştuk sanki :)
Ayrıca ihracat fazlası veren çin dolarları ne yapacağını şaşırdı deyim yerindeyse. 
Hiç öngörmediğimiz bir yerden para ($) çıkıverir, arkadaşım bütün planlar alt üst olur.
Çin avrupanın finansörü olursa dolar tepetaklak düşebilir hiç müdahale bile olmadan.
Neler olur neler...
Hiç birşey imkansız değildir...
 
 

Yılbaşı geliyor.

Yılbaşı merkezi bankası için önemli bunu aylar öncesinden de söylediler. Yıl başından önce dövize sert müdahelede bulunmazlar şayet Usd/euro paritesinde bir yükselme olursa bu merkez bankasının işine yaraya bilir. Ama yıl başına doğru acayip sıkıştıracaklarına eminim çünkü cari açığı düşük göstermek için buna ihtiyaçları var. O yüzden şu ara rezervlerde daralmışken sert müdahelede bulunmaz 100 200 lük ihaleleler iadere eder en fazla. Ama önümüzdeki ay 1.75 lere çekmeye çalışacaklarına eminim çekerlerde. Parite 1.25 lere 1.20 lere giderse orasını bilemem ozamanda MB kara kara düşünür biz altın yatırımcılarıda ya 1450 ya 2100 kısmet.
 

İçeriği paylaş İçeriği paylaş